Jaskinia Dziura – trasa, wejścia. Łatwy szlak z dzieckiem

Jaskinia Dziura jest jedną z 6 jaskiń w polskich Tatrach, które można zwiedzać. Ponieważ leży ona najbliżej Zakopanego, to na niej koncentruje się uwaga turystów. Choć nie jest ona zbyt duża, wizyta w jej wnętrzu dla każdego może stać się wspaniałą przygodą. Jakie czynniki decydują o jej wyjątkowości? 
Jaskinia Dziura

Dziura to jaskinia idealnie sprawdzająca się jako cel familijnych wędrówek po tatrzańskich dolinach. Dojście do niej jest krótkie i proste, zatem nawet najmłodsi turyści poradzą sobie z wędrówką. Warto jednak pamiętać, że każda wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Na co muszą nastawić się osoby, które chcą zwiedzić jaskinię Dziurę? 

Dolina ku Dziurze, czyli jak dojść do jaskini? 

Zwiedzanie jaskini poprzedza spacer Doliną ku Dziurze, której przejście w jedną stronę zajmuje około 30 minut. Choć jest ona małą dolinką, bliskość Zakopanego i malownicza sceneria przyciągają tu sporo turystów. Jak tu dojść? Czarnym szlakiem prowadzącym do doliny słynną Ścieżką Pod Reglami. Można na niego wkroczyć albo w rejonie parkingu przy Dolinie Strążyskiej, albo przy Wielkiej Krokwi. 

Kto dotrze do wejścia do Doliny ku Dziurze, ten musi wejść na niebieski szlak turystyczny prowadzący z Drogi pod Reglami do Skały nad Dziurą (1020 m n.p.m.), u podstaw której znajduje się otwór wejściowy jaskini. Choć krótki szlak można przejść w pół godziny, jego pokonanie może każdemu sprawić wiele radości. A jakie atrakcje czekają w jaskini, którą oficjalnie odkryto w 1860 roku? 

Jak przygotować się do wycieczki? 

Aby bezpiecznie zwiedzić jaskinię, warto z wyprzedzeniem odwiedzić sklep Decathlon i wyposażyć się w:

  • latarkę czołówkę,
  • ciepłą bluzę,
  • wygodne buty trekkingowe.

Warto postawić na buty z solidną, antypoślizgową podeszwą, gdyż dno jaskini pokryte jest próchnicą, starymi liśćmi, gliną i gruzem. 

Jaskinia Dziura w Tatrach – co warto o niej wiedzieć? 

Jaskinia Dziura wnętrze
Fot.: Sławomir Komin via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jaskinia Dziura to miejsce wyjątkowe, które – mimo dość ubogiej szaty naciekowej – podbiło serca turystów. Wejście do niej łatwo znaleźć, a do zwiedzania jej wnętrza nie trzeba mieć wysoko specjalistycznego sprzętu. Dlaczego warto zajrzeć w głąb jaskini składającej się z jednej dużej sali? 

Zobacz też:  Jaskinia Smocza Jama. Jaskinia w Tatrach Zachodnich

Trasa zwiedzania jaskini

Słynna jaskinia jest w rzeczywistości dużą komorą, do której wchodzi się przez skalne okno o wysokości 2 m i szerokości 3 m. Choć wpada przez nie sporo promieni słonecznych, warto w porę zadbać o własne źródło światła. Dzięki temu można zajrzeć w głąb komory, poczuć magię tego miejsca, a przede wszystkim bezpiecznie poruszać się w ciemności. 

Na zwiedzenie jaskini wystarczy ok. 15 minut. Warto pamiętać, że w jej wnętrzu przez całe lato występuje zimne powietrze o temperaturze nieprzekraczającej 4 stopni. Długość jaskini wynosi 175 metrów (turyści mogą pokonać jedynie 1/3 tej trasy), a jej deniwelacja wynosi 43 m. Szata naciekowa jest tu dość skromna, jednak w okresie zimowym można podziwiać tu ciekawe dekoracje w postaci sopli lodu. 

Zasady zwiedzania

Jaskinia Dziura udostępniana jest bezpłatnie, a jedynym wydatkiem związanym z wejściem na jej teren jest wykupienie biletu wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Opłata ta wynosi 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy). 

Wojtek Mateja – ostatni tatrzański zbójnik

Dziurę często nazywa się Zbójecką Jamą, gdyż to właśnie w jej wnętrzu miał ukrywać się ostatni zakopiański zbójnik. Był nim żyjący w XIX wieku Mateja, schwytany i skazany na 10 lat więzienia za swoje zbrodnie. Legenda głosi, że mieszkał on w drewnianym domu stojącym przy wejściu do doliny, natomiast w pobliskiej Dziurze ukrywał zrabowane skarby. 

Co warto zobaczyć w okolicy? 

Jaskinia położona na końcu Doliny ku Dziurze może być głównym celem rodzinnej wyprawy, ale może być też jedną z kilku atrakcji na trasie dłuższej wędrówki. W niewielkiej dolince czekają jeszcze takie ciekawostki, jak Schron nad Dziurą i Nyża za Półką, kuszą też pobliskie jaskinie: Dziura Wyżnia i Lisia Jama, które wspólnie tworzą system jaskiniowy o długości 160 metrów. Kto chce kontynuować wycieczkę, ten może wybrać się na spacer po pobliskiej Dolinie Strążyskiej, znanej m.in. z jednego z piękniejszych wodospadów w Tatrach

Zobacz też:  Jaskinia Niedźwiedzia – jaskinia Sudetów. Cennik i trasa

Dziura to jedna z ważniejszych atrakcji w Tatrach Zachodnich. Bliskość centrum Zakopanego, łatwe dojście oraz ciekawe legendy sprawiają, że chętnych na wizytę w tym miejscu nie brakuje. Ta niewielka jaskinia robi wrażenie, a kto zajrzy do jej wnętrza, ten z pewnością nie będzie żałować.

Fot. Główne: EMeczKa via Wikipedia, CC BY-SA 4.0 


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts