Kijki trekkingowe do chodzenia po górach jeszcze do niedawna były domeną wyłącznie bardzo doświadczonych wędrowców. Obecnie coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie. Długie wędrówki z kijkami w góry są o wiele lżejsze niż te bez nich. Kto w szczególny sposób powinien z nich korzystać?
Trekkingowe kijki w góry – co to takiego?

Kije trekkingowe nie są kijami do nordic walking! Chociaż te dwa sprzęty często wybierane są zamiennie, to jednak warto pamiętać, że odpowiednie kijki w góry to te trekkingowe. Są one cięższe, bardziej stabilne i zakończone w taki sposób, aby ułatwiać podchodzenie pod górę, a nie przemieszczanie się po płaskiej powierzchni.
Kijki do chodzenia po górach – jakie są ich funkcje?
Kijki do chodzenia po górach mają wiele zalet. Idąc, przenosisz część ciężaru ciała na kije, co sprawia, że odciążasz kręgosłup i stawy kolanowe. Dodatkowo:
- zapewniają większą stabilność;
- zwiększają swobodę marszu;
- redukują poczucie wysiłku fizycznego.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że warunkiem uzyskania wszystkich wymienionych wyżej korzyści jest poprawne korzystanie z kijków. Zanim wybierzesz się z nimi w góry, koniecznie poćwicz technikę chodzenia. Złe wykorzystanie kijów trekkingowych może poskutkować całkowitą odwrotnością ich największych zalet.
Kijki w góry – dla kogo będą najbardziej odpowiednie?

Kijki do chodzenia w górach to rozwiązanie najbardziej polecane osobom starszym i otyłym. Osoby sprawne fizyczne, zdrowe i w dobrej kondycji, które często i aktywnie chodzą po górach, nierzadko rezygnują z kijów. Częste korzystanie z nich sprawia bowiem, że kości i mięśnie nie wzmacniają się odpowiednio wskutek treningu.
Jakie kijki w góry wybrać?

Najbardziej polecane początkującym są składane kijki trekkingowe w góry, które wykonano z aluminium lub włókna węglowego. Konstrukcja zazwyczaj składa się z kilku segmentów. Po złożeniu długość kijków trekkingowych składanych wynosi około 50 cm, a po rozłożeniu – 135–140 cm.
Podczas zakupów zwróć uwagę na końcówki. Najlepiej sprawdzą się kijki w góry wyposażone w widiowe końcówki. W najtańszych modelach znajdują się stalowe końcówki, które są jednak zdecydowanie mniej odporne w trudnych warunkach.
Ważnym, a często ignorowanym elementem konstrukcji jest rączka, która powinna być miękka i wygodna.
Nie wiesz, jakie kijki w góry konkretnie wybrać? Ciekawym przykładem trekkingowych kijków w góry jest model Fizan Compact 1947 dostępny w sieci sklepów Decathlon. To bardzo trwały włoski sprzęt z profesjonalnym mechanizmem blokady. Co zabrać w góry oprócz kijków? W asortymencie znajdziesz wszystkie potrzebne produkty.
Dobrze wykorzystywane kijki trekkingowe to przydatny element wyposażenia kompletowanego przed wycieczką w góry. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać dobrej jakości sprzęt i jeszcze przed wyjazdem poćwiczyć technikę chodzenia z kijkami. Tylko w ten sposób w pełni skorzystasz ze wszystkich zalet, które ten sprzęt może za sobą nieść.
Może Cię także zainteresować: