Przełęcz Walimska w Górach Sowich – atrakcje i szlaki turystyczne

Przełęcz Walimska to jeden z zakątków Gór Sowich, które turyści odwiedzają dość często. Biegną tędy liczne szlaki turystyczne, w tym ścieżka prowadząca na Wielką Sowę. W artykule wyjaśniamy, co ciekawego zobaczysz w okolicy przełęczy.
Przełęcz Walimska

To warto wiedzieć!

  • Przełęcz Walimska to jedno z bardziej znanych miejsc w Górach Sowich.
  • Wytyczono tędy ciekawe szlaki turystyczne, w tym ścieżki prowadzące na Wielką Sowę (1015 m n.p.m.) – szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski.

Historia i otoczenie Przełęczy Walimskiej

Przełęcz Walimska (750 m n.p.m.) to niewyraźne siodło w Górach Sowich. Biegnie tędy droga wojewódzka nr 383, łącząca okolicę z Walimiem, uzdrowiskiem Jedlina-Zdrój oraz Wałbrzychem. Została wytyczona w XIX wieku. W przeszłości nazywano ją „drogą głodu”, ponieważ powstała w czasach wielkiego kryzysu ekonomicznego, który w tym czasie dotknął Śląsk.

Dzisiaj brukowana droga na odcinku powyżej Walimia świadczy o zabytkowym charakterze tego miejsca. Spory parking na przełęczy (w sezonie płatny), stanowi wygodne miejsce wypadowe dla turystów. Dzięki temu można z łatwością rozpocząć wędrówkę po szlakach turystycznych.

Przełęcz Walimska drogowskaz
Fot.: Tomasz Leśniowski via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Przełęcz Walimska – szlaki turystyczne

Z łąk Przełęczy Walimskiej rozpościerają się widoki, które mogą konkurować z najlepszymi krajobrazami w Polsce. Sudety Wałbrzyskie i dalekie szczyty Karkonoszy tworzą panoramę, która jest w stanie zachwycić nawet najbardziej wymagających miłośników gór. To idealne miejsce na chwilę relaksu i podziwianie przyrody.

Można to robić podczas wędrówek okolicznymi szlakami turystycznymi. Tylko 2 kilometry od przełęczy znajduje się bowiem szczyt Wielkiej Sowy – najwyższego wzniesienia Gór Sowich.

Szlaki turystyczne, które biegną przez Przełęcz Walimską to:

  • niebieski szlak na Wielką Sowę;
  • zielony szlak z Walimia do Rościszowa;
  • czarny szlak na Wielką Sowę, można nim również dojść na Przełęcz Sokolą.

Pozostałe atrakcje Przełęczy Walimskiej

W pobliżu szosy przebiegającej przez Przełęcz Walimską znajdują się wejścia do dawnych wyrobisk kopalnianych, jak chociażby XIV-wieczna Sztolnia Silberloch. Została udostępniona do zwiedzania w 2004 roku. Pozostałości po schronisku z 1870 roku Sieben Kurfürsten, które niegdyś stanowiło schronienie dla podróżnych, dziś są cichym świadkiem historii tej przełęczy.

Zobacz też:  Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem w Tatrach – opis szlaku

To urokliwe miejsce oferowało noclegi w dziesięciu pokojach i mogło gościć 18 osób. Mimo że schronisko nie przetrwało do dzisiejszych czasów, jego obecność jest ważnym elementem historii regionu.

Wyjście w góry – o tym pamiętaj!

Chociaż szlaki Gór Sowich nie są trudne technicznie, można się porządnie zmęczyć podczas pieszych wędrówek. Z tego powodu przed wyjazdem warto uzupełnić swój turystycznych ekwipunek. W tym miejscu przyda się dobrej jakości obuwie turystyczne i trekkingowe oraz sprawdzone akcesoria turystyczne. Wszystko znajdziesz w najbliższym sklepie Decathlon.

Przełęcz Walimska jest miejscem, gdzie historia splata się z naturą, tworząc unikalny krajobraz. Pozostałości po schronisku i dawnych kopalniach dodają głębi doświadczeniom turystów, którzy pragną zaznać zarówno spokoju górskich szczytów, jak i dotknąć tajemnic przeszłości. Przełęcz Walimska zachęca, by zatrzymać się tu na dłużej i pozwolić jej urokowi przenieść w inny, spokojniejszy czas.

Fot. Główne: Timaska via Wikipedia, CC0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: listopad 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts