Kijki w góry – sprawdź, czy pomagają w długich wędrówkach trekkingowych

Odpowiednie kijki w góry to wyposażenie, po które sięga coraz więcej osób. W jaki sposób mogą pomóc podczas długiej wyprawy? Jakie naprawdę warto wybrać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
kijki w góry

Kijki trekkingowe do chodzenia po górach jeszcze do niedawna były domeną wyłącznie bardzo doświadczonych wędrowców. Obecnie coraz więcej osób sięga po takie rozwiązanie. Długie wędrówki z kijkami w góry są o wiele lżejsze niż te bez nich. Kto w szczególny sposób powinien z nich korzystać?

Trekkingowe kijki w góry – co to takiego?

kijki w góry góry

Kije trekkingowe nie są kijami do nordic walking! Chociaż te dwa sprzęty często wybierane są zamiennie, to jednak warto pamiętać, że odpowiednie kijki w góry to te trekkingowe. Są one cięższe, bardziej stabilne i zakończone w taki sposób, aby ułatwiać podchodzenie pod górę, a nie przemieszczanie się po płaskiej powierzchni. 

Kijki do chodzenia po górach – jakie są ich funkcje? 

Kijki do chodzenia po górach mają wiele zalet. Idąc, przenosisz część ciężaru ciała na kije, co sprawia, że odciążasz kręgosłup i stawy kolanowe. Dodatkowo:

  • zapewniają większą stabilność;
  • zwiększają swobodę marszu;
  • redukują poczucie wysiłku fizycznego. 

Jednocześnie trzeba pamiętać, że warunkiem uzyskania wszystkich wymienionych wyżej korzyści jest poprawne korzystanie z kijków. Zanim wybierzesz się z nimi w góry, koniecznie poćwicz technikę chodzenia. Złe wykorzystanie kijów trekkingowych może poskutkować całkowitą odwrotnością ich największych zalet. 

Kijki w góry – dla kogo będą najbardziej odpowiednie?

kijki w góry płasko

Kijki do chodzenia w górach to rozwiązanie najbardziej polecane osobom starszym i otyłym. Osoby sprawne fizyczne, zdrowe i w dobrej kondycji, które często i aktywnie chodzą po górach, nierzadko rezygnują z kijów. Częste korzystanie z nich sprawia bowiem, że kości i mięśnie nie wzmacniają się odpowiednio wskutek treningu. 

Jakie kijki w góry wybrać?

kijki w góry wspinaczka

Najbardziej polecane początkującym są składane kijki trekkingowe w góry, które wykonano z aluminium lub włókna węglowego. Konstrukcja zazwyczaj składa się z kilku segmentów. Po złożeniu długość kijków trekkingowych składanych wynosi około 50 cm, a po rozłożeniu – 135–140 cm. 

Zobacz też:  Jaka latarka czołowa na wyprawę w góry i nie tylko?

Podczas zakupów zwróć uwagę na końcówki. Najlepiej sprawdzą się kijki w góry wyposażone w widiowe końcówki. W najtańszych modelach znajdują się stalowe końcówki, które są jednak zdecydowanie mniej odporne w trudnych warunkach. 

Ważnym, a często ignorowanym elementem konstrukcji jest rączka, która powinna być miękka i wygodna. 

Nie wiesz, jakie kijki w góry konkretnie wybrać? Ciekawym przykładem trekkingowych kijków w góry jest model Fizan Compact 1947 dostępny w sieci sklepów Decathlon. To bardzo trwały włoski sprzęt z profesjonalnym mechanizmem blokady. Co zabrać w góry oprócz kijków? W asortymencie znajdziesz wszystkie potrzebne produkty.
Dobrze wykorzystywane kijki trekkingowe to przydatny element wyposażenia kompletowanego przed wycieczką w góry. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać dobrej jakości sprzęt i jeszcze przed wyjazdem poćwiczyć technikę chodzenia z kijkami. Tylko w ten sposób w pełni skorzystasz ze wszystkich zalet, które ten sprzęt może za sobą nieść.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też