Przełęcz Brenner – most między północą a południem Europy

Przełęcz Brenner stanowi ważne ogniwo w sieci komunikacyjnej Alp. Przejazd tą trasą stanowi najkrótsze połączenie Niemiec z Włochami. Co warto wiedzieć o tym miejscu? Przekonasz się, czytając artykuł.
przełęcz brenner

Przełęcz Brenner – położenie i ogólna charakterystyka

Przełęcz Brenner – znana także jako Passo del Brennero (wł.) oraz Brennerpass (niem.) jest położona na wysokości 1374 m n.p.m. w Alpach Centralnych. Oddziela Alpy Zillertalskie od Alp Sztubajskich i stanowi naturalną granicę między Austrią a Włochami. Ze względu na swoje strategiczne położenie, przez wieki była ważnym punktem przejścia między północnym Tyrolem a południowym Trydentem.

Znajdująca się na przełęczy autostrada – tzw. Brenner autobahn (Brenner A13 w Austrii i A22 we Włoszech, będących częścią trasy europejskiej E45) to jeden z najważniejszych odcinków dróg szybkiego ruchu w Europie. Zapewnia płynny przepływ ruchu drogowego, m.in. ciężarówek transportujących towary między północą a południem kontynentu.

Historia i znaczenie komunikacyjne

przełęcz brenner pokryta śniegiem

Przez wieki ta alpejska przełęcz była kluczowym traktem Europy. Funkcjonowała już w czasach prehistorycznych i starożytności, a w średniowieczu wykorzystywana na naprawdę szeroką skalę. Obecnie przez Brenner przebiega rozbudowana sieć komunikacyjna, zarówno drogowa, jak i kolejowa. Linia kolejowa przechodząca przez Brennerpass to ważne ogniwo logistyki w transporcie towarów przewożonych między Austrią a Włochami.

Brenner została zamknięta podczas prac konserwacyjnych (sierpień 2023). Nieco większych utrudnień mogą spodziewać się kierowcy podczas budowy tunelu biegnącego pod przełęczą. Projekt tunelu, mający na celu odciążenie ruchu kolejowego, jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w regionie. Długość podziemnej linii będzie wynosić 55 kilometrów, a ukończenie budowy tego przejazdu przez przełęcz planowane jest na 2032 rok.

Opłaty za przejazd i praktyczne informacje

Przejazd autostradą przez przełęcz Brenner wiąże się z obowiązkową opłatą odcinkową. W Austrii opłaty są pobierane w punktach poboru opłat. Istnieje również system elektronicznego poboru opłat, gdzie numer rejestracyjny pojazdu jest skanowany i opłata jest naliczana automatycznie. Jednorazowy koszt przejazdu przez autostradę to nieco ponad 10 euro.

Zobacz też:  Szpiglasowa Przełęcz w Tatrach – szlak w drodze na Szpiglasowy Wierch

Włoska autostrada A22 oferuje podobny system opłat. W przypadku zakupu winiety na rok ważność liczona jest w dniach kalendarzowych od daty dokonania zakupu.

Atrakcje w okolicach przełęczy

przełęcz brenner widok z lotu ptaka

W okolicach przełęczy Brenner znajduje się wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest most Europabrücke, który imponuje wysokością 192 metrów i stanowi jedno z największych osiągnięć inżynierii w regionie. Stanowi popularny cel wśród osób uprawiających bungee jumping. Innsbruck, stolica Tyrolu, oferuje liczne atrakcje kulturowe i historyczne. Miasto jest idealnym miejscem na przerwę w podróży przez Alpy. Z kolei po włoskiej stronie warto odwiedzić Bolzano, albo pokonać całą trasę i odwiedzić osławioną Weronę.

Alpy słyną również ze ścieżek i szlaków turystycznych. Piesze wędrówki stanowią jedną z bardziej lubianych rozrywek dla turystów odwiedzających region. Zanim jednak wybierzesz się we włoskie lub austriackie Alpy na trekking, odwiedź najbliższy sklep Decathlon. Możesz potrzebować:

  • spodni turystycznych i trekkingowych;
  • kurtek turystycznych i trekkingowych;
  • butów trekkingowych;
  • kijków trekkingowych;
  • zegarków górskich, kompasów, mapy, GPS;
  • apteczki turystycznej.

Przełęcz Brenner jest nie tylko kluczowym punktem komunikacyjnym, ale także miejscem pełnym historii i kultury. Stanowi bramę między północną a południową częścią kontynentu, łącząc w sobie tradycje austriackie i włoskie. Zarówno dla podróżujących w celach turystycznych, jak i komercyjnych, przejazd przez Brenner to wyjątkowe doświadczenie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: wrzesień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts