Trekking – od czego zacząć, jak się przygotować?

Zdefiniowanie tego, czym właściwie jest trekking, nie należy do najprostszych. Postaramy się jednak rozszyfrować to zagadnienie. Pomożemy również wszystkim tym, którzy planują bardziej zaangażować się w tego rodzaju aktywność, ale nie wiedzą, od czego zacząć.
trekking

Wędrówki prowadzone w trudnych warunkach, czyli trekking, to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Aktywność ta pozwala na obcowanie z naturą, podziwianie pięknych widoków, ale również jest sposobem na przetestowanie swoich możliwości w terenie, ponieważ często jesteśmy zdani jedynie na siebie, a także to, co znalazło się w naszym plecaku. Dlatego do wypraw trekkingowych należy się odpowiednio przygotować – nie tylko pod względem wyposażenia, ale również swoich możliwości fizycznych. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące trekkingu. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli wyjaśnienia, czym on właściwie jest. 

Czym jest trekking

Czym jest trekking?

Za ojca trekkingu w górach uznaje się Jimmiego Robertsa, oficera brytyjskiej armii oraz himalaistę, który zajmował się organizowaniem wycieczek po najwyższych szczytach świata. Rzecz działa się w latach 50. XX wieku, a na takie wyprawy często – co właśnie było nowością – Roberts zabierał osoby bez większego górskiego doświadczenia. Później definicja „trekkingu” ewoluowała, żeby ostatecznie stać się „wędrówką prowadzoną w trudnych warunkach”. Czyli jakich? Tego nikt nie doprecyzował. Ogólnie przyjmuje się, że to wycieczka trwająca od jednego do kilkunastu dni, która z jednej strony ma wyższy stopień trudności, ale z drugiej nie jest ekstremalna (nie może obejmować na przykład wspinaczki, czyli climbingu).

Warto również wspomnieć, że trekking nie musi dotyczyć wypraw górskich, choć zwykle tak bywa. W definicję wpisze się również kilkudniowa wycieczka po lasach i mokradłach z nocowaniem w namiotach lub pod gołym niebem. Najpowszechniejsze trasy trekkingowe obejmują jednak wyprawy górskie – można takie zorganizować w niższych pasmach (na przykład Bieszczadach), jak i wyższych (na przykład Tatrach). Trekking na Maderze to marzenie wielu pasjonatów.

Zobacz też:  Vaganski Vrh – co warto wiedzieć o trekkingu w Chorwacji? Sprawdź!

Czy trekking jest odpowiedni dla każdego?

Wędrówki piesze po lasach, górach i bezdrożach są aktywnością dla każdego, ale nie należy się na nie wybierać bez świadomości tego, czym właściwie są. Często kilkudniowe wycieczki, które spędzisz w głuszy, wymagają odpowiedniego przygotowania. Zarówno jeśli chodzi o kondycję, jak i sprzęt czy wyposażenie. Wiek, forma fizyczna, wydolność – wszystko podczas uprawiania trekkingu ma znaczenie. Zaletą tego treningu jest jednak fakt, że można samodzielnie wybrać trasę i wyznaczyć przystanki. Dzięki temu wytyczony szlak będzie można przebyć w określonym czasie. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie opracowany na podstawie realnych możliwości uczestników wycieczki. 

Jak się przygotować do wycieczki trekkingowej? Zadbaj o siebie i… swój bagaż

Jak się przygotować do wycieczki trekkingowej

Jeśli na co dzień nie biegasz lub nie wędrujesz po kilka kilometrów, koniecznie musisz popracować nad kondycją przed wyjazdem w teren. Nie chodzi o mordercze, wielogodzinne treningi, ale zbudowanie kondycji i wydolności, które pozwolą ci na pokonywanie kolejnych kilometrów w trudniejszych warunkach. Podczas prowadzonych na własną rękę wycieczek treningowych kontroluj swoje tętno, przebyty dystans, prędkość marszu. Trzeźwo oceniaj możliwości – tylko w ten sposób uda ci się wyznaczyć optymalną trasę podczas docelowej wycieczki.

Mierz siły na zamiary – wyznaczenie planu wyprawy

Najlepiej, gdy już kilka miesięcy wcześniej zdecydujesz, dokąd jedziesz i na ile dni. Wraz z pozostałymi uczestnikami wycieczki powinniście wskazać drogę, którą planujecie pokonać. Powinniście wytyczyć trasę i wybrać miejsca, w których będziecie nocowali (jeśli trekking ma być kilku-, kilkunastodniowy). Wtedy łatwo wyliczycie, ile kilometrów jednego dnia musicie przebyć, żeby pokonać ustalony dystans. To wiedza bardzo ważna w kontekście przygotowania, a także ewentualnej oceny własnych możliwości.

Pamiętaj: jeśli masz wątpliwości, czy trasa jest optymalna pod względem trudności, poinformuj o tym pozostałych członków wyprawy. Nieważne, czy to trekking w Dolomitach czy w Polsce, trzeba się odpowiednio wyposażyć.

Przed samym wyjazdem koniecznie sprawdźcie warunki pogodowe, które mają panować w danym regionie w czasie wyjazdu. Ma to wpływ m.in. na to, co ostatecznie powinno znaleźć się w twoim bagażu, ponieważ po ustaleniu planu działania i budowaniu kondycji – właśnie pakowanie jest najważniejszym etapem każdej wycieczki o charakterze trekkingowym. Od tego, co znajdzie się w twoim bagażu, zależy nie tylko komfort pieszej podróży, ale również samo jej powodzenie, czyli w tym wypadku osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Zobacz też:  Trekking – Dolomity w Południowych Alpach Wschodnich

Zadbaj o sprzęt i akcesoria

Spakowanie plecaka i wybór sprzętu na wyprawę pieszą to kwestie niezwykle ważne. Pamiętać musisz nie tylko o ubraniach (najlepiej sportowych/termoaktywnych) oraz wytrzymałych i dobrych butach trekkingowych, ale również o wielu drobnych przedmiotach – bateriach, powerbankach czy sztućcach i naczyniach. Sprawdź, jakie buty trekkingowe będą najlepsze.

Zabrać musisz nie tylko apteczkę, ale również leki, które mogą okazać się niezbędne (przeciwbólowe, przeciwzapalne, na ukąszenia). Lista, którą powinieneś zacząć przygotowywać na kilka tygodni przed wyjazdem, jest naprawdę długa. To o tyle problematyczne, że miejsce w bagażu jest mocno ograniczone. Wybierać więc musisz tylko najpotrzebniejsze rzeczy, które powinny być w możliwie najmniejszych opakowaniach.

Trekking a odpowiedni ubiór

Trekking a odpowiedni ubiór

Odzież termoaktywna to podstawa. Jest wygodna, szybko schnie i nie zajmuje dużo miejsca. Podobnie, jeśli chodzi o spodnie czy bieliznę. Nie mniej istotne są kije trekkingowe, które będą niezbędne podczas wędrówki w trudnym terenie. Zaczynając przygodę z trekkingiem w Polsce, wybieraj produkty od cenionych producentów – te będą niezawodne. Wszystkie elementy wyposażenia powinny być trwałe, aby sprawdziły się w nawet najtrudniejszych warunkach.

Rzeczy dostępne w sklepie Decathlon, które koniecznie zabrać musisz na wycieczkę trekkingową, to:

  • buty trekkingowe;
  • plecak 50–90 litrów;
  • kurtka turystyczna (przeciwdeszczowa);
  • koszulki termoaktywne;
  • spodenki termoaktywne;
  • spodnie trekkingowe;
  • apteczka turystyczna;
  • kijki trekkingowe;
  • mapy;
  • kompas;
  • latarka (może być czołówka);
  • skarpetki sportowe;
  • rękawiczki do biegania;
  • namiot turystyczny (jeśli wyprawa ma obejmować nocowanie na łonie natury);
  • karimata lub mata samopompująca (jeśli wyprawa ma obejmować nocowanie na łonie natury).

To tylko podstawowe rzeczy, które koniecznie trzeba zabrać na wycieczkę. Jest ich znacznie więcej, a pamiętać musisz jeszcze o jedzeniu i wodzie, które są – co oczywiste – rzeczami pierwszej potrzeby. Wszystkie przedmioty, których nie da się założyć na siebie, muszą zmieścić się do plecaka. Pod względem organizacji przestrzeni to ogromne wyzwanie, dlatego zaleca się, żeby gromadzenie przedmiotów, a następnie ich pakowanie rozpocząć przynajmniej na kilka dni przed wyjazdem.

Zobacz też:  Teneryfa – trekking z widokiem na ocean

Turystyka piesza to wspaniała forma aktywności, która nie bez powodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szeroko rozumiany trekking, w tym chodzenie po górach, to szansa na poprawę kondycji, a także oderwanie się od codzienności. Niesie za sobą jednak szereg wyzwań, którym musisz sprostać. Przygotowanie do pierwszej w życiu wycieczki musisz rozpocząć odpowiednio wcześniej, pamiętając o konkretnych wymaganiach – dotyczących sprzętu, ale również ciała i umysłu. Tylko z odpowiednią motywacją będziesz w stanie pokonać wielokilometrowe dystanse. Szybko przekonasz się, jak ogromną daje to satysfakcję!


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts