Tatry – góry w Polsce – są objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Turyści są zobowiązani uiścić opłatę za wstęp i przestrzegać obowiązującego regulaminu. Pasmo Centralnych Karpat Zachodnich leży na granicy Polski i Słowacji. Polskie Tatry mają ok. 275 kilometrów oznakowanych, pieszych szlaków turystycznych. Nasi południowi sąsiedzi dysponują jeszcze bardziej rozbudowaną siecią tras. Łączna długość górskich szlaków po słowackiej stronie Tatr wynosi 651 km. Do każdej wyprawy trzeba się dobrze przygotować i zabrać odpowiedni sprzęt trekkingowy wysokiej jakości. Czytaj dalej!
Tatry i Tatrzański Park Narodowy – informacje dla turystów
Wszelkie śmieci należy nosić ze sobą aż do znalezienia kubła. Biwakowanie i zejścia ze szlaków są surowo wzbronione. Wyjątkiem są osoby uprawiające wspinaczkę w wyznaczonych do tego miejscach, które są zobowiązane do odnotowania każdego takiego wyjścia w Tatry. Aktualne informacje o warunkach na górskich trasach, potencjalnych zagrożeniach, zamkniętych szlakach i innych zaleceniach znajdziesz na stronie internetowej TPN-u. Jeżeli zamierzasz przejść na słowacką stronę, sprawdź dane oraz komunikaty na witrynach, które prowadzi TANAP.
1. Opis szlaków przed Tatrami. Jak wejść na Gubałówkę w Zakopanem?
U podnóża Tatr w Polsce rozciąga się Pogórze Przedtatrzańskie. Z geologicznego punktu widzenia nie są to góry, ale również tutaj nie brakuje ciekawych szlaków czy stoków narciarskich. Jednym z najpopularniejszych celów jest słynna Gubałówka – na 2 wierzchołki (1133 i 1120 m) prowadzą dwie kolejki (krzesełkowa i słynniejsza, linowo-terenowa). Natomiast piechurzy mają do wyboru kilka dróg na szczyt, do punktów widokowych i pozostałych atrakcji:
- czarny szlak z centrum – 1,5 km, 1 h;
- żółty szlak spod ul. Kościeliskiej, przez Pająkówkę i Drogę Stanisława Żubka – 4,3 km, 1:30–2 h;
- niebieski szlak spod Walowej Góry przez Michny – 3,3 km, 1:20 h;
- zielony szlak spod ul. Szpitalnej, przez Furmanową, Eliaszówkę i Michny – 4,3 km, 1:30–2 h.
2. Wzdłuż podnóża Tatr – spod Wielkiej Krokwi na Siwą Polanę
Nieco ponad 11 kilometrów wzdłuż granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Pokonanie części popularnej Drogi pod Reglami nie powinno wymagać kupienia wejściówki. Przejście w jedną stronę zajmuje nieco ponad 3 godziny. Niedaleko szlaku pomiędzy skocznią narciarską a Siwą Polaną w Dolinie Chochołowskiej znajduje się kilka ciekawych atrakcji Tatr, takich jak:
- Biały Potok;
- wodospad Spadowiec;
- Dolina ku Dziurze (Jaskinia Dziura to już obszar TPN-u);
- Dolina Strążyska;
- Gronik w Dolinie Małej Łąki;
- Chałupa Sabały w Kościelisku;
- żleb Staników;
- las i polany na Nędzówce;
- Polana Biały Potok nad Lejowym Potokiem.
3. Tatry – przejście przez Dolinę Kościeliska
16-kilometrowa pętla z miejscowości Kiry do pokonania w 7–8 godzin. Na początek zielonym szlakiem do Cudakowej Polany. Następnie jedną z dwóch odnóg, które spotykają się na Chudej Turni:
- czerwoną trasą przez Upłaziański Wierszyk i Piec;
- zielonym szlakiem przy Głuchych Skałach, Jaskini Mylnej, przez Dolinę Tomanową i Wysoki Grzbiet.
4. Szlaki w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach
Największa i najdłuższa dolina polskich Tatr to idealne miejsce na długie, niekoniecznie forsowne spacery. Poniżej zaprezentujemy wariant z jednym bardziej wymagającym podejściem. Liczy 24,6 km i można go przejść w 9–10 h:
- od wejścia do doliny cały czas zielonym szlakiem do Polany Chochołowskiej;
- kontynuuj wędrówkę zieloną drogą wzdłuż Wyżniego Chochołowskiego Potoku, na wierzchołki Pod Wołowcem i Rakonia;
- dalej niebieskim szlakiem przez Grzesia;
- przy odejściu na Bobrowiecką Przełęcz żółtą drogą do schroniska na Polanie Chochołowskiej;
- droga powrotna znów szlakiem zielonym.
5. Tatry – najprostsze wejście na Giewont
To chyba najbardziej rozpoznawalna góra, doskonale widoczna z Zakopanego. Podczas wycieczki pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – podczas burzy trzymaj się z dala od krzyża na Giewoncie, a na odcinkach z łańcuchami pilnuj, by z jednego fragmentu korzystała maksymalnie jedna osoba. Całość liczy niespełna 6 km, a wycieczka w jedną stronę zajmuje ok. 3:30 h. Poniższy opis szlaku niebieskiego dotyczy wejścia z Kuźnic, już na chronionym obszarze Tatr:
- najpierw na Polanę Kalatówki, obok kaplicy Świętego Krzyża i klasztoru albertynek (są tu również kasy TPN-u);
- dalej w pobliżu Jaskini Bystrej na Halę Kondratową;
- spod schroniska na Przełęcz Kondracką, obok Czarnej Skały i na Wyżnią Kondracką Przełęcz;
- na małej pętli wokół samego Wielkiego Giewontu obowiązuje ruch jednokierunkowy!
6. Kasprowy Wierch polskich Tatr – wejście piesze
W Kuźnicach znajduje się dolna stacja kolejki linowej i zielony szlak pod szczyt Kasprowego Wierchu. Trasa w jedną stronę ma 6,4 km długości, a do jej przejścia potrzeba ok. 3 h. Komu będzie mało, może przedłużyć wyprawę przez główną grań Tatr, Giewont oraz Halę Kondratową. Wtedy pętla wydłuża się do ponad 18 km, a czas trekkingu sięga 9–12 h (wliczając w to przerwy).
7. Tatry – szlak do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Pierwszy odcinek żółtą ścieżką z zakopiańskich Kuźnic na Przełęcz Między Kopami. Następnie niebieską trasą obok Murowańca i Czarnego Stawu Gąsienicowego nad Zmarzły Staw w Dolinie Gąsienicowej. Dalej trudniejsze podejście żółtym szlakiem na Kozią Przełęcz i w dół, do Wyżniego Solniska. Na skrzyżowaniu przy tablicy S. Bronikowskiego niebieską odnogą w lewo, w stronę Wielkiej Siklawy – najwyższego wodospadu w Polsce. Stamtąd prosto do celu. Cała ta trasa przez Tatry ma 12,1 km, a do jej pokonania potrzeba 6:30–8 h.
8. Górska wycieczka przez najwyższe szczyty w Tatrach Zachodnich
Najlepszym punktem wypadowym będzie schronisko na Hali Ornak. Najpierw żółtym szlakiem przez Iwaniacką Przełęcz do Doliny Starorobociańskiej. Dalej odcinkami zielonymi i czerwonym na Kończysty Wierch, stamtąd wzdłuż grani Tatr. Najpierw na Starorobociański Wierch w Polsce, następnie przy Bystrym Karbie odbicie niebieską drogą na słowacki szczyt Bystrá. Powrót tą samą trasą, przy Siwym Zworniku zejście zieloną ścieżką do Iwaniackiej Przełęczy i do schroniska szlakiem żółtym. Cała wyprawa liczy 22,4 km, trzeba na nią zarezerwować 12–15 h.
9. Tatry w Koronie Gór Polski – szlak z Morskiego Oka na Rysy
To pozornie krótka wycieczka, która potrafi dać w kość. Od schroniska na najwyższy szczyt Polski (2499 m n.p.m.) prowadzi 5-kilometrowy, czerwony szlak – da się go przejść w nieco ponad 4 godziny. Droga w obie strony, wybierając różne odnogi wokół Morskiego Oka, powinna zająć 7:40–9 h. Kto planuje wczesne wyjście w Tatry Wysokie przy dobrej pogodzie, przed wejściem na Rysy może jeszcze pokusić się o zdobycie Mięguszowieckiej Przełęczy Pod Chłopkiem. Wystarczy odbić w zielony szlak przy Czarnym Stawie pod Rysami, a potem wrócić tą samą drogą do ścieżki czerwonej. Wtedy cała wycieczka liczy 14,2 km i zajmie ok. 12:30–15 h.
10. Gerlach – czy da się wejść na najwyższy szczyt Tatr oznaczonym szlakiem?
Nie, na Gerlach nie prowadzi żaden oznakowany szlak turystyczny. To oznacza, że wejście na najwyższą górę całych Karpat wymaga albo wejścia wspinaczkowego, albo skorzystania z usług licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego. Nawet najłatwiejszy wariant – od schroniska/hotelu Dom Śląski przez Dolinę Wielicką, stamtąd granią przez kolejne szczyty – wymaga zabezpieczenia się linami i korzystania z łańcuchów na stromych, skalnych ścianach.
Co zabrać na wycieczkę w Tatry? Przegląd sprzętu trekkingowego
Twoje wyposażenie na górskie wojaże musi być przystosowane do warunków atmosferycznych – m.in. temperatury i opadów. Pogoda w Tatrach potrafi zmieniać się niezwykle dynamicznie, dlatego przyda ci się uniwersalna, modułowa odzież turystyczna. Przed wyjściem sprawdź prognozę… i nie zdziw się, jeżeli kompletnie się nie sprawdzi. Bardzo ważne są również trwałe, komfortowe, a zarazem stabilizujące buty trekkingowe. Przed wyjazdem w Tatry możesz kupić wszystko w jednym miejscu – sklepach sieci Decathlon. Kategorie godne szczególnej uwagi to jeszcze:
- plecaki turystyczne;
- czapki, kapelusze, bandany;
- rękawiczki;
- kijki trekkingowe;
- zegarki górskie, kompasy, mapy, GPS.
Majestatyczne Tatry są pełne fantastycznych zakątków. Oprócz wymienionych, warte uwagi są też Tatry Bielskie i Tatry Wschodnie. Znajdziesz tu zarówno sportowe wyzwania, jak i urokliwe krajobrazy – wprost stworzone do robienia pocztówkowych zdjęć. Opisane powyżej trasy to tylko kilka spośród niezliczonej liczby wariantów. W każdej części Tatr czeka coś wyjątkowego!
Może Cię także zainteresować:
- Baraniec w Tatrach Zachodnich – opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia
- Wołowiec – czas podejścia, szlaki, wejście z Polany Chochołowskiej
- Bystra, Tatry Zachodnie – najważniejsze informacje
- Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących
- Tatry Bielskie – najwyższe szczyty, najlepsze szlaki i najciekawsze atrakcje