Góry Betyckie w Hiszpani -najwyższy szczyt, położenie oraz trekking

Góry Betyckie leżą w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, na terenie Hiszpanii. Jest to łańcuch o długości 600 km i szerokości 100–160 km. Tworzą go góry o stromych stokach, przeważające wysokości to 1500–2000 m n.p.m. Co oferują Góry Betyckie?
góry betyckie

Góry Betyckie są potężnym pasmem górskim, które daje wiele możliwości turystom. Przyjezdni uprawiają trekking, wspinaczkę, jeżdżą na rowerach. Góry ciągną się wzdłuż Morza Śródziemnego, a ich najbardziej znanym pasmem jest Sierra Nevada. Najwyższą górą Hiszpanii, a jednocześnie najwyższym szczytem Gór Betyckich jest Mulhacén pnący się na wysokość 3478 m n.p.m. Obszar gór do wysokości 600 metrów porasta wiecznie zielony las dębowy z wtórnymi zaroślami typu makii (do 1500 m), dalej znajduje się las iglasty i kolczasta roślinność wysokogórska (powyżej 2100 m). Pokrywa śnieżna (granica wiecznego śniegu) leży powyżej 2500 m n.p.m. Dobre warunki do uprawiania sportów zimowych panują od listopada do maja. Trekking najlepiej uprawiać tu wiosną lub jesienią. Przeczytaj, czym zachęcają Góry Betyckie!

Góry Betyckie i najwyższy szczyt Mulhacén

Góry Betyckie przestrzeń

Mulhacen leży w paśmie Sierra Nevada i jest szczytem idealnym dla osób kochających wspinaczkę. Północna strona góry to stroma ściana z wytyczonymi drogami o różnym stopniu trudności. Na szczyt prowadzi wiele szlaków dla osób lubiących trekking. W zależności od upodobań możesz wybrać wariant jedno- lub dwudniowy:

  • trasa rozpoczynająca się w miejscowości Capileira leżącej na wysokości 1432 m n.p.m; w drodze można podziwiać sąsiednie szczyty Alto del Chorillo (2727 m) oraz Prado Llano (2578 m); drogę możesz pokonać pieszo lub rowerem;
  • szlak zaczynający się w Trevélez i dwie ścieżki do wyboru; jedna przez Alto del Chorillo, druga przez Dolinę Siedmiu Jezior;
  • Ścieżka Króla, czyli El Caminito del Rey to droga biegnąca wzdłuż wąwozu o długości 3 km i 100 m nad przepaścią; wędrowcy przemieszczają się po betonowych platformach przymocowanych do skał; droga została zmodernizowana w 2014 roku; przez długi czas uważana była za najniebezpieczniejszy szlak na świecie.
Zobacz też:  Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – ile się idzie, jak wygląda szlak?

Wybierając się w Góry Betyckie, warto zabrać ze sobą własny kask, ponieważ pokonanie wiszącego mostu na trasie El Caminito del Rey wymaga stosownego zabezpieczenia. Warto też zadbać o wygodne buty, chroniące stopy przed kontuzjami. Aby dobrze się przygotować do górskich wędrówek, zajrzyj do sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria i sprzęt.

Góry Betyckie – co jeszcze warto wiedzieć?

Góry Betyckie widok

Hiszpański łańcuch górski to również teren idealny dla osób preferujących wspinaczkę – Los Cahorros nieopodal Monachil. To właśnie tutaj znaleźć można niemal 300 dróg o różnym stopniu trudności. Wspinanie odbywa się nad rzeką w kanionie, w otoczeniu wodospadów.

W kotlinach górskich uprawia się zboże, winorośl, oliwki i drzewa cytrusowe. W Górach Betyckich wydobywa się rudy żelaza. Jest to także ważny region turystyczny – miejsce, gdzie na rowerze możesz zdobyć trzytysięcznik, jakim jest Pico del Veleta leżący na wysokości 3398 m n.p.m., i uprawiać niemal każdy rodzaj aktywności sportowej.

Jeśli szukasz miejsca pięknego, dostarczającego wrażeń, w którym nie będziesz się nudzić, rozważ wyjazd w Góry Betyckie. Przekonasz się, jak zaskakująca i różnorodna może być Hiszpania. Odnajdą się tu miłośnicy plażowania, pływania, ale także marzący o trekkingu w górach, wspinaczkach czy pokonywaniu trudniejszych tras na rowerach.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też