Gadżety w góry – akcesoria turystyczne, które warto mieć na wyprawie w góry!

Jeśli chcesz, aby twoja wyprawa w góry była bezpieczna i udana, musisz się do niej właściwie przygotować. Jakie gadżety w góry powinny znaleźć się w plecaku każdego miłośnika górskich przygód? Poznaj listę!
gadżety w góry

Górskie wyprawy cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród zawodowych wspinaczy i profesjonalistów w innych sportach ekstremalnych. Góry są dla każdego – nawet dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia i umiejętności. Wystarczy tylko świadomie i roztropnie zaplanować program wycieczki, dostosowując trasę do własnych możliwości. Równie istotne jest odpowiednie przygotowanie ekwipunku. Jakie gadżety w góry powinny znaleźć się w plecaku? Sprawdź listę górskich akcesoriów, które sprawią, że wędrówka będzie znacznie bezpieczniejsza i przyjemniejsza!

Gadżety w góry – drobne, a ważne!

Gadżety w góry sprzęt

Prawidłowe przygotowanie się do wyprawy to niezwykle ważna kwestia. Często nie tylko o wygodzie, ale też o bezpieczeństwie decydują rzeczy naprawdę drobne i niepozorne. Nie zajmują wiele miejsca, zatem z powodzeniem możesz je ze sobą zabrać. Lepiej mieć je pod ręką i nie użyć, niż nie mieć, gdy okaże się, właśnie teraz byłyby nieocenione! Co zabrać w góry spośród gadżetów outdoorowych? Oto lista podstawowych, bardzo praktycznych gadżetów turystycznych, które znajdziesz w sklepach sieci Decathlon:

  • powerbank;
  • latarka czołowa;
  • wielofunkcyjna chusta;
  • multitool;
  • termos;
  • kompas;
  • apteczka turystyczna;
  • kijki trekkingowe;
  • okulary przeciwsłoneczne.

Powerbank, czyli bank energii

Gadżety w góry powerbank

To wyjątkowo przydatne akcesorium, dzięki któremu naładujesz nie tylko telefon, ale też np. latarkę i zegarek. Dobrej jakości powerbanki są bardzo pojemne i mają funkcję szybkiego ładowania. Na pełnym powerbanku możesz naładować telefon od 0 do 100 procent nawet kilkakrotnie!

Latarka czołowa

Gadżety w góry latarka

To kolejny sprzęt absolutnie niezbędny, jeśli chodzi o gadżety w góry. Latarka czołowa, popularnie nazywana czołówką, to świetny wynalazek, który oferuje źródło światła bez konieczności trzymania go w rękach. Jak zaś wiadomo, w przypadku wędrówek po górach obie wolne ręce niejednokrotnie bardzo się przydają. Dobre czołówki są wykonane z solidnych materiałów, wytrzymałe, wodoodporne, odporne na pyły. Cechują się długim czasem pracy. Sprawdź, jaką latarkę czołową wybrać.

Zobacz też:  Okulary w góry - czy warto je mieć i jakie wybrać?

Wielofunkcyjna chusta i multitool

To niesamowite, że jeden niewielki kawałek materiału może pełnić nawet kilkanaście różnych funkcji! Chusta może być m.in. czapką, kominem, szalikiem, maską na twarz, opaską na rękę i głowę, a także gumką do włosów. Czym z kolei jest multitool? Pod tym hasłem kryje się bardzo poręczne narzędzie wielofunkcyjne. W zależności od modelu może oferować kilkanaście różnych funkcji, jak np. nóż, otwieracz (do konserw, butelek), śrubokręt, nożyczki, cążki, pęseta itp.

Termos

Gadżety w góry termos

Może i nie należy do najmniejszych akcesoriów, ale fakt jest taki, że w trakcie górskich wypraw, zwłaszcza tych dłuższych, w niesprzyjających warunkach pogodowych, jest niezastąpiony. Możliwość napicia się gorącej kawy lub herbaty potrafi mocno poprawić samopoczucie i dodać energii do dalszej drogi. Standardowy termos turystyczny utrzymuje ciepło przez około 8 godzin. Z pewnością w zupełności wystarczy, jeśli planujesz kilkugodzinną wędrówkę po niezbyt wymagającym terenie. Jeżeli jednak potrzebujesz czegoś więcej, możesz nabyć model, który trzyma ciepło nawet ponad… 30 godzin! Co ciekawe, ceny tych najlepszych z najlepszych wcale nie są szczególnie wysokie.

Kompas

Gadżety w góry kompas

Każdy, kto planuje górskie wyprawy, zwłaszcza te dłuższe, w nieznanym, niebezpiecznym terenie, po prostu musi wiedzieć, czym jest kompas i jak się nim posługiwać. Oczywiście jest to przyrząd nawigacyjny. Współczesne kompasy pozwalają na niesamowicie precyzyjne ustalanie pozycji i podążanie w określonym kierunku.

Apteczka turystyczna

Oczywiste jest, że wybierasz się w góry nie po to, aby doznać w nich kontuzji i bólu. Jest to jednak teren specyficzny, często niebezpieczny. Nietrudno tu o potknięcie, stłuczenie, zadrapanie czy rozcięcie. Kompaktowa apteczka z podstawowymi środkami pierwszej pomocy nie zajmuje wiele miejsca, natomiast jej zawartość – dosłownie – może uratować życie. Powinny znaleźć się w niej takie elementy jak m.in. środki do dezynfekcji rany, plastry z opatrunkiem, bandaże (w tym elastyczny), kompresy, zapinki do bandaży, nożyczki, jednorazowe rękawiczki, folia NRC (potocznie nazywana kocem termicznym), chusta trójkątna. Warto też zabrać podstawowe leki, np. przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, maści na stłuczenia, oparzenia słoneczne etc.

Zobacz też:  Jaka latarka czołowa na wyprawę w góry i nie tylko?

Kijki trekkingowe

Gadżety w góry kijki

Są znacznie cenniejszym gadżetem górskim, niż wiele osób sądzi. Przede wszystkim pomagają utrzymać równowagę i znacznie zmniejszają ryzyko upadku. Jest to szczególnie ważne podczas wędrówki po trudnym, nierównym i niestabilnym terenie. Doskonale nadają się również do badania gruntu. Poza tym, jeśli są użytkowane w prawidłowy sposób, realnie odciążają plecy, kolana i pozwalają na szybsze poruszanie się. Z powodzeniem kupisz kijki składane, co ułatwia ich transport, gdy nie są używane.

Okulary przeciwsłoneczne

Gadżety w góry okulary

Choć wymienione na końcu, nie mniej ważne niż powyższe gadżety w góry. Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowe akcesorium górskie niezależnie od pory roku. Ich zadaniem jest ochrona oczu przed promieniami słońca, które w górskim terenie mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Dobrej jakości okulary górskie zapobiegają męczeniu się wzroku, redukują odblaski, poprawiając tym samym komfort widzenia.

Wszystkie te gadżety w góry i wiele innych przydatnych znajdziesz w sklepach Decathlon. Decydując się na górską wędrówkę, dokładnie przemyśl, co ze sobą zabrać. Sprawdź, co masz już w domu, a co musisz dokupić. Podczas zakupów zdaj się na wiedzę i doświadczenie sprzedawców, którzy podpowiedzą ci, jaki sprzęt najlepiej się sprawdzi. 

Wyprawy górskie to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Przygotowując się do wyjścia na górski szlak, jako odpowiedzialny turysta, pamiętaj o kwestii bezpieczeństwa. Zaledwie kilka drobnych gadżetów może je znacząco zwiększyć i uczynić wędrówkę przyjemniejszą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts