To warto wiedzieć!
- Górskie przełęcze to naturalne obniżenia oddzielające szczyty i turnie.
- Stanowią integralną część szlaków turystycznych, które są przemierzane przez wędrowców.
Przełęcz – definicja i charakterystyka
Przełęcz stanowi naturalne obniżenie, które oddziela sąsiadujące ze sobą wzniesienia, turnie lub szczyty górskie. Taka forma ukształtowania terenu często służy jako granica pomiędzy różnymi dolinami. Poza tym stanowi też fragment przebiegu grzbietu górskiego. Jest to najbardziej widoczne w Tatrach, gdzie wiele takich miejsc odgrywa ważną rolę w turystyce. Dzięki przełęczom łatwiej przemieszczać się pomiędzy wierzchołkami – stanowią istotny element szlaków turystycznych.
Najbardziej znane górskie przełęcze
Przełęcz pod Kopą jest jednym z takich miejsc w Tatrach Wysokich. Znajduje się na wysokości 1753 m n.p.m i jest częścią głównej grani Tatr. Stanowi również naturalną granicę pomiędzy Tatrami Wysokimi a Bielskimi. Mimo że znajduje się na terytorium Słowacji, jest popularna także wśród polskich turystów. Przełęczą biegnie znakowana trasa z Doliny Zadnich Koperszadów do Doliny Białych Stawów. Jest to propozycja dla osób, które w Polsce zobaczyły już wszystko i chcą poznać uroki słowackich szczytów.
Innym interesującym miejscem jest Iwaniacka Przełęcz w Tatrach Zachodnich. Jest to szeroka przełęcz, z której rozciąga się wspaniały widok na okoliczne wierchy. Dzięki swojemu położeniu stanowi doskonały punkt widokowy dla turystów. Przebiegają tędy popularne szlaki turystyczne:
- żółty szlak ze schroniska na Hali Ornak do leśniczówki w Dolinie Chochołowskiej;
- zielony szlak na Siwą Przełęcz i Liliowy Karb.
Znaczenie górskich przełęczy – nie tylko dla turystyki
Przełęcze od wieków łączyły różne regiony, umożliwiając komunikację oraz handel. Dziś są ważnym elementem krajobrazu górskiego, a często także celem wycieczek dla turystów. Szlaki prowadzące przez przełęcze są nierzadko łatwiejsze i bezpieczniejsze niż te, które wiodą przez strome wierchy czy skały. Nie oznacza to jednak, że zdobycie przełęczy nie stanowi żadnego wyzwania!
Przełęcze mogą być wyzwaniem dla wielbicieli gór
Wiele przełęczy jest dostępnych i łatwych do pokonania. Nie brakuje jednak i takich, które stanowią prawdziwe wyzwanie. Te, które są wysoko położone, wąskie i strome, wymagają od turystów doświadczenia i dobrej kondycji.
Zawrat to jedna z najbardziej znanych przełęczy w Tatrach Wysokich, położona na wysokości 2159 m n.p.m. Jest wąska i stanowi część głównej grani Tatr. Znajduje się we wschodniej grani Świnicy, która oddziela Zawratową Turnię i Mały Kozi Wierch. Stanowi skrajny punkt Orlej Perci, jednego z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Na Zawrat można dostać się z Pięciu Stawów Polskich lub z Doliny Gąsienicowej. Czerwony szlak turystyczny, który przez nią przechodzi, jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów.
Spokojna wędrówka beskidzką przełęczą
Beskid to pasmo górskie, które oferuje wiele interesujących przełęczy. Niektóre z nich, jak choćby te w Beskidzie Sądeckim, są szerokie i stosunkowo łatwe do pokonania. Większość nie ma nadanej nazwy, dlatego na tym tle wyróżniają się na przykład Przełęcz Rozdziela oraz Gromadzka Przełęcz.
Przygotuj się na wędrówkę!
Niezależnie od tego, jakie pasmo górskie jest twoim celem, dobrze przygotuj się do wędrówki. Dobrej jakości odzież i akcesoria trekkingowe znajdziesz w sklepach Decathlon. Na szlaku potrzebne mogą być między innymi:
- plecaki turystyczne i trekkingowe;
- odzież turystyczna i trekkingowa;
- kijki trekkingowe;
- zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.
Przełęcze stanowią integralną część krajobrazu górskiego. Bez względu na to, czy jest się doświadczonym miłośnikiem gór, czy początkującym turystą, warto poświęcić czas, by odkryć ich niezwykły urok i bogactwo.
Może Cię także zainteresować:
- Sucha Przełęcz – przygotuj się na wyprawę w Tatry Zachodnie
- Wyżnia Kondracka Przełęcz – wrota do Tatr Zachodnich
- Gładka Przełęcz – jak wygląda dojście?
- Siwa Przełęcz – serce Tatr Zachodnich. Szlaki turystyczne, ciekawostki
- Niżnie Rysy (2430 m n.p.m.) – opis szlaku, który prowadzi na szczyt w Tatrach Wysokich