Góry Skandynawskie – czy warto wybrać się na szlaki i atrakcje?

Malownicze Góry Skandynawskie to bardzo częsty kierunek miłośników górskiej aktywności. Zobacz, dlaczego warto wybrać się w Góry Skandynawskie i czy to dobry wybór dla początkujących wspinaczy!
góry skandynawskie

Góry Skandynawskie to łańcuch leżący w zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego. Ciągną się one wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Znajdują się na terenie Norwegii, Szwecji i Finlandii. Góry Skandynawskie mają długość około 1800 km. Specjaliści twierdzą, że powstały one ponad 480 milionów lat temu. Ich powstanie związane jest ze zderzeniem dwóch kontynentów, a ich dzisiejszy kształt powstał w wyniku ruchów lodowca. Jest to wprost idealne miejsce dla miłośników górskich wspinaczek i sportów zimowych. Znajduje się tam wiele bardzo nowoczesnych ośrodków narciarskich, do których każdego roku przyjeżdża bardzo wielu turystów. Czytaj dalej!

O Górach Skandynawskich

Góry Skandynawskie góry

Jest to największe pasmo gór w Europie. Jego zbocza spadają do Morza Północnego i Norweskiego, gdzie tworzą norweskie fiordy. Najwyższym szczytem Norwegii i całych Gór Skandynawskich jest góra Galdhøpiggen, która mierzy 2469 m n.p.m. Najwyższym szczytem położonym w Szwecji jest Kebnekaise, który ma wysokość 2117 m n.p.m. W Finlandii za najwyższy szczyt uważa się górę Haltiatunturi, która ma wysokość 1328 m n.p.m. Nie są to góry wysokie, ale w dużej swojej części bardzo strome.

Góry Skandynawskie dla narciarzy

Góry Skandynawskie nie są co prawda tak popularnym miejscem jak Alpy, ale znajdują się tam setki tras zjazdowych i biegowych dla narciarzy. W Skandynawii panują świetne warunki dla miłośników sportów zimowych, a trasy nie są tak zatłoczone jak w Alpach. Sezon narciarski trwa tutaj nawet 6 miesięcy, a tutejsze stoki są zawsze świetnie przygotowane.

Co warto zobaczyć w Górach Skandynawskich?

Góry Skandynawskie jesień

Jeżeli jesteś miłośnikiem zimowej aktywności, to Góry Skandynawskie będą wspaniałym pomysłem na urlop. Tutejszy klimat jest wprost idealny do sportów zimowych. Znajduje się tutaj wiele ośrodków narciarskich, które mają naprawdę dobre zaplecze. Góry Skandynawskie mają jednak dużo więcej do zaoferowania niż tylko narciarstwo. Zobacz, co warto zobaczyć w Górach Skandynawskich!

Zobacz też:  Dolina Roztoki w Tatrach. Schronisko i szlaki turystyczne

Park Narodowy Jotunheimen

Góry Skandynawskie jotunheimen

Park Narodowy Jotunheimen znajduje się w Norwegii i obejmuje fragment Gór Skandynawskich. Jest to miejsce wyjątkowe szczególnie dla narciarzy, ponieważ przez prawie cały rok są tutaj świetne warunki do jazdy. To tutaj także znajduje się najwyższy szczyt Gór Skandynawskich. Park istnieje od 1980 roku. Na jego terenie znajduje się stosunkowo niewiele szlaków górskich, ale te istniejące są wyjątkowe, ponieważ dają wrażenie poruszania się po dzikich i niedostępnych terenach.

Ośrodki narciarskie

Ośrodki narciarskie są najbardziej popularnym celem podróży turystów. Są one bardzo nowoczesne i zapewniają wygodę. Często odbywają się w nich imprezy sportowe wysokiej rangi, w tym mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim. Wiele ośrodków oferuje znacznie więcej niż tylko narciarstwo. Są to bardzo dobre miejsca do odwiedzenia z całą rodziną.

Rezerwat Sarek

Jeżeli lubisz aktywny wypoczynek, to warto odwiedzić rezerwat Sarek, który znajduje się w Szwecji. Jest to miejsce prawie całkowicie dzikie. Znajduje się tutaj 200 szczytów górskich i 100 lodowców. Można tutaj zobaczyć między innymi Dolinę Rapadalen, gdzie klimat pozwala rozwinąć się roślinności do niezwykłych rozmiarów.

Góry Skandynawskie kozy

Szlaki górskie w Górach Skandynawskich

Góry Skandynawskie śnieg

Góry Skandynawskie oferują także bardzo wiele szlaków górskich. Miłośnicy pieszych wędrówek po górach będą zachwyceni niesamowitym krajobrazem, który oferuje to pasmo górskie. Poniżej opiszemy kilka najbardziej popularnych szlaków.

Kebnekaise

Góry Skandynawskie kebnekaise

Najwyższy szczyt Szwecji, czyli Kebnekaise, to góra składająca się z dwóch wierzchołków. Znajduje się na nich lodowiec o grubości około 40 metrów. Wejście na szczyt wymaga jednak dużo doświadczenia. Same szlaki nie są trudne, ale często utrudniają je warunki pogodowe. Na szczyt prowadzą dwie trasy, jedna zaczyna się w schronisku Kebnekaise Fjallstation, druga przy chacie Salkastugorna. Jest to miejsce z wyjątkowo pięknym krajobrazem, ponieważ wokół znajduje się wiele innych gór.

Zobacz też:  Wąwóz Homole w Pieninach – rezerwat, który trzeba zobaczyć

Kjeragbolten

Jest to bardzo popularny cel wędrówek pieszych w Norwegii. Kjeragbolten to kamień, który zaklinował się pomiędzy ścianami skalnymi. Mierzy on 5 metrów sześciennych i wisi na wysokości 984 m n.p.m. Aby dojść do tego miejsca, trzeba przebyć 12 kilometrów, trwa to około 5 godzin.

Preikestolen 

Znajduje się nad fiordem Lysefjord mierzącym 40 kilometrów. Jest to jeden z najbardziej znanych klifów znajdujących się w Norwegii. Bardzo wielu miłośników wędrówek po górach chce koniecznie odwiedzić to miejsce. Szlak ten ma ogromną zaletę – jest bardzo łatwy nawet dla początkującego. Preikestolen, czyli główny cel wędrówki to płaska skała, która bardzo przypomina platformę widokową. Należy w tym miejscu bardzo uważać, ponieważ nie znajdują się tutaj żadne zabezpieczenia przed przepaścią liczącą 300 metrów.

Sprzęt dla wspinaczy – czego możesz potrzebować?

Góry Skandynawskie widok

Każdy miłośnik chodzenia po górach wie, że przed podróżą należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy mieć odpowiednie obuwie i ciepły strój. Przydadzą się również plecaki, do których można zabrać najbardziej przydatne akcesoria. Osoby bardziej doświadczone, które chcą zdobyć trudniej dostępne szczyty, powinny wyposażyć się w raki i czekany. Wszystko to znajduje się w ofercie sklepu Decathlon, w którym znajdziesz wysokiej jakości sprzęt niezbędny podczas długich wycieczek po górach.

W Górach Skandynawskich znajduje się wiele szlaków, które będą odpowiednie dla amatorów. Należy jednak pamiętać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa i akcesoriach. Góry Skandynawskie to niewątpliwie piękne miejsce, które każdemu miłośnikowi gór zapadnie głęboko w pamięć. Czekają cię tam wrażenia zupełnie inne niż w Alpach, na Kaukazie czy w górach Ural!


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Pieniny - gdzie na wakacje? Poznaj najciekawsze szczyty!
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts