Browsing Category

Szczyty

105 posts
Monte Rosa

Monte Rosa. Najpiękniejszy widok w Szwajcarii. Wejście na szczyt

Monte Rosa jest najpotężniejszym z alpejskich masywów. Masyw Mont Blanc jest nieco wyższy, ale mniejszy powierzchniowo. Monte Rosa tworzy aż kilkanaście szczytów, przy czym wysokość większości z nich przekracza 4000 m n.p.m. Słynie z alpejskich szlaków wspinaczkowych oraz tras via ferrata. Dowiedz się więcej na temat trekkingu i wspinaczki na tym obszarze.
Matterhorn

Matterhorn – najwyższy szczyt Szwajcarii. Najszybsze wejście

Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. to góra-symbol. Ma charakterystyczny spiczasty wygląd, przypominający nieco egipską piramidę. Nie jest jednak dziełem rąk ludzkich, a wytworem przyrody. Szczyt ten jest obiektem westchnień zarówno turystów zwiedzających Szwajcarię, jak i wytrawnych wspinaczy alpejskich. Sprawdź, jak wejść na Matterhorn i z jakich miejsc najlepiej go widać.
połonina wetlińska

Połonina Wetlińska – przez te Bieszczady wiecznie zielone

Enklawa zwierząt, bujnej przyrody i kolorów, którym nie trzeba filtra – Bieszczady jawią się walorami, których nie napotkasz nigdzie indziej w polskich Karpatach. Od Połoniny Wetlińskiej po szczyt Tarnicy i dalej wiodą dziesiątki szlaków, a każdy kolejny bardziej urokliwy. A gdy poznasz je wszystkie, pozwól sobie zbłądzić do miejsc, których nie ma na mapie.
Wielka Racza

Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim – 1236m wzniesienia i historii

Wielka Racza wyrasta na 1236 m nad poziom morza, a z jej odsłoniętego wierzchołka wyłaniają się piękne widoki okolicznych szczytów, polskich i słowackich. Najwyższa w Beskidzie Kysuckim i położona w głównym paśmie rodzimego Beskidu Żywieckiego nareszcie może witać turystów z otwartymi ramionami plątaniną szlaków, ciepłem schronisk i wyjątkowymi krajobrazami.
Koskowa Góra

Koskowa Góra i Parszywka – Beskid znany i mniej znany

Droga do Zakopanego, którą pokonują turyści z całej Polski, wiedzie przez rejon górski, który, nieco dziki i zapomniany, oferuje niezwykłe walory krajobrazowe. Warto zatrzymać się w Beskidzie Makowskim choćby po to, aby w całkowitym spokoju ze szczytu Koskowej Góry smakować dumny masyw Babiej Góry i majaczące w oddali Tatry.
łamana skała

Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie

Na Łamaną Skałę można wejść z każdej strony świata. Podejścia są dość krótkie, a mimo to walorów przyrodniczych nie brakuje. Po drodze warto wstąpić do Chatki pod Potrójną, jednego z bardziej osobliwych, beskidzkich schronień. Nie ma zasięgu, ale jest miejsce na ognisko, kuchnia i parę łóżek, czyli wszystko, czego w górach potrzebujesz.
wysoka szczyt

Wysoka – szczyt Pienin z widokiem na Tatry

Spływ Dunajcem z flisakami, ekstremalny rafting, historyczne ruiny – takie Pieniny kojarzy każdy. Jednak same góry, ciche, schowane nieco w podtatrzańskim cieniu, mają o wiele więcej do zaoferowania. Grzbietowe łąki po horyzont, skalne turnie, głębokie wąwozy i łagodne grzbiety z widokiem na Tatry z pewnością warto zobaczyć.
barania góra

Barania Góra – wycieczka na Beskid

Położona w Pasmie Wiślańskim Barania Góra zachwyca niesamowitym widokiem. Pełna ciekawostek, takich jak źródła Wisły czy dwa wierzchołki, odwiedzana jest z zamiłowania do wędrowania. Dostępność tego szczytu jest łatwa, a kilkugodzinna wędrówka zapewnia moc wrażeń. Czy warto tu wejść? To chyba jasne!
Musała

Musała, czyli najwyższy szczyt Bułgarii

Nazwa Musała (bułg. Мусала) pochodzi od słów Mus Allah lub Maşallah, czyli „Góra” lub „Chwała Allacha”. Wcześniej najwyższy szczyt Bułgarii określano m.in. jako Haemus, Haemos lub Tangra. Przekonaj się, że możesz go zdobyć bez większego wysiłku!