Dolina Strążyska i Wodospad Siklawica – ile się idzie, jak wygląda szlak?

Dolina Strążyska w Zakopanem to jedna z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Może być celem spacerów, ale również punktem wypadowym w wyższe partie gór. Jak przebiega szlak turystyczny, który został wytyczony jej dnem? Sprawdź to!
dolina strążyska

Tatry to miejsce dla każdego. Można tam znaleźć szalki, które będą odpowiednie zarówno dla doświadczonych piechurów, jak i rodzin z dziećmi. Dla tej drugiej grupy Dolina Strążyska to miejsce wprost idealne! Położona jest bowiem w Zakopanem – dzięki dogodnej lokalizacji można tam spacerować niezależnie od pogody. Podczas przechadzki turystom cały czas towarzyszy majestatyczny Giewont (nazywany Śpiącym Rycerzem). Jej nazwa pochodzi od słowa „strąga”, w gwarze góralskiej oznaczającego zagrodę do dojenia owiec. W wielu tatrzańskich dolinkach wypasano stada, a pamiątką po tym są szałasy pasterskie.

Dolina Strążyska – szlak turystyczny z Zakopanego

Dolina Strążyska szlak turystyczny z Zakopanego
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dolina Strążyska, mimo że położona niedaleko centrum miasta, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest jedną z najpiękniejszych w polskich Tatrach – wytyczona dnem doliny szlak doskonale nadaje się na spokojny spacer z dziećmi. Trasa rozpoczyna się tuż przy parkingu, a dokładnie przy kasach TPN, które znajdują się na końcu ul. Strążyskiej. Tuż za nimi ustawiono tablice edukacyjno-informacyjne i toalety. Do celu można dojść czerwonym szlakiem. Na Polanie Strążyskiej znajduje się bufet „Herbaciarnia” i miejsce do wypoczynku.

Trasa turystyczna Dolina Strążyska

Do atrakcji Doliny Strążyskiej należą imponujące widoki. Najpierw szlak biegnie wzdłuż Potoku Strążyskiego. Pierwszą przerwę można zrobić po około 500 metrach na Polanie Młyniska, przy leśniczówce TPN-u. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas spaceru? Na uwagę zasługują między innymi:

 • pięć strzelistych skał, które nazywane są Kominami Strążyskimi;
 • tablica pamiątkowa dla Edwarda Jelinka, czeskiego publicysty i działacza propagującego przyjaźń polsko-czeską – wmurowano ją z inicjatywy Henryka Sienkiewicza;
 • widok na północną ścianę Giewontu;
 • skała Sfinks.
Zobacz też:  Połonina Caryńska – opis szlaku, skąd wejść, ile czasu zajmuje?

Jak długo idzie się do Doliny Strążyskiej?

Jak długo idzie się do Doliny Strążyskiej
Fot. ToSter via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Cała wycieczka do Doliny Strążyskiej i z powrotem do Zakopanego nie powinna zająć więcej niż 3 godziny. Wędrówka dnem jednej z piękniejszych tatrzańskich dolinek zajmuje około 40 minut. Dlatego nie warto się spieszyć i cieszyć niesamowitym widokiem na masyw Giewontu oraz szumem Strążyskiego Potoku.

Co będzie potrzebne podczas pieszej wycieczki?

Niezależnie od tego, jak długo zamierzasz wędrować, pamiętaj, że tatrzańskie szlaki bywają zdradliwe. Śliskie ścieżki i osuwające się spod stóp kamienie mogą zaskoczyć nieprzygotowanego turystę. Potrzebne akcesoria znajdziesz między innymi w sklepach Decathlon. Są to:

 • obuwie trekkingowe i turystyczne;
 • odzież turystyczna i trekkingowa;
 • plecaki turystyczne i trekkingowe;
 • kijki trekkingowe.

Polana Strążyska – gdzie iść dalej?

Na Polanie Strążyskiej znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Może więc być punktem wyjścia na inne kultowe trasy. Do wyboru jest czerwony szlak, który przez Przełęcz na Grzybowcu biegnie aż na Giewont. Można też wybrać czarny szlak na Sarnią Skałę albo krótki żółty szlak do Wodospadu Siklawica. Spacer z polany zajmie niecały kwadrans, więc warto się na to zdecydować.

Szlak do Wodospadu Siklawica

Szlak do Wodospadu Siklawica
Fot. Chrumps via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Siklawica to 23-metrowy wodospad, który wśród turystów budzi niekłamany zachwyt. Z Polany Strążyskiej na miejsce idzie się około 13 minut. Wodospad wyłania się zza drzew, choć szum spadającej wody słychać o wiele wcześniej. Siklawicę można podzielić na dwie części – ścianę górną o wysokości 10 metrów, a także ścianę dolną liczącą 13 metrów. Przy wodospadzie ustawiono ławki, na których można odpocząć po dość męczącej wędrówce. Co ciekawe, znajduje się tam zamknięty dla ruchu turystycznego szlak na Giewont, który prowadził przez stromy Żleb Warzecha. Do polany wracamy tą samą drogą.

Zobacz też:  Pireneje – góry, które mogą być idealne na wypoczynek?

Dolina Strążyska – dojazd, parking, ceny biletów

Dolina Strążyska jest doskonale dostępna dla turystów. Osoby, które do szlaku chcą dojechać samochodem, mogą zostawić auto na płatnych parkingach, które znajdują się przy ulicy Strążyskiej, przy wejściu do doliny. Oprócz tego z centrum Zakopanego (spod dawnego dworca PKS) w kierunku Doliny Strążyskiej odjeżdża autobus miejski nr 12. Za bilet trzeba zapłacić około 5 zł od osoby. Zaprawieni piechurzy mogą udać się tam pieszo – spacer z centrum do wylotu doliny zajmuje pół godziny. O wiele bardziej widokowa będzie Droga Pod Reglami, na szlak wchodzi się jednak przy Wielkiej Krokwi.

Ile kosztuje wejście do Doliny Strążyskiej?

Osoby, które lubią odwiedzać górskie doliny położone na terenie TPN, wiedzą, że wejście jest biletowane. Niezależnie od pory roku wejście do Doliny Strążyskiej kosztuje 8 zł za bilet normalny oraz 4 zł za bilet ulgowy. Stawki zostały ustalone w 2022 roku, więc warto wcześniej sprawdzić, czy są aktualne. To samo dotyczy godzin otwarcia kas biletowych, które zależą od sezonu.

Dolina Strążyska to jedno z miejsc, które zachwyca turystów malowniczymi formacjami skalnymi, a przede wszystkim cudownymi widokami. Spacer jej dnem można polecić wszystkim turystom – miejsce idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi. Szlak wiedzie bowiem szeroką drogą, z której pokonanie poradzą sobie nawet wózki. Jedyny problem pojawi się przy dojściu do Wodospadu Siklawica. Tam bowiem ułożono kamienne stopnie.

Poznaj także inne doliny:

 • Dolina Mnikowska
 • Dolina Olczyska
 • Dolina Lejowa
 • Dolina Suchej Wody
 • Dolina Kościeliska
 • Dolina Pięciu Stawów
 • Dolina Roztoki
 • Dolina Białki
 • Fot. główne: Kapitel via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


  Może Cię także zainteresować:
  Zobacz też:  Góry w Niemczech – najwyższe szczyty Alp Bawarskich. Co zobaczyć w górach w Niemczech?
  Archiwum: styczeń 2023

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

  Related Posts