Jałowiec – szczyt, który musisz zdobyć! Sprawdź, co zabrać ze sobą na wędrówkę!

Szczyt Jałowiec to najwyższy wierzchołek Pasma Jałowieckiego, który zachwyca piękną panoramą Beskidów. Zanim wyruszysz na szlak, sprawdź, co zabrać ze sobą, aby wędrówka była komfortowa i bezpieczna.
jałowiec szczyt

Położenie i topografia Jałowca

Jałowiec szczyt to najwyższy punkt Pasma Przedbabiogórskiego, które według regionalizacji Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego. Wznosi się on na wysokość 1111 m n.p.m., choć dokładna mapa topograficzna wskazuje, że może być nieco wyższy. Jałowiec szczyt stanowi ważny punkt na turystycznej mapie Beskidów. Jałowiec szczyt znajduje się pomiędzy Czerniawą Suchą (1062 m) a Kolędówką (884 m), oddzielony od nich przełęczami. Jest on zwornikiem, od którego odchodzą dwa grzbiety obejmujące dolinę Stryszawki – Pasmo Jałowieckie i Pasmo Solnisk.

Masyw Jałowca wznosi się nad dolinami trzech rzek: Skawicy, Koszarawy i Stryszawki. W jego stoki wcinają się doliny pięciu potoków. Administracyjnie szczyt leży na terenie miejscowości Stryszawa i Zawoja.

Autor zdjęcia: Jurbox, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Pasmo Jałowieckie i Solnisk

Pasmo Jałowieckie, zwane też głównym grzbietem, odchodzi od Jałowca w kierunku północno-zachodnim. Biegnie ono przez przełęcz Opaczne, Kolędówkę (883 m), Kiczorę (905 m), przełęcz Przysłop (661 m) i Magurkę (872 m) aż do doliny Skawy.

Pasmo Solnisk to krótszy grzbiet odchodzący od Jałowca na północ. Ciągnie się ono przez przełęcz Cichą (775 m), Kobylą Głowę (841 m), Opuśniok (819 m) i inne wierzchołki aż po ujście potoku Lachówka do Stryszawki.

Roślinność na Jałowcu

Dawniej Jałowiec szczyt otaczały rozległe hale i polany jak Hala Trzebuńska czy Polana Krawcowa. Obecnie jest on niemal całkowicie zalesiony, głównie buczyną i świerczynami. Ciekawostką przyrodniczą są dwa łany kosodrzewiny rosnące na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Największą polaną pozostaje Hala Trzebuńska, zwana też Halą Kubulkową, na której znajduje się osiedle Opaczne ze schroniskiem turystycznym. Polana ta stanowi doskonały punkt widokowy na Beskid Śląski, Żywiecki, Kotlinę Żywiecką, a nawet Małą Fatrę.

Zobacz też:  Breithorn – czterotysięcznik dla początkujących. Jak wejść, aby podziwiać piękną panoramę?

Jałowiec nie jest objęty obszarową formą ochrony przyrody jak park narodowy czy krajobrazowy. Znajduje się jednak w granicach obszaru Natura 2000 „Beskid Makowski” chroniącego cenne siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt. Na terenie masywu obowiązują ogólne przepisy o ochronie przyrody jak zakaz niszczenia roślin, płoszenia zwierząt czy zaśmiecania. Warto pamiętać o zasadzie „nie zostawiaj śladów” – wszystko, co przynosimy w góry, zabierzmy też ze sobą na dół.

Panorama ze szczytu Jałowca

Jałowiec szczyt, a zwłaszcza Hala Trzebuńska, oferuje rozległą panoramę na okoliczne pasma górskie. Przy dobrej widoczności zobaczyć można:

Na wierzchołku Jałowca ustawiono ławki oraz tablicę z panoramą i opisanymi szczytami. To doskonałe miejsce na odpoczynek i podziwianie górskich widoków.

Jak się przygotować na wędrówkę na szczyt Jałowca?

Planując wędrówkę na Jałowiec, warto odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim należy zadbać o wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe, które zapewnią stabilność i amortyzację na górskich szlakach. Przyda się też wygodny plecak turystyczny, w którym zmieścisz prowiant, napoje i dodatkowe warstwy odzieży. Jeśli planujesz dłuższy pobyt w górach, warto zabrać ze sobą naczynia turystyczne oraz sprzęt biwakowy.

Dobrym miejscem na zakup potrzebnego ekwipunku jest sklep turystyczny Decathlon, oferujący szeroki wybór odzieży, obuwia i akcesoriów trekkingowych w przystępnych cenach. Warto zajrzeć do Decathlonu przed wyprawą na Jałowiec, by skompletować niezbędny ekwipunek.

Szlaki turystyczne na Jałowiec

Przez Jałowiec szczyt przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne:

  • niebieski: Lachowice – Jałowiec – Zawoja;
  • żółty: Przełęcz Przysłop – Kiczora – Solniska – Przełęcz Kolędówki – Jałowiec – Czerniawa Sucha – Lachów Groń – Koszarawa (czas przejścia w obie strony ok. 6 h).
Zobacz też:  Monte Cinto – najwyższy szczyt Korsyki. Zdobądź go szlakiem GR 20

Na szczycie znajdują się ławki dla turystów oraz tablica z panoramą widokową i opisanymi szczytami. To doskonałe miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków.

Inne szlaki w okolicy

Okolice Jałowca to raj dla miłośników pieszych wędrówek. Oprócz szlaków prowadzących bezpośrednio na szczyt, w pobliżu znajdują się inne popularne trasy, m.in.:

  • zielony szlak z Zawoi Centrum przez Halę Czarną, Czerniawę Suchą, przełęcz Klekociny na Mędralową;
  • czarny szlak z Suchej Beskidzkiej przez Magurkę, przełęcz Przysłop, Kiczorę na Halę Kamińskiego;
  • czerwony szlak z Zawoi Widły przez Sulową Cyrhlę, Lachów Groń do Korbielowa.

Warto zaplanować dłuższy pobyt w tym rejonie, by odkryć piękno Beskidu Makowskiego i Żywieckiego.

Makowska Góra. Autor zdjęcia: Slawojar2, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Schronisko na Hali Trzebuńskiej

Pod szczytem Jałowca, na Hali Trzebuńskiej (Kubulkowej), znajduje się schronisko turystyczne Opaczne. Oferuje ono 16 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. W schronisku działa bufet, jest też jadalnia oraz świetlica. To dobra baza wypadowa na Jałowiec i w rejon doliny Skawicy. Schronisko jest czynne cały rok, choć poza sezonem konieczny może być kontakt telefoniczny z gospodarzem. Warto wcześniej zarezerwować noclegi, zwłaszcza w sezonie letnim i weekendy.

Szczyt Jałowca to jeden z najciekawszych punktów na mapie Beskidu Makowskiego. Oferuje on piękne widoki, ciekawą historię i bogatą przyrodę. To doskonały cel dla miłośników górskich wędrówek zarówno jednodniowych, jak i dłuższych. Niezależnie od pory roku i pogody, Jałowiec szczyt zawsze zachwyci pięknem beskidzkiego krajobrazu i pozwoli odetchnąć od zgiełku codzienności. To idealne miejsce, aby złapać kontakt z naturą i naładować baterie przed powrotem do cywilizacji.

Fot. główna: Giraff camelopardalis (pl-wiki), Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Zamkowa Góra – Pieniny. Szlaki turystyczne, atrakcje, ciekawostki
Archiwum: maj 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts