Dolina ku Dziurze – szlaki, atrakcje, ciekawostki

Dolina ku Dziurze to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Tatrach Zachodnich. Łatwy szlak turystyczny prowadzi malowniczą dolinką do słynnej jaskini Dziura. Spacer doliną to doskonała propozycja na krótką wycieczkę dla całej rodziny.
Dolina ku Dziurze

Dolina ku Dziurze – informacje ogólne

Dolina ku Dziurze to niewielka reglowa dolina w Tatrach Zachodnich o długości nieco ponad 1500 metrów i powierzchni 85 hektarów. Jej dnem wytyczono krótki szlak turystyczny. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, a jej wylot usytuowany jest przy Drodze pod Reglami, na wysokości około 900 m n.p.m. Dnem doliny płynie potok Ku Dziurze, który wpada do Potoku Strążyskiego.

Dolina ku Dziurze jest łatwo dostępna z centrum Zakopanego. Wejście do doliny znajduje się niedaleko skoczni narciarskiej Wielka Krokiew, około 25 minut spacerem od ścisłego centrum miasta. Szlak turystyczny prowadzący doliną jest oznaczony kolorem niebieskim i uznawany za jeden z najłatwiejszych w Tatrach.

Dolina ku Dziurze widok na dolinę
Fot.: Kapitel via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Szlak turystyczny przez Dolinę ku Dziurze

Niebieski szlak turystyczny prowadzi z wylotu Doliny Strążyskiej (tutaj znajdują się parkingi), przez Dolinę ku Dziurze, aż do jaskini Dziura. Trasa liczy około 1500 metrów długości i pokonanie jej zajmuje przeciętnie około 25 minut w jedną stronę. Szlak jest łatwy, choć miejscami stromy i może być śliski po opadach deszczu.

Wędrówkę zaczynamy przy wejściu do Doliny Strążyskiej, gdzie należy podążać za niebieskimi oznaczeniami. Trasa prowadzi wzdłuż potoku Ku Dziurze, przez las świerkowy regla dolnego. Po drodze mijamy liczne skalne progi. W lecie w dolinie panuje przyjemny chłód, a temperatura jest niższa niż na nasłonecznionych stokach. Tempem spacerowym cel osiągniemy po około 25 minutach. Jest to więc bardzo przyjemna trasa.

Zobacz też:  Dolina Jaworowa w Tatrach – położenie, szlaki i najważniejsze informacje

Mimo to warto założyć dobre buty trekkingowe – zwłaszcza jeśli w planach jest eksplorowanie jaskini. Przyda się również odzież turystyczna oraz latarka (najlepiej czołowa). To wszystko kupisz w najbliższym sklepie Decathlon.

Jaskinia Dziura – główna atrakcja doliny

Dolina ku Dziurze jaskinia na końcu szlaku
Fot.: EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Główną atrakcją Doliny ku Dziurze jest jaskinia Dziura, zwana także Zbójecką Jamą. To niewielka jaskinia krasowa o długości korytarzy około 150 metrów, natomiast zwiedzającym udostępniono trasę o długości 50 metrów. Wejście do jaskini znajduje się na wysokości 958 m n.p.m. Niedaleko znajduje się również wejście do innych tatrzańskich jaskiń – Lisia Jama i Dziura Wyżnia. Co ciekawe, jest to jedna z sześciu jaskiń w Tatrach dostępnych dla turystów i jedyna znajdująca się poza Doliną Kościeliską. Zwiedzanie jaskini jest bezpłatne, jednak należy mieć ze sobą latarkę lub inne źródło światła.

Historia jaskini Dziura

Z jaskinią Dziura związana jest postać słynnego zbójnika Wojtka Matei, który w XIX wieku ukrywał się w niej przed wymiarem sprawiedliwości. Według legendy Mateja przez wiele lat napadał i okradał bogatych kupców, a zrabowane łupy ukrywał właśnie w jaskini. Ostatecznie został schwytany i skazany na 10 lat ciężkiego więzienia w Nowym Wiśniczu, gdzie zmarł.

Inne atrakcje w okolicy

Po zwiedzeniu jaskini Dziura warto kontynuować wycieczkę i udać się na pobliskie szlaki turystyczne. Jedną z propozycji jest przejście czarnym szlakiem przez Dolinę Strążyską do wodospadu Spadowiec, a następnie powrót do Zakopanego przez Dolinę Białego.

Inną opcją jest przejście fragmentem Drogi pod Reglami do ronda w Kuźnicach, a następnie szlakiem przez Kalatówki na Halę Kondratową. Z Hali Kondratowej rozciąga się przepiękny widok na Giewont i Czerwone Wierchy.

Dolina ku Dziurze – idealna na spacer

Dolina ku Dziurze to urokliwe miejsce, idealne na krótki, łatwy spacer w sercu Tatr. Główną atrakcją doliny jest jaskinia Dziura, z którą związane są liczne legendy o zbójnikach. Szlak przez dolinę jest doskonałą propozycją na rodzinną wycieczkę, a w okolicy znajduje się wiele innych ciekawych tras turystycznych. Warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Zakopanem i nacieszyć się pięknem tatrzańskiej przyrody.

Zobacz też:  Dolina Białego Potoku – niedostępna dla turystów perła tatrzańskiej przyrody

Fot. Główne: Zakopane2017 via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts