Tatry Zachodnie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje

Tatry Zachodnie są najrozleglejszym fragmentem całego masywu – ich powierzchnia to około 370 km². Rozciągają się od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Liliowe oddzielającej Tatry Zachodnie od Wysokich. Poznaj najpiękniejsze miejsca Tatr Zachodnich!
tatry zachodnie

Tatry Zachodnie są znacznie łagodniejsze od Tatr Wysokich, więcej tu obłych, porośniętych trawą wierzchołków, choć nie brak również ostrych szczytów, jak choćby Giewont lub Rohacze. Przez Tatry Zachodnie biegnie jeden z piękniejszych szlaków pozwalający zdobyć wszystkie Czerwone Wierchy. Kolejnym pomysłem na wycieczkę jest wędrówka szczytami otaczającymi Dolinę Chochołowską. Tatry Zachodnie to miejsce, w którym odnajdzie się każdy, zarówno początkujący turysta, jak i zaprawiony w górskich wyprawach, szukający wrażeń miłośnik zdobywania wyższych szczytów. Sprawdź, jak zaplanować wypad w Tatry Zachodnie.

Tatry Zachodnie – jaki szlak wybrać?

Tatry Zachodnie jaki szlak wybrać
Fot. Adrian Tync via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Najbardziej wysunięty na zachód, mało uczęszczany szlak wiedzie od Siwej Polany przez szczyty Grześ, Rakoń i Wołowiec. Na przejście całej trasy trzeba przeznaczyć około 9 godzin. Jeśli zaplanujesz taką wyprawę, pamiętaj, aby wyruszyć o świcie. Dla osób preferujących krótsze wędrówki i mniej męczące trasy polecany jest szlak na Nosal przez Nosalową Przełęcz, schodzący do Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Jednak najpopularniejszą i najczęściej wybieraną trasą jest szlak wiodący przez Czerwone Wierchy.

Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich

Czerwone Wierchy to szczyty Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak, Kondracka Kopa. Wyprawę najlepiej rozpocząć z Doliny Kościeliskiej. Jeśli nie czujesz się na siłach, by wspinać się na poszczególne wierzchołki, możesz wjechać kolejką linową na Kasprowy Wierch, a stamtąd udać się szlakiem czerwonym aż na szczyt Ciemniak. Cała wyprawa zajmie ci około trzech godzin. Tyle samo potrzebujesz na zejście czerwonym szlakiem do Doliny Kościeliskiej. Alternatywą jest skorzystanie ze szlaku zielonego przez Dolinę Tomanową do schroniska na Hali Ornak. Niezależnie od tego, którą z dróg wybierzesz, wyprawa na Czerwone Wierchy zapewni ci moc atrakcji – przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki na szczyty Tatr.

Zobacz też:  Dolina Pięciu Stawów Polskich – urokliwie dzikie szlaki, gdzieś wysoko w górach

Szlaki w Tatrach Zachodnich – jak zdobyć Giewont?

Szlaki w Tatrach Zachodnich jak zdobyć Giewont
Fot. opioła Jerzy via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Giewont to najbardziej rozpoznawalny i bardzo chętnie odwiedzany szczyt polskich Tatr. Jest symbolem Zakopanego, a także całych Tatr. Warto jednak pamiętać, że latem można tam spotkać tłumy turystów, dlatego najlepszą porą na wycieczkę jest okres posezonowy. Choć mogłoby się wydawać inaczej, wyprawa na Giewont wcale nie wymaga wyjątkowo dobrej kondycji, nie jest też długą wycieczką. Na sam szczyt prowadzi szlak z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Na całej długości szlaku zamontowano łańcuchy. Wybierając się na ten szczyt Tatr Zachodnich, pamiętaj, że miejscami bywa ślisko i niebezpiecznie, a na wierzchołku jest niewiele miejsca. Ruch jest jednostronny, co oznacza, że jeden szlak prowadzi na górę, drugi w dół. Którą trasę na Giewont wybrać? Możliwości jest kilka:

  • z Kuźnic – początek trasy za kolejką linową na Kasprowy Wierch;
  • przejście na Giewont z Kasprowego Wierchu – szlak wiodący graniczną granią;
  • żółty szlak Gronik – Dolina Małej Łąki – Giewont oraz zejście czerwoną trasą przez Grzybowiec.

Tatry Zachodnie – co warto zobaczyć?

Jeśli nie wiesz, co najpierw zobaczyć w tych górach w Polsce, możesz sięgnąć po profesjonalny przewodnik, dzięki któremu poznasz poszczególne trasy oraz odkryjesz najciekawsze atrakcje. Na pewno przyda ci się pozycja z opisami szlaków biegnącymi w tej części Tatr. Wyprawa w Tatry to niewątpliwie okazja do podziwiania pięknej panoramy, zwłaszcza jeśli wybierzesz się jesienią. Których miejsc nie może zabraknąć na twojej trasie?

  • Dolina Kościeliska położona blisko Zakopanego, na jej szlaku możesz podziwiać jaskinie;
  • Dolina Chochołowska z licznymi, starymi bacówkami i długimi, bezpiecznymi szlakami;
  • Starorobociański Wierch wznoszący się nad trzema dolinami, ze szczytu rozciągają się piękne widoki;
  • Jaszczurówka z ośrodkiem ochrony gadów i płazów, kaplicą w stylu zakopiańskim.
Zobacz też:  Bukowe Berdo w Bieszczadach – czy warto wybrać szlak z Mucznego?

Tatry Zachodnie to teren, który można eksplorować bez końca, poznając kolejne miejsca – doliny, przełęcze, szczyty, polany.

O czym pamiętać podczas wyprawy w Tatry Zachodnie?

Wybierając się w Tatry, pamiętaj, że to wysokie i niebezpieczne góry. Jeśli chcesz przemierzać tamtejsze szlaki, przygotuj odpowiednie ubranie. Na pewno przyda ci się przeciwdeszczowa kurtka i ciepła bluza. Nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych i spodniach trekkingowych. Niezmiernie ważne są buty. W wielu miejscach może być ślisko, a o kontuzję nietrudno, dlatego wybierz model z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą. Jeśli wybierasz się zimą, zaopatrz się w raki i ciepłe rękawice. Tylko odpowiednie przygotowanie do wyprawy w Tatry pozwoli ci cieszyć się wędrówką i czuć się bezpiecznie. Do plecaka włóż także kompletnie wyposażoną apteczkę. Jeśli brakuje ci odpowiedniego stroju lub sprzętu, skorzystaj z oferty sklepu Decathlon. Znajdziesz tam wszystko, czego potrzebujesz, by bezpiecznie przemierzać górskie szlaki.

O czym pamiętać podczas wyprawy w Tatry Zachodnie
Fot. Piotr J via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Tatry Zachodnie to góry, w których na pewno nie będziesz się nudzić. Możesz wybrać się z całą rodziną, ponieważ znajdziesz tu trasy odpowiednie również dla młodszych podróżników. O każdej porze roku zachwycą cię niezwykłe widoki na okoliczne szczyty.

Fot. główne: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts