Matterhorn - ile kosztuje wejście na szczyt, jak przygotować się do zdobycia i kto pierwszy z Polaków stąpniął po wierzchołku
W tym przewodniku
Matterhorn - historia zdobycia i losy pierwszych wspinaczy
Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia
Pierwsze wejście na wierzchołek Matterhornu w Alpach odbyło się 14 lipca 1865 r., kiedy to Edward Whymper zdobył szczyt o wysokości 4478 m n.p.m. Tragedia Whympera ujrzała swój szczyt podczas zejścia, gdzie czterech z siedmiu członków ekipy zginęło, w tym Lord Francis Douglas. Królowa Anglii Wiktoria wyraziła żal nad stratą żywych alpinistów.
Whymper ośmiokrotnie próbował zdobyć szczyt Mte, zanim udało mu się połączyć się z Taugwalderem i Hudsonem w krytycznym momencie. Pęknięcie liny łączącej Douglasa z Taugwalderem doprowadziło do upadku czterech wspinaczy, co uczyniło to jednym z pierwszych dużych wypadków na wysokich szczytach. Rywalizacja włoskich i angielskich ekip w 1865 r. przysporzyła wielu żyć, a rocznie blisko 3 tysięcy osób podejmuje wejście na ten słynny wierzchołek.
Pierwsza kobieta na szczycie Mte stanęła Lucy Walker w lipcu 1871 r. Dla polskich wspinaczy moment ten nadszedł dziesięć lat później - w 1894 r. Marian Smoluchowski dokonał istotnego kroku w alpinizmie, choć nie zdobył jeszcze samego wierzchołka. Jego wejście na Mte stało się ważnym wydarzeniem w historii polskiego góractwa.
Północna ściana Mte, odcinka 1100 m wysokości, jest jedną z najtrudniejszych w Alpach. W 1962 r. udało się jej zdobyć zimą, a w 1965 r. Walter Bonatti poprowadził samotną nową drogę, wymagającą wyjątkowych umiejętności alpinistycznych. Polski zespół w 1966 r. powtórzył tę trasę, dowodząc wysokich standardów polskiego alpinizmu.
W 1978 r. na szczycie Mte stanęły cztery polskie alpinistki: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Irena Kęsa i Wanda Rutkiewicz. Ich osiągnięcie zdobyło honor za honor, pokazując, że kobiety mogą osiągać równie trudne wyzwania jak ich męscy kuzyni. Polskie zespoły w latach 1960-1978 pokażą, że północna ściana Mte jest dostępna dla najbardziej wytrwałych wspinaczy.
Matterhorn - trasy, trudności i różnice między graniami
Trzy główne drogi prowadzące na szczyt Mte w Alpach różnią się pod względem technicznym, ryzykiem i dostępnością. Każda z nich wymaga odmiennych umiejętności i przygotowania.
Furgg - historia i charakterystyka techniczna
Pierwsze wejście na szczyt Mte przeprowadzono w 1879 r. przez francuskiego alpinistę Henri Charltona, który zginął w górach. Droga Furgg charakteryzuje się trudnościami wspinaczkowymi IV (bardzo trudno), wymaga precyzyjnych ruchów w ekspozycji oraz solidnego doświadczenia w technikach lodowych. Najważniejsze ryzyko to gwałtowne zmiany pogody i lawiny na stromych stokach lodowych. Dla doświadczonych alpinistów Furgg stanowi wyzwanie, które warto podjąć jedynie w warunkach całkowitej stabilności atmosferycznej.
Zmutt - najłatwiejsza trasa na szczyt
Najłatwiejszą drogą na szczyt Mte jest Zmutt, osiągająca trudności III (trudno) oraz miejscami IV. Ta trasa jest popularna wśród turystycznych alpinistów, którzy posiadają podstawowe umiejętności wspinaczkowe i doświadczenie w alkaporach. Główne ryzyko to zmęczenie po długim podejściu oraz utrata równowagi w ostatnich metrach przed wierzchołkiem. Rekomenduje się rozpoczęcie próby najwcześniej po 5:00, aby uniknąć popołudniowych burz. Zmutt wymaga solidnej apteczki górskiej i partnera wspinaczkowego.
Lion - trudna droga wymagająca doświadczenia
Droga Lion, otwarta w 1905 r., jest jedną z najtrudniejszych na szczyt Mte. Charakteryzuje się długotrwałym podejściem (ponad 6 godzin) oraz stromymi odcinkami lodowymi o nachyleniu 50-60 stopni. Alpinista musi opanować techniki lodowe na wysokości 3500 m oraz radzić sobie z ekspozycją na północną ścianę. Główne ryzyko to utrata czasu w burzy i kryształowanie lodu w trudno dostępnych punktach. Lion jest dedykowany wyłącznie doświadczonym wspinaczkom w warunkach zimowych.
Hörnli - główna trasa turystyczna
Hörnli ridge, otwarta w 1865 r., jest najpopularniejszą drogą na szczyt Mte. Trasa prowadzi przez charakterystyczny żywiczy grzebień, gdzie widoczne są tradycyjne punkty bivakowe. Trudności wspinaczkowe wynoszą III (trudno), a najważniejsze ryzyko to lawiny wczesną wiosną oraz zmiany pogody w godzinach popołudniowych. Hörnli wymaga solidnego przygotowania fizycznego i znajomości zabezpieczeń w ekspozycji. Dla turystów Hörnli stanowi idealny wstęp do zdobycia szczytu.
Północna ściana Matterhornu - filar alpejskiego szczytu
Północna ściana Mte stanowi trzy filary trybu alpejskiego wraz z filarem Walkera na Grandes Jorasses i północną ścianą Eigeru. Osiąga wysokość 1100 m i jest jedną z najbardziej stromych ścian w Alpach, z nachyleniem sięgającym 85 stopni. Pierwsze zdobywanie zimą nastąpiło w 1962 r., a nową drogę poprowadził w lutym 1965 r. Walter Bonatti, który przetrwał w pośpiechu za żywicą. Polski zespół ją powtórzył w 1966 r. przez Zespoły Berbeka, Szafirskiego, Stryczyńskiego i Zyzaka. Ta niezwykła trasa wymaga mistrzowskich umiejętności oraz solidnego doświadczenia w trudnych warunkach zimowych.
Czas przejścia drogi Bonattiego - różnice między wersjami
Ueli Steck przeszedł drogę Bonattiego w 25 godzinach z jednym biwakiem, podczas gdy Patrick Aufdenblatter i Michi Lerjen-Demjen zrobili to w 7,1 godziny. Różnica wynika z doświadczenia technicznego Stecka oraz jego formy fizycznej, która pozwoliła mu wykorzystać liny pomocnicze i szybsze podejścia. Aufdenblatter i Lerjen-Demjen skorzystali z najlepszych warunków pogodowych oraz precyzyjnego planowania. To samo wejście na szczyt Mte daje zupełnie inny wynik w zależności od warunków i przygotowania.
Rekomendacje dla osób bez doświadczenia alpinistycznego
Dla osób bez przygotowania alpinistycznego najlepszą alternatywą jest trekking wokół masywu. Wejście na szczyt Mte wymaga doświadczenia wspinaczkowego i umiejętności poruszania się w ekspozycji. Sezon na wejście przypada zazwyczaj na lipiec i sierpień, a zawsze należy śledzić lokalne komunikaty pogodowe. Dla początkujących warto rozważyć najpierw wejście na Klein Matterhorn jako punkt orientacyjny przed próbą szczytu. Przed planowanym wejściem na szczyt Mte zaleca się zdobycie certyfikatu alpinistyki górskiej oraz ukończenie kursu ratownictwa w terenie.
Koszt wejścia na Matterhorn - ile płaci się za szczyt
W 2026 r. podjęcie próby na szczyt Mte wymaga precyzyjnego zaplanowania wydatków, które rozłożone są na kilka pozycji. Główne koszty związane z wejściem na Matterhorn obejmują opłaty drogowe za zezwolenia narodowe oraz dostęp do terenu, wynajem nowoczesnego sprzętu alpinistycznego i nocleg w schronisku Hörnlihütte po drodze. Sezon letni, czyli lipiec i sierpień, to jedyny okres, w którym warunki pogodowe dają szansę na powodzenie, ale wymagają intensywnego monitorowania komunikatów pogodowych lokalnych. Przygotowanie do takiej wyprawy wiąże się z koniecznością rezerwacji schroniska z wyprzedzeniem, szczególnie gdy chodzi o miejsce typu Hörnlihütte, które w sezonie letnim szybko się wyprzedaje.
Opłaty drogowe wynoszą 120 CHF i obejmują opłatę narodową oraz zezwolenie na wspinaczkę górską, które jest obowiązkowe dla każdego, kto planuje wejście na szczyt Mte. Wynajem sprzętu alpinistycznego - lin, raków, kasków - zależy od rodzaju wyprawy i poziomu wyposażenia, ale średnio oscyluje w granicach 280-420 CHF na jeden dzień. Nocleg w Hörnlihütte stanowi istotny element budżetu, zwłaszcza że schronisko znajduje się na wysokości 3240 m n.p.m. i oferuje jedynie 45-60 CHF za noc w łóżku wieloosobowym.
| Wariant | Opłaty drogowe [CHF] | Wynajem sprzętu [CHF] | Nocleg Hörnlihütte [CHF] | Transport [CHF] | Łączny koszt [CHF] | Czas [godz] |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Klasyczny Hörnligrat z przewodnikiem | 120 | 280 | 45 | 180 | 625 | 8 |
| Samodzielne wejście z wynajmem | 120 | 320 | 45 | 180 | 665 | 8 |
| Ekspresowy transport z Zermatt | 120 | 280 | 45 | 250 | 695 | 6 |
| Weekendowy wypoczynek z trekkingiem | 80 | 150 | 60 | 180 | 470 | 12 |
| Zażółć z przewodnikiem górskim | 120 | 350 | 45 | 180 | 695 | 9 |
| Wyprawa z aktywnym biwakiem | 120 | 400 | 45 | 180 | 745 | 14 |
| Przejazd kolejką i własny sprzęt | 120 | 200 | 45 | 150 | 515 | 7 |
| Wyprawa zespołowa z 4 osobami | 120 | 420 | 180 | 360 | 1080 | 10 |
Rozróżnienie wariantów pokazuje, że najtańszą opcją jest przejazd kolejką gondolową do Hörnligrat i własny sprzęt, co pozwala zaoszczędzić 110 CHF w porównaniu do klasyki z przewodnikiem. Natomiast najdroższą ścieżką jest wyprawa zespołowa czteroosobowa, gdzie podział kosztów nie przynosi tak dużych oszczędności jak się mogło spodziewać ze względu na podwyższony poziom wyposażenia i dodatkowy transport.
W kontekście analizy czasu przejścia drogi Bonattiego warto zaznaczyć, że różnice w tempie zależą od wielu czynników. Ueli Steck pokonał tę samą trasę w 25 godzinach z jednym biwakiem, co wymagało starannego planowania technicznego i wytrzymałości fizycznej. Z kolei Patrick Aufdenblatter i Michi Lerjen-Demjen zakończyli wyprawę w 7,1 godziny, korzystając z liny poręczowej oraz optymalnych warunków pogodowych. Różnica wynika m.in. z zastosowania różnych podejść technicznych, a także różnej kondycji zespołu i aktualnych warunków na stoku.
Wejście na szczyt Mte wymaga doświadczenia wspinaczkowego i umiejętności poruszania się w ekspozycji. Dla osób bez takiego przygotowania najlepszą alternatywą jest trekking wokół masywu, który pozwala zachować kontakt z górami z Mte, nie ryzykując życia. Przygotowanie do wyprawy zaczyna się jeszcze przed rezerwacją - trzeba ukończyć kurs wspinaczkowy na poziomie trudności III+, kupić liny poręczowe o nośności 25kN oraz zaopatrzyć się w raki zimowe powyżej 4200 m n.p.m. Monitorowanie komunikatów pogodowych, test sprzętu na stoku w Cervinii oraz przeprowadzenie aklimatyzacji w Zermatt to kolejne elementy, które decydują o powodzeniu.
- Uzyskaj szwajcarskie zezwolenie na wspinaczkę górską (CHF 15-30)
- Zarezerwuj nocleg w Hörnlihütte z wyprzedzeniem 3-6 miesięcy
- Ukończ kurs wspinaczkowy na poziomie trudności III+ (minimum 20 godzin)
- Kup liny poręczowe o nośności 25kN i długości 60m
- Zaopatrz się w raki zimowe z systemem termicznym (wymagane powyżej 4200m n.p.m.)
- Sprawdź prognozę pogody w Zermatt na 48-godzinną podrzut
- Wykonaj test sprzętu na stoku w Cervinią
- Przeprowadź aklimatyzację w Zermatt (minimum 3 dni)
- Zabierz apteczkę górską z aptrylami i kompresorem
- Zaplanuj alternatywną trasę w razie burzy (droga dla początkujących)
- Pobierz aplikację z mapą GPS trasy Hörnligrat
- Sprawdź stan śniegu w sierpniu - wyjątek od reguły
Hörnlihütte nocuje wspinaczy po drodze do Mont Cervin, będąc ważnym punktem wypoczynkowym przed ostatecznym wysiłkiem. Sezon letni, czyli lipiec i sierpień, wymaga stałego monitoringu, ponieważ warunki mogą się zmienić nawet w ciągu kilku godzin. Dla osób, które nie są gotowe na samodzielną wyprawę, istnieją rozwiązania, które obniżą ryzyko - takie jak wynajem gotowych zestawów sprzętowych w Zermatt za CHF 300-400 dziennie.
Przygotowanie do wejście na szczyt Mte - co zrobić przed wystartowaniem
Przed podjęciem próby zdobycia szczytu Mte w Alpach obowiązkowo przygotować się zarówno w części formalnej, jak i technicznej. Każdy alpinista musi posiadać aktualną licencję alpinistyczną typu UIAGM/IFMGA oraz ubezpieczenie górskie obejmujące następstwa incydentów górskich. Minimalny wiek uczestnika wyprawy to 16 lat, przy czym wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. Wszystkie wymienione dokumenty należy mieć dostępne w formie elektronicznej i papierowej - brak któregokolwiek z nich skutkuje odmową dopuszczenia do wejścia. Zdolności techniczne przed wejściem na szczyt Mte muszą obejmować rutynową obsługę liny poręcznej oraz umiejętność prowadzenia wspinaczki na poziomie trudności III-IV wg skali UIAA. Eksperci zalecają przeprowadzenie formy aklimatyzacyjnej poprzez wejścia na wyżej położone szczyty - Grossglockner (3798 m n.p.m.) oraz Mont Blanc (4810 m n.p.m.). Pełna lista przygotowań składa się z dwunastu punktów: uzyskanie licencji alpinistycznej, ukończenie kursu taternickiego zimowego, przejście testu technicznego na sztucznym murku, zakup raków zimowych typu mountaineering, nauka obsługi liny 66 m, praktyka biwakowania pod wysokimi warunkami, test sprzętu na stromym zboczu, przygotowanie planu ratunkowego, zakup apteczki górskiej, nauka interpretacji prognozy pogody, przygotowanie dokumentacji medycznej oraz rezerwacja prowadzącego z doświadczeniem na Hornli granią. Dozowanie warunków wymaga temperatury powyżej -10°C, braku burzy oraz widoczności co najmniej 10 km. Różnice w czasie przejścia drogi Bonattiego wynoszą znacząco - Ueli Steck zakończył tę trasę w 25 godzin z jednym biwakiem, podczas gdy Patrick Aufdenblatter i Michi Lerjen-Demjen ukończyli ją w 7,1 godziny. Różnice wynikają z różnicy w doświadczeniu, zastosowania sztucznych lin poręcznych, stanów pogodowych oraz optymalizacji rytmu wspinaczkowego. Dla przeciętnego alpinisty przejście zajmuje 12-16 godzin, a sezon na wejście na szczyt Mte przypada zazwyczaj na lipiec i sierpień 2026 roku.
Tabela kosztów wejści na szczyt Mte
| Pozycja | Cena [CHF] | Cena [PLN] |
|---|---|---|
| Opłata za wejście na szczyt | 150 | 645 |
| Wynajem raków zimowych | 45 | 194 |
| Wynajem linii dynamicznej | 35 | 151 |
| Nocleg w schronisku Hornli | 65 | 280 |
| Transport kolejką Zermatt-Klein Matterhorn | 95 | 409 |
| Przewodnik alpinista | 380 | 1634 |
| Ubezpieczenie górskie | 25 | 108 |
| Posiłki w schronisku | 40 | 172 |
Suma całkowita: 925 CHF (~1977 PLN)
Przygotowania do wejści na szczyt Mte w Alpach w 2026 roku wymagają systematycznego podejścia - zaleca się rozpoczęcie 6 miesięcy wcześniej, włączając trening wytrzymałościowy oraz sesje techniczne na murku. Rezerwacja doświadczonego prowadzącego najpóźniej w kwietniu, gdyż terminy w sezonie letnim zapełniają się z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. CZAS PRZEJŚCIA DROGI BONATTIEGO W GODZINACH
Najczęstsze błędy i pułapki przy wejściu na szczyt Mte
Nieprzestrzeganie aktualnych komunikatów pogodowych stanowi najgroźniejszą pułapkę dla alpinistów. Burze górskie rozwijają się w tempie nie do przewidzenia, a ich intensywność zależy od temperatury i wilgotności powietrza. W sezonie 2021 r. nieprzewidziana utrata śniegu na grani spowodowała zmianę trasy wejścia, co doprowadziło do konieczności dłuższego przejścia przez Oberrothorn - 4,5 km dodatkowego dystansu. Wysokość_m: 4478 wymaga precyzyjnej aklimatyzacji, a Północna ściana Mte ma 1100 m wysokości, co zwiększa obciążenie oddechowe i kardiologiczne przy braku adaptacji.
Brak odpowiedniego sprzętu, zwłaszcza raków zimowych, jest przyczyną setek kontuzji rocznie. Powyżej 4200 m należy założyć raki zimowe, ponieważ temperatura może spaść do -20°C, a temperatura ciała spada szybciej niż w warunkach zwykłych. Rocznie 3000 osób podejmuje wejście na wierzchołek, co czyni to miejsce jednym z najczęściej uczestniczących w alpinizmie w Alpach. Różnica w czasie przejścia pomiędzy trasą Bonattiego-przez-Stecka (25 godzin) a Bonattiego-przez-Aufdenblatter-i-Lerjen (7,1 godziny) pokazuje, jak niewłaściwy sprzęt wydłuża niebezpieczną ekspozycję.
Nieprawidłowe planowanie czasu i próby wejścia poza sezonem niosą ze sobą istotne ryzyko. Sezon na wejście na szczyt przypada zazwyczaj na lipiec i sierpień, kiedy to warunki atmosferyczne są najbardziej stabilne. Brak aklimatyzacji przy wysokosc_matterhornu_m: 4478 uniemożliwia efektywne wykorzystanie tlenu, co zwiększa ryzyko wysokogórskich chorób. Niewystarczający czas na przygotowanie techniczne oraz nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa często prowadzą do sytuacji, w których grupa z nieodpowiednim doświadczeniem zagubi się na grani. Przykładem nadmiernej liczebności jest ekipa Whympera, której członkowie w 1865 r. zmielili się na Północnej ścianie - 7 osób w trudnych warunkach zwiększa ryzyko potencjalnego niepowodzenia.
Katastrofa 14 lipca 1865 r., kiedy czterech uczestników wyprawy zginęło, dowodzi, że nawet najlepsi mogą popełnić krytyczne błędy. Pękła lina łącząca Douglasa z Peterem Taugwalderem ojcem, co spowodowało upadek całej ekipy na zejściu. Zasada "Dla osób bez przygotowania alpinistycznego najlepszą alternatywą jest trekking wokół masywu" pomaga uniknąć niebezpiecznych prób. Wejście na szczyt wymaga doświadczenia wspinaczkowego i umiejętności poruszania się w ekspozycji - brak których oznacza, że ryzyko nie da się zneutralizować. Techniczne przygotowanie poprzez wejścia na Grossglockner i Mont Blanc oraz kurs taternicki zimowy stanowi podstawę bezpiecznej wyprawy.
Warto dodać, że Matterhorn jest jednym z najpóźniej zdobytych szczytów alpejskich, co tłumaczy jego nieprzewidywalny charakter. Przed wejściem na szczyt przeprowadź testowy wjazd na podobną wysokość - na przykład na Kazimierza Lubomirskiego w Tatrach - by ocenić własne możliwości. Zawsze należy śledzić lokalne komunikaty pogodowe, a nie opierać się na prognozach z odległych modeli.
FAQ - najważniejsze pytania o wejście na szczyt
W tej sekcji odpowiemy na najczęstsze wątpliwości dotyczące próby zdobycia szczytu Mte w Szwajcarii. Przeglądasz też informacje o pierwszych polskich wspinaczkach, liczbie wspinaczy rocznie oraz specyfice trudnych tras.
Kto pierwszy z Polaków zdobył szczyt Mte w Alpach?
Marian Smoluchowski był pierwszym Polakiem, który zdobył szczyt Mte w 1894 roku. Wejście na wierzchołek Mte przeprowadzono w dniu 14 lipca 1894 r. Wraz z nim na szczyt wspiął się również Kazimierz Łukasiak, a za nim Tadeusz Domaradzki. To wydarzenie stanowi istotny moment w historii alpinizmu polskiego, kiedy to polscy wspinacze uświadomili sobie możliwości wspinaczkowe w alpejskich ośrodkach.
Ilu osób rocznie podejmuje próby zdobicia szczytu?
Każdego roku w okresie letnim blisko 3000 osób podejmuje próbę zdobycia szczytu Mte. Ta liczba czyni wejście na Mte jedną z najpopularniejszych akcji alpinistycznych w całych Alpach. Wspinacze przyjeżdżają z różnych zakątków świata, by podjąć wyzwanie związane ze zdobyciem tego kultowego wzniesienia.
Jakie są najtrudniejsze trasy na szczyt Mte?
Najłatwiejsza droga na szczyt Mte osiąga trudności wspinaczkowe III oraz miejscami IV. Najtrudniejszą z alpinistycznych perspektyw jest północna ściana, która ma wysokość 1100 metrów. Dla doświadczonych wspinaczy stanowi to wyjątkowy test umiejętności, a dla początkujących może być ponad zdolności. Przygotowanie do Mte wymaga solidnych podstaw wspinaczkowych i doświadczenia na górach.
Czy można wejść na szczyt w czasie pandemii?
Wejście na Mte w czasie pandemii było możliwe, kiedy ruch turystyczny był ograniczony. Szczególnie warto przyjrzeć się sytuacji z lipca 2021 r., kiedy na grani nie było śniegu - wyjątkowy przypadek od reguły. Warunki pogodowe na szczycie Mte mogą się zmieniać nagle, a zimne wiatry i burze mogą uniemożliwić podjęcie próby. Zaleca się sprawdzenie aktualnych prognoz przed planowanym wejściem.
Jakie są warunki pogodowe na szczycie w lipcu?
Szczyt Mte ma wysokość 4478 metrów nad poziomem morza, a warunki pogodowe na tej wysokości są nieprzewidywalne. W lipcu temperatury mogą wahać się od ujemnych do dodatnich, a gwałtowne zmiany mogą przynieść burze. Dla początkujących alpinistów warto rozważyć trekking wokół masywu zamiast bezpośredniego wejścia na szczyt. Solidne przygotowanie i doświadczenie są nieodzowne przed podjęciem takiej wyprawy.