Wielka Sowa – co warto o niej wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich wznoszący się na wysokość 1015 m n.p.m. Szczyt znalazł się w Koronie Gór Polskich. Najbardziej znanym szlakiem jest droga wiodąca z Przełęczy Sokolej. Sprawdź, co warto wiedzieć o Wielkiej Sowie!
wielka sowa

Szlaki na szczyt Gór Sowich

Wejście na Wielką Sowę można rozpocząć z różnych stron, wybierając krótsze lub dłuższe trasy, mniej lub bardziej strome podejścia. Oto krótkie podsumowanie najczęściej wybieranych opcji z przybliżonymi długościami tras:

  • wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej (Główny Szlak Sudecki) przez dwa schroniska; odpowiedni dla dzieci, niecałe 3 km długości;
  • zielony szlak z Rozdroża pod Sokolcem o długości około 3 km;
  • wspinaczka trasą żółtą i szlakiem zielonym lub czerwonym z Przełęczy Jugowskiej ciągnącymi się przez ponad 4 km;
  • żółty i niebieski szlak z Kamionki o długości około 5 km;
  • niebieski szlak z Przełęczy Walimskiej ciągnący się przez 3,3 km;
  • żółty szlak z Walimia przez Małą Sowę – odcinek około 4 km.

Wielka Sowa – szlak z Przełęczy Sokolej

Szlak na Wielką Sowę jest idealnym podejściem dla rodzin z dziećmi – niezbyt ciężki, przyjemny, z dwoma schroniskami po drodze (Orzeł i Sowa). Na szczytową polanę wchodzi się przez drewnianą bramę. Znajduje się tam sklepik z pamiątkami, kapliczka, wieża przekaźnikowa, ławeczki, wiaty i przede wszystkim wspomniany punkt widokowy w postaci kamiennej wieży o wysokości 25 metrów.

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej

Jeden ze szlaków turystycznych na Wielką Sowę wiedzie od Przełęczy Jugowskiej. Jest to trasa średnio wymagająca, odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Prowadzi stąd szlak czerwony. Pierwsze skrzyżowanie tras to Rozdroże pod Kozią Równią, a następnie Przełęcz Kozie Siodło. Kamienista droga wiedzie dalej szlakiem czerwonym w kierunku najwyższego szczytu. Ostatni przystanek to Rozdroże pod Wielką Sową.

Ze szczytu możesz zejść w kierunku Walimia, zdobywając po drodze kolejne wzniesienie, Małą Sowę, a także oglądając okoliczne powojenne bunkry. Możesz także udać się do schroniska Sowa, które znajduje się na szlaku wiodącym z Rzeczki. Żółtym szlakiem warto zejść do Przełęczy Kozie Siodło, a dalej na platformę widokową pod Kozią Równią. Stąd widać takie miasta jak Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce.

Zobacz też:  Babica w Beskidzie Makowskim – szczyt, który warto zdobyć
Wielka Sowa szlak z Przełęczy Sokolej
Fot. Piesz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wejście od Przełęczy Walimskiej

Na najbardziej rozpoznawalny szczyt Sudetów można dostać się również z Przełęczy Walimskiej. Na górę prowadzi niebieski szlak, łatwy i przyjemny. Czas potrzebny na przejście spacerem to nieco ponad godzina. Trasę tę mogą wybrać osoby starsze, o słabszej kondycji lub podróżujące z małymi dziećmi. Droga wiedzie przez lasy, a turyści mogą podziwiać malownicze widoki. Zanim wyruszysz w podróż, zaopatrz się w mapę z opisem szlaków na szczyt, dzięki czemu nie zabłądzisz i nie pominiesz żadnej atrakcji.

Wejście na Wielką Sowę z miejscowości Sokolec

Sokolec jest najwyżej położoną wsią w gminie Nowa Ruda, w Kotlinie Sowiego Potoku. W górnej części wsi, w dolinie spływu Czarnego oraz Sowiego Potoku możesz podziwiać zachowane stare sudeckie chaty. Prowadzi tędy droga do schroniska Sowa nazywana półkorcową. Zwiedzając wieś, wstąp również do kościoła pw. Św. Marcina wybudowanego w 1786 roku oraz obejrzyj pomnik Carla Wiesena, współtwórcy schroniska Sowa. Sokolec posiada zaplecze noclegowe i stanowi doskonałą bazę wypadową w góry, także na najwyższy szczyt Sowich Gór.

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej
Fot. Radwa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Zaplanuj wyprawę i odpowiednie akcesoria

Obszar Gór Sowich jest niezmiernie atrakcyjny dla turystów, jednak wybierając się tam, pamiętaj o zabraniu niezbędnych akcesoriów. Planując wyprawę, zaopatrz się w latarkę, najlepiej czołówkę, scyzoryk, wyposażoną apteczkę. Wybierz plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym i obuwie z antypoślizgową podeszwą, ponieważ często będziesz wędrować przez kamieniste podłoże. Jeśli nie masz w domu niezbędnego sprzętu, skorzystaj z oferty sklepu Decathlon. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne – od odzieży przez akcesoria sportowe aż po niezbędnik każdego turysty.

Schronisko PTTK Sowa

Przy czerwonym szlaku z Przełęczy Sokolej, na wysokości ok. 900 m n.p.m., znajduje się Schronisko PTTK Sowa. Ten obiekt oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4 i wieloosobowych. Schronisko czynne jest cały rok, oferuje pełne wyżywienie.

Zobacz też:  Czupel - szlaki i czas podejścia

Schronisko Sowa to świetna baza wypadowa na Wielką Sowę. Pozwala podzielić wejście na dwa krótsze odcinki, a także zwiedzić okoliczne atrakcje jak Włodarz, Sokolec czy Jezioro Bystrzyckie. Obiekt organizuje też imprezy okolicznościowe, ogniska i kuligi.

Rezerwacji można dokonać telefonicznie lub mailowo. W sezonie letnim i zimowym warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, gdyż schronisko cieszy się dużą popularnością.

Szlaki turystyczne wejście na Wielką Sowę z miejscowości Sokolec
Fot. Chmee2 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wielka Sowa zimą

Szlaki na Wielką Sowę są dostępne także zimą, choć wymagają wtedy większej ostrożności. Po opadach śniegu drogi i ścieżki bywają oblodzone i śliskie, przydatne mogą być raki lub stuptuty. Przy dobrej pogodzie i odpowiednim sprzęcie zimowe wejście dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej jest najpopularniejszą trasą także zimą. Prowadzi on szeroką drogą, regularnie wydeptaną przez turystów. Podejście jest łagodne, a drzewa osłaniają przed wiatrem.

Pozostałe szlaki są mniej uczęszczane zimą i mogą być nieprzetarte. Wymagają one większych umiejętności orientacji w terenie. W przypadku zagrożenia lawinowego należy zrezygnować z wejścia lub skonsultować się z miejscowymi służbami ratowniczymi.

Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie

Wcześniej stała tu drewniana konstrukcja, obecny budynek nosi imię Mieczysława Orłowicza. Budowę pierwszej wieży zainicjowano w połowie XIX wieku, a jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 roku. Obecna kamienna wieża widokowa dostępna jest dla turystów jedynie w sezonie od maja do października, a wejście jest płatne. Widoki z wieży na Wielkiej Sowie są naprawdę imponujące – widać stąd Śnieżkę, Śnieżnik i Broumowskie Ściany.

Wybieramy szlak na szczyt Gór Sowich
Fot. Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dojazd na Wielką Sowę

Najdogodniejszym punktem startowym wycieczek na Wielką Sowę jest Przełęcz Jugowska lub Sokola. Dojazd własnym samochodem z Wrocławia zajmuje ok. 1,5 h (80 km), kierując się drogą S8 przez Sobótkę i Bielawę do Jugowa lub Sokolca. Alternatywą jest dojazd pociągiem do Bielawy Zachodniej, a następnie autobusem podmiejskim do Jugowa lub Sokolca. Z Bielawy kursują też prywatni przewoźnicy, oferujący busy bezpośrednio na Przełęcz Jugowską lub Sokolą.

Zobacz też:  Tarnica – najważniejsze informacje turystyczne. Dojazd, parking, najlepsze szlaki

Przy drogach dojazdowych znajdują się liczne parkingi. Najważniejsze z nich to:

  • parking na Przełęczy Jugowskiej – płatny 20 zł/dzień, pojemny;
  • parking przy drodze na Przełęczy Sokolej – bezpłatny, mniejszy;
  • parking leśny na Przełęczy Jugowskiej – bezpłatny, ale dość oddalony od szlaku.

Wyprawa w Góry Sowie

Góry Sowie to niewielkie pasmo w Sudetach Środkowych, położone około 20 km na południowy wschód od Wałbrzycha. To miejsce dla miłośników górskich wędrówek, ale również pasjonatów historii. Na szlakach mogą zatrzymać się aż w trzech schroniskach – to Orzeł, Sowa i Schronisko PTTK Zygmuntówka. Wybierając się w Góry Sowie, warto odwiedzić Twierdzę w Srebrnej Górze, Fort Ostróg, a także ciekawe kompleksy podziemne Osówka, Walim i Włodarz. Jeśli masz więcej czasu, możesz zajrzeć do Zamku Książ oraz Zamku Grodno w Zagórzu.

Wielka Sowa to szczyt, który zachwyci cię swoim pięknem. Na wycieczkę możesz wybrać się z dziećmi, a nawet z czworonożnym przyjacielem. Wybierz szlak i zanim wyruszysz, przestudiuj mapę i sprawdź, czy masz odpowiednio spakowany plecak. A jeśli marzy Ci się zdobycie Korony Gór Polski, w bliskim sąsiedztwie Wielkiej Sowy znajdziesz Chełmiec, Ślężę i Waligórę.

Fot. ilustracji: Piesz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts