Pico de Aneto – jak się przygotować na wspinaczkę? Które szlaki wybrać?

Pico de Aneto w Hiszpanii to najwyższy szczyt Pirenejów – wysokość 3404 m n.p.m. We Francji czasami wciąż nazywa się go Néthou. Zobacz, w jaki sposób zdobyć górę i cieszyć się pięknymi widokami!
Pico de Aneto

Istnieje wiele dróg przez park narodowy Posets-Maladeta, które prowadzą na szczyt. Większość wariantów zawiera odcinki wspinaczkowe, ale na Pico de Aneto da się wejść także „spacerem”. W takim przypadku najwięcej trudności sprawia przejście przez lodowiec Glaciar de Aneto. Końcowy fragment grani przed wierzchołkiem wygląda groźnie, ale to tylko pierwsze wrażenie. Jest wąsko, tuż obok są przepaście, jednak przy odpowiedzialnym zachowaniu ryzyko jest minimalne. Wiele osób poleca stosowanie lotnej asekuracji. Czytaj dalej!

Pico de Aneto – dane góry, opis pirenejskich tras

pico de aneto szczyt

Pireneje rozdzielają Francję i Hiszpanię, a w ich środkowo-wschodniej części leży jeszcze Andora. Szczyt Pico de Aneto znajduje się w centralnym masywie Maladeta. To hiszpański region Aragonia, prowincja Huesca. Pasmo tworzą głównie granity, w najwyższych partiach występują śnieg i lodowce – ale nie przez cały rok. Najczęściej wybieraną bazą wypadową jest schronisko Refugio de la Renclusa, dokąd najłatwiej dotrzeć z miejscowości Benasque. Stosunkowo blisko góry znajdują się także:

  • schron Refugi de Molières;
  • schronisko Refugi de Cap de Llauset;
  • schronisko Cabaña de Quillon.

Początkowo w drodze z Refugio de la Renclusa na Pico de Aneto najwięcej problemów może sprawiać odnalezienie właściwej ścieżki. Niewyraźnie oznakowana droga prowadzi na przełęcz Portillón Superior, za którą znajduje się żleb. Trzeba tędy przejść, by podejść do najłagodniejszej, północno-zachodniej ściany – pozostałe zbocza mogą okazać się zbyt strome. Za lodowcem i niewielkimi jeziorkami czeka wspomniane we wstępie ostatnie wyzwanie. Wąskie, skaliste przejście na Pico de Aneto nazywa się Pont de Mahomet, czyli „Most Mahometa”. Na wierzchołku góry znajdują się charakterystycznie przechylony krzyż i figura Matki Boskiej na postumencie.

Zobacz też:  Szpiglasowy Wierch – opis szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz

Wyjazd w Pireneje wymaga przygotowań. Jak się ubrać na Pico de Aneto?

Wszystko zależy od aktualnej pogody i szlaku, który wybierzesz – w każdym przypadku w górach nie obejdzie się bez odzieży turystycznej i butów trekkingowych. Na lodowiec warto zabrać raki, drogi wspinaczkowe wymagają sprzętu do asekuracji. Wszystko, czego możesz potrzebować pod Pico de Aneto, znajdziesz w sieci sklepów Decathlon. Przed wyjazdem w Pireneje zerknij również na wyposażenie z innych kategorii:

  • plecaki turystyczne;
  • kijki trekkingowe;
  • rakiety śnieżne, nakładki na buty;
  • okulary przeciwsłoneczne turystyczne;
  • akcesoria i impregnaty do obuwia.

Najlepszą porą do wyjścia ze schroniska w góry są wczesne godzinny poranne. Jeśli atak szczytowy na Pico de Aneto rozpoczniesz po 6:00 rano, ryzykujesz, że trafisz na burzę. W tej części Pirenejów popołudniowe grzmoty i opady występują z dużą regularnością i częstotliwością. Dowiedz się też więcej o innych najwyższych szczytach w Europie.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts