Hala Kondratowa: szlak. Dokąd można dojść z Hali Kondratowej?

Hala Kondratowa to dawna hala pasterska znajdująca się w Tatrach Zachodnich. Obecnie na jej terenie znajduje się schronisko PTTK, a także jest ona miejscem przecięcia kilku szlaków turystycznych.
Hala Kondratowa szlak

Znajdująca się w Tatrach Zachodnich Hala Kondratowa jest częstym celem turystów, którzy wybierają się w dalszą drogę, ale dla niektórych jest ona również celem całej podróży. Wiele bowiem zależy od możliwości i dostępnego czasu. Na pewno ta stara hala pasterska jest ciekawym miejscem do zobaczenia, a dla wielu punktem obowiązkowym. Znajduje się na niej schronisko PTTK, które jest miejscem noclegowym zaopatrzonym w jedzenie i picie. Hala Kondratowa jest często celem wycieczek osób, które podróżują z mniejszymi dziećmi. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć, znajdziesz w dalszej części artykułu!

Hala Kondratowa przez Kalatówki – historia hali w Tatrach Zachodnich

Hala Kondratowa giewont
Autor zdjęcia: Opioła Jerzy via wikipedia CC BY-SA 3.0

Historyczne podania są jednoznaczne – na Hali Kondratowej wypasano już wieki temu, a pierwsze wzmianki sugerują XVII wiek, choć oczywiście aktywność miejscowej ludności miała tam miejsce dużo wcześniej. Wszystko dlatego, że znajdująca się w górach polana świetnie nadawała się do wypasu większych stad owiec. Dodatkowo prowadziła do niej wygodna w przejściu trasa, co również miało kluczowe znaczenie.

Niewiele osób wie, ale na Hali Kondratowej znajdowała się również skocznia narciarska, która powstała w okresie międzywojennym. Przeprowadzono na niej nawet Mistrzostwa Polski w 1936 roku, a wszystko dlatego, że na… Wielkiej Krokwi nie było śniegu. W tym miejscu organizowano również zgrupowanie przedolimpijskie. Choć swego czasu hala tętniła sportowym życiem, obecnie po infrastrukturze narciarskiej nie ma nawet śladu.

Po II wojnie światowej Hala Kondratowa przeszła w ręce Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stała się wówczas popularnym miejscem turystycznym, które swoją świetność przeżywa od kilku dekad. Obecnie znajduje się tam drewniane schronisko. Na hali przetrwał jeden, obecnie zabytkowy, szałas.

Zobacz też:  Hala Barankowa. Bacówka Zawoja i owce

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Na Hali Kondratowej znajduje się schronisko PTTK im. Władysława Krygowskiego, które umiejscowione jest na wysokości 1333 m n.p.m. Co ciekawe, to najmniejsze schronisko w całych polskich Tatrach – ma powierzchnię 600 metrów kwadratowych. Przekłada się to na 20 miejsc do spania (pokoje 6- i 8-osobowe), a także bufet z jadalnią. 

Pierwsze wzmianki o budynku stojącym na miejscu dzisiejszego schroniska pochodzą z początku XX wieku. W 1933 roku w tym właśnie miejscu postawiono bacówkę. Decyzję o wybudowaniu schroniska Polskie Towarzystwo Tatrzańskie podjęło zaraz po II wojnie światowej, a budynek wzniesiono w latach 1947-48. W 1950 roku zostało powiększone o dodatkowe skrzydło. Trzy lata później budynek został uszkodzony przez kamienną lawinę – głaz wbił się w narożnik jadalni. Budynek udało się jednak uratować i służy turystom aż do dziś. W 2022 roku doszło w nim do pożaru, ale na szczęście nie strawił on drewnianej konstrukcji i schronisko szybko otworzono.

Hala Kondratowa i przecinające ją szlaki. Dokąd można pójść z Hali Kondratowej?

Polana Kondratowa może być celem wycieczek, ale często jest jedynie przystankiem. Turyści lubią Halę Kondratową przede wszystkim dlatego, że pozwala na podziwianie wspaniałych widoków, a niewielkie schronisko jest szansą na odpoczynek i regenerację. Droga do hali wiedzie z Kuźnic. Znajdują się na niej dwa szlaki turystyczne, oba niezwykle popularne i lubiane – zarówno latem, jak i zimą.

Szlak zielony

Zielony szlak przecinający Halę Kondratową to popularny kierunek turystyczny. Można dojść nim do Przełęczy nad Kondracką Kopą. Uczęszczany szlak wiedzie następnie przez Suchy Wierch. Stamtąd możliwe są natomiast dwa kolejne kierunki – albo w stronę Kasprowego Wierchu, albo na Czerwone Wierchy. Obie trasy cieszą się uznaniem, choć są dość wymagające, skierowane raczej do nieco bardziej doświadczonych piechurów.

Zobacz też:  Hala Łabowska – szlaki, schronisko i atrakcje turystyczne

Szlak niebieski

Niebieski szlak rozpoczyna się w Kuźniach, wiedzie przez Kalatówki i prowadzi właśnie na Halę Kondratową. Tam się jednak nie kończy – prowadzi do Kondrackiej Przełęczy. To bardzo popularne miejsce wśród turystów, ponieważ można stamtąd wyruszyć na Giewont lub Czerwone Wierchy. Zainteresowanie tym szlakiem nie powinno dziwić, ponieważ stamtąd rozpościera się widok na Długi Giewont – jeden z najpopularniejszych szczytów polskich Tatr. Odwiedzany rokrocznie przez tysiące turystów, którzy idą właśnie niebieskim szlakiem. Dojście z Kuźnic do Hali Kondratowej zajmuje około godziny i dwudziestu minut, natomiast do Kondrackiej Przełęczy – godzinę.

Wyjście w góry – niezbędny sprzęt

Dojście do Polany Kondratowej nie jest może wielkim wyzwaniem, ale – jak każde wyjście w wysokie góry – wymaga odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Drogi w Tatrach bywają kamieniste i śliskie, dlatego kluczowe jest odpowiednie obuwie. Wytrzymałe i stabilne podczas poruszania się po trudnym terenie.

Szukasz odpowiedniego sprzętu na górskie wyprawy? Znajdziesz go w sklepach sieci Decathlon. Zainteresować powinny cię następujące produkty:

  • buty trekingowe;
  • plecak trekkingowy;
  • bluzka termoaktywna;
  • spodnie termoaktywne;
  • bidon;
  • kijki trekingowe.

Na wyprawę w góry musisz być odpowiedni przygotowany. Szlaki bywają wymagające, a pogoda może być zmienna. Odpowiedni sprzęt jest kluczowy podczas tego typu wyjść – nawet jeśli mają one trwać zaledwie kilka godzin. Ważne jest również zabranie ze sobą telefonu komórkowego oraz podstawowych leków, które mogą okazać się potrzebne w razie problemów różnego typu.

Polana Kalatówki oraz Hala Kondratowa to popularne szlaki turystyczne. Przejście z Kuźnic do schroniska nie zajmuje dużo czasu, a pozwala na poznanie pięknych tatrzańskich widoków. Nawet nie idąc dalej, można przeżyć wspaniałą przygodę i obcować z naturą. To bezcenne doświadczenie.

Autor głównego zdjęcia: Opioła Jerzy via wikipedia CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Hala Lipowska. Szlaki i schronisko PTTK
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts