Wysoki Kamień – szlak, parking, ile się idzie ze Szklarskiej Poręby?

Wysoki Kamień jest jednym ze szczytów Wysokiego Grzbietu. Znajduje się nad Szklarską Porębą, a prowadzący tam szlak obfituje w przepiękne krajobrazy. Z samego szczytu rozciąga się przepiękny widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.
wysoki kamień

Jesteś miłośnikiem górskich wędrówek i szukasz miejsca na urlop? Wysoki Kamień to popularne miejsce do uprawiania turystyki górskiej i pieszych wędrówek. Jest tam wiele szlaków turystycznych, które pozwolą ci na podziwianie pięknych krajobrazów. Odnajdą się tutaj zarówno rodziny z dziećmi, jak i turyści ceniący sobie wymagające trasy. Okolica to również atrakcje turystyczne i miejsca historyczne, które warto zwiedzić po zakończeniu wędrówki.

Wysoki Kamień – dlaczego warto spędzić urlop w tej okolicy?

wysoki kamień dlaczego

Wysoki Kamień jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na piękne krajobrazy i możliwości uprawiania różnych form aktywności na świeżym powietrzu. W okolicy jest wiele szlaków turystycznych, które pozwolą na podziwianie panoramy gór, a także zwiedzanie pobliskich atrakcji turystycznych i historycznych. Region posiada także dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, co oznacza, że turyści mogą znaleźć tam zarówno niedrogie kwatery, jak i wygodne hotele.

Warto też wspomnieć, że region jest interesujący pod względem obiektów historycznych i kulturalnych. Obok malowniczych krajobrazów Karkonoszy godne uwagi są Jelenia Góra czy też Karkonoskie Muzeum Przyrodnicze, gdzie można poznać historię i geologię regionu.

Wysoki Kamień – charakterystyka i historia

Wysoki Kamień wznosi się na wysokość 1215 m n.p.m. Pierwsze schronisko na szczycie wybudowano w 1837 roku, później dobudowano do niego drewnianą wieżę widokową. Po pożarze w 1882 roku podjęto się w kolejnych latach odbudowy schroniska, które służyło turystom jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Po drugiej wojnie światowej budynek popadł w ruinę i w 1963 roku zdecydowano o jego rozbiórce. W 1996 roku przetarg na zarządzenie gruntami, który wygrała rodzina Gołbów. Rozpoczęto budowę nowego schroniska, która trwa do dzisiaj. Na miejscu działa jednak bufet, gdzie można kupić pamiątki oraz napoje.

Zobacz też:  Gran Paradiso – poziom trudności, wejście, szlaki

Wysoki Kamień – szlaki turystyczne

wysoki kamień szlaki

Na Wysoki Kamień prowadzi kilka szlaków turystycznych. Poniżej prezentujemy te polecane przez nas.

Żółty szlak

Żółty szlak to najlepszy wybór dla rodzin, ale możemy go śmiało polecić także pozostałym turystom. Ma swój początek bardzo blisko Szklarskiej Poręby (jedynie 5 minut jazdy samochodem). Parking leży przy Zakręcie Śmierci. Najlepiej jednak zaparkować za zakrętem, gdzie znajduje się zatoczka i jest dużo wolnego miejsca.

Spacer warto rozpocząć od podejścia na punkt widokowy Zakręt Śmierci. W ostatnim czasie miejsce to zostało odnowione, co powinno jeszcze bardziej zachęcić turystów. Sam szlak prowadzi przez bardzo spokojny i majestatyczny las. Podziwianie panoramy turyści mogą rozpocząć przy schronisku Wysoki Kamień. Przejście całego szlaku powinno zająć około półtorej godziny.

Czerwony szlak

Czerwony szlak rozpoczyna się w Szklarskiej Porębie. Droga jest tutaj bardziej stroma niż w przypadku szlaku żółtego. Polecamy go turystom, którzy liczą na trochę większe wyzwania. Przejście całego szlaku nie powinno zająć dłużej niż półtorej godziny. W czasie wędrówki szlakiem warto udać się na punkt widokowy przy dworcu PKP w Szklarskiej Porębie.

Szlak zielony i czerwony

Jest jeszcze szlak o długości około 4,5 kilometra. Na części zielonej jest strome podejście, idealne dla wymagających miłośników spacerów w górach. Zielonym szlakiem należy dojść do krzyżówki Rozdroże pod Zwaliskiem i dalej udać się szlakiem czerwonym.

Wysoki Kamień – sprzęt dla miłośników chodzenia po górach

wysoki kamień sprzęt

Każdy miłośnik górskich wędrówek wie, że dobre przygotowanie jest niezbędne, aby w pełni cieszyć się wyprawą. W sklepach Decathlon możesz się wyposażyć w istotne akcesoria, takie jak m.in.:

  • kurtki turystyczne i trekkingowe;
  • spodnie turystyczne i trekkingowe;
  • bluzy turystyczne;
  • polary turystyczne.

Wysoki Kamień to przepiękny szczyt, który powinien odwiedzić każdy, kto lubi górskie wędrówki. Ze szczytu widok jest naprawdę wspaniały i choćby dlatego warto poznać to miejsce!

Zobacz też:  Góry Słonne, czyli wspólne dziedzictwo przyrodnicze Polski i Ukrainy

Fot. Ilustracji: Hydrus via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts