Wielka Sowa – co warto o niej wiedzieć? Poznaj dojazd i najlepsze szlaki

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich wznoszący się na wysokość 1015 m n.p.m. Szczyt znalazł się w Koronie Gór Polskich. Najbardziej znanym szlakiem jest droga wiodąca z Przełęczy Sokolej. Sprawdź, co warto wiedzieć o Wielkiej Sowie!
wielka sowa

Wielka Sowa leży w województwie dolnośląskim. Na teren Przełęczy Sokolej najlepiej dostać się samochodem, który można zostawić na jednym z dwóch parkingów. Z tego miejsca można szybko dotrzeć do schroniska Orzeł. Zbocza Wielkiej Sowy pokryte są trasami narciarskimi, natomiast wokół góry rozciągają się liczne szlaki piesze, rowerowe oraz przeznaczone do narciarstwa biegowego. Na szczycie Wielkiej Sowy znajduje się wieża widokowa wybudowana w 1906 roku, z której można podziwiać panoramę gór. Masyw położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Przeczytaj i dowiedz się więcej o szczycie i jego okolicy.

Wielka Sowa – szlak z Przełęczy Sokolej

Wielka Sowa szlak z Przełęczy Sokolej
Fot. Piesz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlak na Wielką Sowę jest idealnym podejściem dla rodzin z dziećmi – niezbyt ciężki, przyjemny, z dwoma schroniskami po drodze (Orzeł i Sowa). Na szczytową polanę wchodzi się przez drewnianą bramę. Znajduje się tam sklepik z pamiątkami, kapliczka, wieża przekaźnikowa, ławeczki, wiaty i przede wszystkim wspomniany punkt widokowy w postaci kamiennej wieży o wysokości 25 metrów.

Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie

Wcześniej stała tu drewniana konstrukcja, obecny budynek nosi imię Mieczysława Orłowicza. Budowę pierwszej wieży zainicjowano w połowie XIX wieku, a jej uroczyste oddanie do użytku odbyło się w lipcu 1885 roku. Obecna kamienna wieża widokowa dostępna jest dla turystów jedynie w sezonie od maja do października, a wejście jest płatne. Widoki z wieży na Wielkiej Sowie są naprawdę imponujące – widać stąd Śnieżkę, Śnieżnik i Broumowskie Ściany.

Zobacz też:  Luboń Wielki - piękne widoki i schronisko PTTK jak chatka Baby Jagi

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej

Szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej
Fot. Radwa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Jeden ze szlaków turystycznych na Wielką Sowę wiedzie od Przełęczy Jugowskiej. Jest to trasa średnio wymagająca, odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Prowadzi stąd szlak czerwony. Pierwsze skrzyżowanie tras to Rozdroże pod Kozią Równią, a następnie Przełęcz Kozie Siodło. Kamienista droga wiedzie dalej szlakiem czerwonym w kierunku najwyższego szczytu. Ostatni przystanek to Rozdroże pod Wielką Sową.

Szlak z Małą Sową i powojennymi bunkrami

Ze szczytu możesz zejść w kierunku Walimia, zdobywając po drodze kolejne wzniesienie, Małą Sowę, a także oglądając okoliczne powojenne bunkry. Możesz także udać się do schroniska Sowa, które znajduje się na szlaku wiodącym z Rzeczki. Żółtym szlakiem warto zejść do Przełęczy Kozie Siodło, a dalej na platformę widokową pod Kozią Równią. Stąd widać takie miasta, jak Dzierżoniów, Bielawa i Pieszyce.

Góry Sowie i wejście na najwyższy szczyt od Przełęczy Walimskiej

Na najbardziej rozpoznawalny szczyt Sudetów można dostać się również z Przełęczy Walimskiej. Na górę prowadzi niebieski szlak, łatwy i przyjemny. Czas potrzebny na przejście spacerem to nieco ponad godzina. Trasę tę mogą wybrać osoby starsze, o słabszej kondycji lub podróżujące z małymi dziećmi. Droga wiedzie przez lasy, a turyści mogą podziwiać malownicze widoki. Zanim wyruszysz w podróż, zaopatrz się w mapę z opisem szlaków na szczyt, dzięki czemu nie zabłądzisz i nie pominiesz żadnej atrakcji.

Szlaki turystyczne – wejście na Wielką Sowę z miejscowości Sokolec

Szlaki turystyczne wejście na Wielką Sowę z miejscowości Sokolec
Fot. Chmee2 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Sokolec jest najwyżej położoną wsią w gminie Nowa Ruda, w Kotlinie Sowiego Potoku. W górnej części wsi, w dolinie spływu Czarnego oraz Sowiego Potoku możesz podziwiać zachowane stare sudeckie chaty. Prowadzi tędy droga do schroniska Sowa nazywana półkorcową. Zwiedzając wieś, wstąp również do kościoła pw. Św. Marcina wybudowanego w 1786 roku oraz obejrzyj pomnik Carla Wiesena, współtwórcy schroniska Sowa. Sokolec posiada zaplecze noclegowe i stanowi doskonałą bazę wypadową w góry, także na najwyższy szczyt Sowich Gór.

Zobacz też:  Rudawiec – najwyższy szczyt Gór Bialskich. Poznaj główne szlaki

Wybieramy szlak na szczyt Gór Sowich

Wybieramy szlak na szczyt Gór Sowich
Fot. Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wejście na Wielką Sowę można rozpocząć z różnych stron, wybierając krótsze lub dłuższe trasy, mniej lub bardziej strome podejścia. Oto krótkie podsumowanie najczęściej wybieranych opcji z przybliżonymi długościami tras:

  • wędrówka czerwonym szlakiem z Przełęczy Sokolej (Główny Szlak Sudecki) przez dwa schroniska; odpowiedni dla dzieci, niecałe 3 km długości;
  • zielony szlak z Rozdroża pod Sokolcem o długości około 3 km;
  • wspinaczka trasą żółtą i szlakiem zielonym lub czerwonym z Przełęczy Jugowskiej ciągnącymi się przez ponad 4 km;
  • żółty i niebieski szlak z Kamionki o długości około 5 km;
  • niebieski szlak z Przełęczy Walimskiej ciągnący się przez 3,3 km;
  • żółty szlak z Walimia przez Małą Sowę – odcinek około 4 km.

Wyprawa w Góry Sowie

Góry Sowie to niewielkie pasmo w Sudetach Środkowych, położone około 20 km na południowy wschód od Wałbrzycha. To miejsce dla miłośników górskich wędrówek, ale również pasjonatów historii. Na szlakach mogą zatrzymać się aż w trzech schroniskach – to Orzeł, Sowa i Schronisko PTTK Zygmuntówka. Wybierając się w Góry Sowie, warto odwiedzić Twierdzę w Srebrnej Górze, Fort Ostróg, a także ciekawe kompleksy podziemne Osówka, Walim i Włodarz. Jeśli masz więcej czasu, możesz zajrzeć do Zamku Książ oraz Zamku Grodno w Zagórzu.

Zaplanuj wyprawę i odpowiednie akcesoria

Obszar Gór Sowich jest niezmiernie atrakcyjny dla turystów, jednak wybierając się tam, pamiętaj o zabraniu niezbędnych akcesoriów. Planując wyprawę, zaopatrz się w latarkę, najlepiej czołówkę, scyzoryk, wyposażoną apteczkę. Wybierz plecak z pokrowcem przeciwdeszczowym i obuwie z antypoślizgową podeszwą, ponieważ często będziesz wędrować przez kamieniste podłoże. Jeśli nie masz w domu niezbędnego sprzętu, skorzystaj z oferty sklepu Decathlon. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne – od odzieży przez akcesoria sportowe aż po niezbędnik każdego turysty.

Zobacz też:  Kozi Wierch - poznaj najciekawsze szlaki

Wielka Sowa to szczyt, który zachwyci cię swoim pięknem. Na wycieczkę możesz wybrać się z dziećmi, a nawet z czworonożnym przyjacielem. Wybierz szlak i zanim wyruszysz, przestudiuj mapę i sprawdź, czy masz odpowiednio spakowany plecak. A jeśli marzy Ci się zdobycie Korony Gór Polski, w bliskim sąsiedztwie Wielkiej Sowy znajdziesz Chełmiec, Ślężę i Waligórę.

Fot. ilustracji: Piesz via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też