Przełęcz górska – tu docenisz urok krajobrazów gór!

Przełęcz otwiera przed wędrowcami drzwi do nieznanych zakątków gór. Warto poznać fenomen tych naturalnych bram i ich nieocenioną rolę w świecie turystyki. Które miejsca w Polsce warto odwiedzić?
Przełęcz

To warto wiedzieć!

  • Górskie przełęcze to naturalne obniżenia oddzielające szczyty i turnie.
  • Stanowią integralną część szlaków turystycznych, które są przemierzane przez wędrowców.

Przełęcz – definicja i charakterystyka

Przełęcz stanowi naturalne obniżenie, które oddziela sąsiadujące ze sobą wzniesienia, turnie lub szczyty górskie. Taka forma ukształtowania terenu często służy jako granica pomiędzy różnymi dolinami. Poza tym stanowi też fragment przebiegu grzbietu górskiego. Jest to najbardziej widoczne w Tatrach, gdzie wiele takich miejsc odgrywa ważną rolę w turystyce. Dzięki przełęczom łatwiej przemieszczać się pomiędzy wierzchołkami – stanowią istotny element szlaków turystycznych. 

Przełęcz widok na góry i przestrzeń

Najbardziej znane górskie przełęcze

Przełęcz pod Kopą jest jednym z takich miejsc w Tatrach Wysokich. Znajduje się na wysokości 1753 m n.p.m i jest częścią głównej grani Tatr. Stanowi również naturalną granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi a Bielskimi. Mimo że znajduje się na terytorium Słowacji, jest popularna także wśród polskich turystów. Przełęczą biegnie znakowana trasa z Doliny Zadnich Koperszadów do Doliny Białych Stawów. Jest to propozycja dla osób, które w Polsce zobaczyły już wszystko i chcą poznać uroki słowackich szczytów.

Innym interesującym miejscem jest Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich. Jest to szeroka przełęcz, z której rozciąga się wspaniały widok na okoliczne wierchy. Dzięki swojemu położeniu stanowi doskonały punkt widokowy dla turystów. Przebiegają tędy popularne szlaki turystyczne:

Znaczenie górskich przełęczy – nie tylko dla turystyki

Przełęcze od wieków łączyły różne regiony, umożliwiając komunikację oraz handel. Dziś są ważnym elementem krajobrazu górskiego, a często także celem wycieczek dla turystów. Szlaki prowadzące przez przełęcze są nierzadko łatwiejsze i bezpieczniejsze niż te, które wiodą przez strome wierchy czy skały. Nie oznacza to jednak, że zdobycie przełęczy nie stanowi żadnego wyzwania!

Przełęcze mogą być wyzwaniem dla wielbicieli gór

Wiele przełęczy jest dostępnych i łatwych do pokonania. Nie brakuje jednak i takich, które stanowią prawdziwe wyzwanie. Te, które są wysoko położone, wąskie i strome, wymagają od turystów doświadczenia i dobrej kondycji.

Zobacz też:  Przełęcz między Kopami – odkryj tajemnice górskich szlaków!

Zawrat to jedna z najbardziej znanych przełęczy w Tatrach Wysokich, położona na wysokości 2159 m n.p.m. Jest wąska i stanowi część głównej grani Tatr. Znajduje się we wschodniej grani Świnicy, która oddziela Zawratową Turnię i Mały Kozi Wierch. Stanowi skrajny punkt Orlej Perci, jednego z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Na Zawrat można dostać się z Pięciu Stawów Polskich lub z Doliny Gąsienicowej. Czerwony szlak turystyczny, który przez nią przechodzi, jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów.

Spokojna wędrówka beskidzką przełęczą

Beskid to pasmo górskie, które oferuje wiele interesujących przełęczy. Niektóre z nich, jak choćby te w Beskidzie Sądeckim, są szerokie i stosunkowo łatwe do pokonania. Większość nie ma nadanej nazwy, dlatego na tym tle wyróżniają się na przykład Przełęcz Rozdziela oraz Gromadzka Przełęcz.

Przełęcz w górach

Przygotuj się na wędrówkę!

Niezależnie od tego, jakie pasmo górskie jest twoim celem, dobrze przygotuj się do wędrówki. Dobrej jakości odzież i akcesoria trekkingowe znajdziesz w sklepach Decathlon. Na szlaku potrzebne mogą być między innymi:

  • plecaki turystyczne i trekkingowe;
  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • kijki trekkingowe;
  • zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.

Przełęcze stanowią integralną część krajobrazu górskiego. Bez względu na to, czy jest się doświadczonym miłośnikiem gór, czy początkującym turystą, warto poświęcić czas, by odkryć ich niezwykły urok i bogactwo.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts