Mulhacén – poznaj jego wysokość! Czy łatwo go zdobyć?

Najwyższa góra w Hiszpanii ma ponad 3 km wysokości – Mulhacén leży na Półwyspie Iberyjskim. Gdyby brać pod uwagę całe, nie tylko europejskie terytorium kraju, to miano należałoby przyznać innemu szczytowi. Poznaj najciekawsze warianty wejścia na wierzchołek!
mulhacen

Najwyższa góra w Hiszpanii ma ponad 3 km wysokości – Mulhacén leży na Półwyspie Iberyjskim. Gdyby brać pod uwagę całe, nie tylko europejskie terytorium kraju, to miano należałoby przyznać innemu szczytowi. Poznaj najciekawsze warianty wejścia na wierzchołek!

Andaluzyjski Mulhacén w pasmie Sierra Nevada (Góry Betyckie) ma dokładnie 3478,6 m n.p.m. Szczyt należy do Korony Europy, choć nie jest największy na terytorium całego kraju. Najwyższa góra w Hiszpanii to Pico El Teide – jej wysokość to 3718 m n.p.m. Jednak dawny wulkan leży na Teneryfie, największej spośród Wysp Kanaryjskich. Geograficznie cały archipelag zalicza się do Afryki, a nie Starego Kontynentu. Dla turystów Mulhacén pozostaje całkiem przyjemnym i mało wymagającym miejscem. Jedyne trudności mogą wynikać z warunków pogodowych – silnego wiatru, zaśnieżenia i oblodzenia szczytu.

Mulhacén w Górach Betyckich – podstawowe informacje geograficzne i przyrodnicze

Mulhacén w Górach Betyckich

Pasmo Sierra Nevada należy do tzw. Alpidów Zachodnich. Góry Betyckie – podobnie jak Pireneje i masyw korsykański – wypiętrzyły się w trakcie orogenezy alpejskiej. Wierzchołek Mulhacénu oraz sąsiednich szczytów tworzą głównie skały metamorficzne. Niższe partie zbudowane są także z dolomitów, piaskowców i wapieni. Drzewa, głównie dęby i kasztany, rosną do wysokości ok. 2 km n.p.m. Wyżej można spotkać jałowca, a od poziomu 3000 metrów zaczyna się piętro hal.

Ogromnym walorem tych terenów są nie tylko krajobrazy, ale także bogactwo flory i fauny. Ze względu na obecność kilkudziesięciu gatunków endemicznych utworzono tutaj park narodowy. Na całym obszarze Parque Nacional de Sierra Nevada obowiązuje zakaz biwakowania. Największa góra w Hiszpanii znajduje się na terenie rezerwatu biosfery UNESCO, utworzonym w 1986 roku. Mulhacén to nie jedyny szczyt godny uwagi. Dużym uznaniem cieszą się także:

 • Veleta (3393 m);
 • Alcazaba (3371 m);
 • Mulhacén II (3362 m);
 • Puntal de Siete Lagunas (3248 m);
 • Crestones Río Seco (3198 m).
Zobacz też:  Kronplatz – szczyt Dolomitów w centrum ośrodka narciarskiego

Najwyższa góra w Hiszpanii kontynentalnej jest dość łatwa do zdobycia

Mulhacén najwyższa góra w hiszpanii

Prowadzi na nią kilka oficjalnych szlaków, wytyczonych głównie po południowych stokach. Drogi z północy zbiegają się w okolicach Refugio Vivac de la Caldera, skąd trzeba iść na zachód. Podejście na Mulhacén od wschodu, wydaje się zapewniać nieco więcej dodatkowych atrakcji – głównie górskich potoków, jezior i wodospadów.

Niektórzy turyści zauważają, że przebieg udeptanych ścieżek nie do końca pokrywa się z mapami Sierra Nevada i Gór Betyckich. Czasami odczuwalny bywa brak klasycznych drogowskazów zastępowanych przez oznakowanie malowane na kamieniach. Pomimo takich niedogodności odnalezienie właściwej trasy nie powinno przysparzać większych trudności.

Na szczyt Mulhacénu możesz wejść nawet w jeden dzień!

Pod warunkiem że wcześniej zapewnisz sobie nocleg w jednym z miasteczek u stóp Gór Betyckich. Optymalną lokalizacją do wyjścia na najwyższą górę w Hiszpanii byłyby m.in. miejscowości Trevélez, Capileira czy kurort doskonale znany narciarzom, czyli Sierra Nevada. W przypadku dojazdu z dalej położonych miast i miasteczek warto zarezerwować wcześniej 1–2-dniowy pobyt w jednym z pobliskich schronisk lub górskich hosteli. Pod Mulhacénem, na południe i na zachód od szczytu, znajdują się m.in.:

 • Refugio Vivac de la Caldera;
 • Refugio Villavientos;
 • Refugio Poqueira;
 • Refugio La Campiñuela;
 • Refugio Vivac de la Carihuela.

Przykładowo droga na Mulhacén ze schroniska Refugio Poqueira i z powrotem to ok. 15 kilometrów drogi do pokonania, przy 1000 m przewyższenia. Można je przejść w ok. 6,5–8,5 godziny, wiele zależy od warunków panujących w górach danego dnia. 

Pogoda 

Pogoda w wyższych partiach Gór Betyckich jest trudna do przewidzenia. Najczęściej od listopada do maja na szlakach leży spora warstwa śniegu i lodu, a temperatura spada poniżej 0°C już na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Za to w październiku nadal może być dość ciepło – w granicach 15°C lub nawet więcej – i idzie się cały czas po kamieniach, skałach i karłowatej trawie.

Zobacz też:  Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową

Przygotowania do wejścia na najwyższą górę w Hiszpanii. Co zabrać na Mulhacén?

Co zabrać na Mulhacén

Bezpośrednio przed wyjazdem w góry Sierra Nevada warto sprawdzić prognozy pogody i zobaczyć aktualne warunki w górach, np. za pośrednictwem kamerek internetowych w lokalnych stacjach narciarskich czy niektórych schroniskach. Jeśli nie zdecydujesz się spakować raków, a na miejscu okażą się pomocne, możesz je wypożyczyć. Do wędrówek po Mulhacénie przydadzą ci się porządne buty turystyczne – o każdej porze roku. Cały potrzebny sprzęt możesz kupić w sklepie Decathlon. Zwróć także uwagę na:

 • odzież turystyczną i trekkingową;
 • apteczki turystyczne;
 • kijki trekkingowe;
 • plecaki turystyczne i trekkingowe;
 • ochronę przeciwsłoneczną.

Wejście na Mulhacén jest dość wymagające kondycyjnie, ale też sprawia mnóstwo satysfakcji! Nie ma tutaj trudności technicznych czy fragmentów wspinaczkowych z ekspozycją na kilkusetmetrowe przepaście, ale i tak należy zachowywać zdrowy rozsądek i rozwagę. Sprawdź też inne spośród najwyższych szczytów w EuropieMont Blanc, Elbrus i Pico de Aneto.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts