Korona Gór Polski – zdobądź wszystkie najwyższe góry w kraju. Lista 28 szczytów.

Korona Gór Polski brzmi dumnie. Odznakę za wejście na najwyższe szczyty górskie w kraju ustanowiono w 1997 roku. I choć wokół listy KGP nie brakuje kontrowersji, to wielu turystów chce podjąć to wyzwanie. Sprawdź, co musisz zrobić, by otrzymać odznakę KGP!
korona gór polski

Idea, z jakiej powstała Korona Gór Polski, jest prosta – zdobyć 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. Aczkolwiek lista wzniesień nie do końca pokrywa się z niektórymi ustaleniami naukowców. Kontrowersje dotyczą m.in. przyjętego podziału na mezoregiony czy doboru części szczytów poszczególnych pasm górskich (dokładniejsze pomiary wysokości zmieniają dotychczasową kolejność). Weryfikacją dokonań turystów zajmują się tzw. Loże Zdobywców, organizowane przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Aby zasłużyć na odznakę, trzeba najpierw się do niego zapisać. Potem w specjalnej książeczce zamieścić wydrukowane zdjęcia i pieczątki z poszczególnych szczytów. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Czym jest Korona Gór Polski? Pieczątki, książeczka, 28 szczytów Korony Gór Polski

Korona Gór Polski karpaty

KGP to zastrzeżony znak towarowy, chroniony przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Organizowanie wycieczek, korzystanie z tej nazwy do sprzedaży jakichkolwiek produktów lub usług, wymaga pisemnej zgody Klubu Zdobywców KGP. Natomiast sama Korona Gór Polski to oddolna inicjatywa, która ma na celu promocję turystyki górskiej, zasad bezpieczeństwa i walorów krajoznawczych. I sądząc po wzbudzanym zainteresowaniu, robi to całkiem skutecznie.

Jak wygląda proces rejestracji w KZKGP?

Nie otrzymasz odznaki i oficjalnego tytułu Zdobywcy Korony Gór Polski, jeśli zdobywanie szczytów rozpoczniesz przed zapisaniem się do klubu. Niestety, takie osiągnięcia nie są uznawane przez organizację – stare zdjęcia nie wystarczą. Zaleca się, by najpierw przybić te 28 pieczątek i wpisać daty wejść, a dopiero potem dołączyć wywołane/wydrukowane fotografie. Najlepiej w formacie 9×13 cm. W szczególnych przypadkach pieczątkę mogą zastąpić opisy, narysowane trasy lub potwierdzenia członków Loży Zdobywców Korony Gór Polski, spotkanych w drodze na polskie szczyty. A jak wygląda proces rejestracji w KZKGP?

 1. Na stronie internetowej klubu (kgp.info.pl) wypełniasz formularz elektroniczny. Możesz przy tym podać dane innych osób, które również chcą się zapisać. Na tym etapie masz również możliwość zakupu klubowej odznaki, która nie jest obowiązkowa.
 2. Otrzymujesz e-maila od klubu i postępujesz zgodnie z zamieszczonymi w nim instrukcjami.
 3. Płacisz* za wpisowe, książeczkę, koszty nadania przesyłki zwrotnej i ew. inne, zamówione rzeczy.
 4. Czekasz ok. 14–18 dni na potwierdzenie członkostwa i paczkę.

Aktualne ceny członkowskie na maj 2022 roku:

 • 35 zł opłaty akcesyjnej;
 • 5 zł za książeczkę Klubu Zdobywców Korony Gór Polski;
 • 12 zł opłaty za wysyłkę zwrotną;
 • opcjonalnie 15 zł za odznakę klubową.
Zobacz też:  Góry Kaczawskie - 5 najciekawszych rzeczy

Lista szczytów wymaganych przez Klub Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski szczyt

Kiedy masz już w ręku niezbędną, 28-stronicową książeczkę, możesz ruszać na szlaki turystyczne. Samodzielnie, w gronie przyjaciół i znajomych bądź w ramach zorganizowanej wycieczki (niekoniecznie przez klub). Aby zdobyć Koronę Gór Polski, musisz po prostu wejść na najwyższe szczyty gór z listy i potwierdzić swoje dokonania przed Lożą Zdobywców – nie ma żadnych ram czasowych czy konieczności opłacania cyklicznej składki.

Pieczątki znajdują się m.in. w wolnostojących skrzynkach na wzniesieniach, wieżach widokowych, schroniskach, obiektach noclegowych czy siedzibach pobliskich firm. Oto lista 28 koronnych wierzchołków, wraz z wysokościami podawanymi przez KZKGP:

Zobacz też:  Góry Betyckie w Hiszpani -najwyższy szczyt, położenie oraz trekking

Klub Zdobywców Korony Gór Polski współpracuje z różnymi obiektami i firmami

Organizacja działa od 13 grudnia 1997 roku, a za jej powołanie odpowiadali głównie członkowie redakcji miesięcznika „Poznaj swój kraj” – Janusza Sapa, Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski. Od 1 września 2016 roku oficjalna siedziba Klubu Zdobywców Korony Gór Polski mieści się przy ul. Jurajskiej 18 w Lublinie. Aby się do niego zapisać, trzeba ukończyć 7. rok życia i uiścić wspomniane wyżej opłaty. W 2022 roku liczba członków osiągnęła 85 tysięcy, z czego blisko 4 tys. zdobyło Koronę Gór Polski.

Istnieje również możliwość wykupienia rocznej karty klubowej, która daje prawo do korzystania z określonych przywilejów do końca roku kalendarzowego. Szczegółowe informacje o partnerach, którzy ją honorują, znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej klubu (kgp.info.pl). Karta „Korona Gór Polski” uprawnia m.in. do:

 • zniżek w obiektach noclegowych;
 • rabatów w lokalach gastronomicznych;
 • zniżek na rozmaite usługi turystyczne – od kursów po wypożyczalnie sprzętu.

Jak się przygotować do zdobywania Korony Gór Polski?

Korona Gór Polski tatry

Warto trochę popracować nad kondycją i sprawnością, ale to można zrobić także podczas wchodzenia na najmniej wymagające szczyty. Ważne, aby dostosować ubiór do aktualnych warunków – zwłaszcza buty i odzież turystyczną. Korona Gór Polski to spore wyzwanie, warto zainwestować w sprzęt trekkingowy wysokiej jakości, który cię nie zawiedzie na szlaku. Polecamy zajrzeć do sklepów sieci Decathlon, gdzie nabędziesz także:

 • plecaki turystyczne i pokrowce ochronne;
 • kijki trekkingowe;
 • mapy turystyczne oraz urządzenia z nawigacją;
 • stuptuty i impregnaty do odzieży;
 • namioty turystyczne oraz maty, śpiwory i materace.

Kolejność i czas ustalasz samodzielnie. Spora część turystów zaczyna od Sudetów, z uwagi na niewielką skalę trudności szlaków i małe odległości. Duże znaczenie ma też fakt, że na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie znajduje się aż 16 szczytów w Koronie Gór Polski. Największe wyzwanie stanowią bez wątpienia tatrzańskie Rysy, gdzie trzeba pokonać fragmenty wspinaczkowe. Mierz siły na zamiary, to nie rywalizacja na sportowy wynik!

Zobacz też:  Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – ile się idzie, jak wygląda szlak?

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts