Kategoria
Szczyty
1 marca 2023
Orla Perć – najtrudniejszy szlak dla taterników. Czas przejścia
Chyba o żadnym polskim szlaku turystycznym nie mówi się tal dużo. Orla Perć fascynuje, ale i wywołuje strach. Na pewno jest miejscem, które warto odwiedzić, ale pod kilkoma warunkami.
27 lutego 2023
Marmolada. Góra zwana „królową Dolomitów”. Cena wjazdu, szlak
Z czego słynie włoska Marmolada? Góra ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w Dolomitach. Jest dostępna dla turystów, wprawionych wędrowców i narciarzy. Poznaj szlaki na szczyt i możliwości spędzania czasu.
27 lutego 2023
Breithorn – czterotysięcznik dla początkujących. Jak wejść, aby podziwiać piękną panoramę?
Breithorn cieszy się sporą popularnością wśród początkujących alpinistów i turystów wysokogórskich. To dlatego, że leży blisko schronisk i dość łatwo na niego wejść. Przeczytaj i dowiedz się, jak zorganizować wyprawę na Breithorn.
27 lutego 2023
Monte Rosa. Najpiękniejszy widok w Szwajcarii. Wejście na szczyt
Monte Rosa jest najpotężniejszym z alpejskich masywów. Masyw Mont Blanc jest nieco wyższy, ale mniejszy powierzchniowo. Monte Rosa tworzy aż kilkanaście szczytów, przy czym wysokość większości z nich przekracza 4000 m n.p.m. Słynie z alpejskich szlaków wspinaczkowych oraz tras via ferrata. Dowiedz się więcej na temat trekkingu i wspinaczki na tym obszarze.
24 lutego 2023
Kronplatz – szczyt Dolomitów w centrum ośrodka narciarskiego
Kronplatz, położony w zachwycającej dolinie Pustertal w Południowym Tyrolu we Włoszech, jest idealnym miejscem na spędzenie zimowych wakacji. Niezależnie od tego, czy chcesz zjeżdżać na nartach po alpejskich stokach, czy też spacerować i wygrzewać się na słońcu, w Kronplatz na pewno znajdziesz coś dla siebie.
20 lutego 2023
Triglav – najwyższy szczyt Słowenii. Co zabrać? Jaki szlak jest najłatwiejszy?
Triglav ma 2864 m n.p.m. wysokości i leży w słoweńskich Alpach Julijskich. Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w tym rejonie. Czy łatwo na niego wejść? Skąd wyruszyć na szlak turystyczny? Jak się przygotować do wyprawy? Odpowiedzi na te i podobne pytania znajdziesz w tym artykule.
20 lutego 2023
Matterhorn – najwyższy szczyt Szwajcarii. Najszybsze wejście
Matterhorn o wysokości 4478 m n.p.m. to góra-symbol. Ma charakterystyczny spiczasty wygląd, przypominający nieco egipską piramidę. Nie jest jednak dziełem rąk ludzkich, a wytworem przyrody. Szczyt ten jest obiektem westchnień zarówno turystów zwiedzających Szwajcarię, jak i wytrawnych wspinaczy alpejskich. Sprawdź, jak wejść na Matterhorn i z jakich miejsc najlepiej go widać.
23 stycznia 2023
Pradziad (1491 m n.p.m.) – szlak Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka
Pradziad jest najwyższym szczytem w paśmie Wysokiego Jesionika (Czechy), pnie się na wysokość 1491 m n.p.m. Choć na górę prowadzi wiele szlaków, za najpiękniejszy uchodzi trasa Doliną Białej Opawy z Karlova Studánka. Dlaczego warto wspiąć się na wierzchołek?
20 stycznia 2023
Ochodzita – skąd i jak wejść? Co widać z Ochodzitej?
Ochodzita jest szczytem Beskidu Śląskiego leżącym na wysokości 895 m n.p.m. Najkrótszy szlak na wierzchołek wiedzie z Koniakowa. To wspaniały punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Beskidy, a nawet Tatry. Zobacz, dlaczego warto choć raz wejść na górę!
18 stycznia 2023
Równica – szlak turystyczny z Ustronia, czas wejścia, atrakcje
Równica to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Stanowi cel wycieczek turystów, którzy wypoczywają w Ustroniu i okolicy uzdrowiska. Znajdujące się tam atrakcje zapewniają bowiem rozrywkę na cały dzień.
24 października 2022
Modyń i wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym – najkrótszy szlak
Na Modyń można wejść z kilku różnych miejscowości. Najprostszym i jednocześnie najkrótszym szlakiem jest niebieski, prowadzący z miejscowości Młyńczyska. Na Modyni znajduje się wieża widokowa, która gwarantuje niesamowity widok na okolicę.
24 października 2022
Opołonek w Bieszczadach – najbardziej na południe wysunięte miejsce w Polsce
Opołonek to najbardziej wysunięty na południe szczyt polskich Bieszczadów! Co prawda wspinaczka na niego jest nieco utrudniona i wymagająca, lecz dla każdego miłośnika przyrody będzie to wynagrodzony trud.
22 września 2022
Klimczok – cel w Beskidzie, czyli najwyższy punkt Bielska-Białej
Klimczok to szczyt położony w granicach administracyjnych Bielska-Białej. Najwyższy punkt na mapie miasta jest idealnym miejscem dla początkujących wędrowców, narciarzy czy pasjonatów geologii. Poznaj wyjątkowy Beskid Śląski i zdobądź Klimczok najciekawszym szlakiem!
17 września 2022
Szyndzielnia – szlakiem lub koleją gondolową. Chwila wytchnienia w Beskidzie
Nie musisz oddalać się od Bielska-Białej, aby spędzić przyjemny dzień w górach. Szyndzielnia to niewysoki szczyt położony u przysłowiowych bram miasta, na który dostaniesz się szlakiem pieszym lub koleją linową. Zapanuj dzień atrakcji i odpocznij od miejskiego gwaru w najstarszym schronisku w polskich Beskidach.
14 września 2022
Sarnia Skała – tuż obok Zakopanego zaczynają się Tatry
Wejście na Sarnią Skałę daje przedsmak wyjścia w Tatry. Droga przez Dolinę Strążyską to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych tras na szczyt. Zaplanuj zdobycie skalistej grani przyjemnym szlakiem, z którego co rusz dostrzec można panoramę wyższych partii tych majestatycznych gór.
11 września 2022
Wielka Czantoria – widokowym szlakiem na lesistą kopułę w Beskidzie Śląskim
Położona na granicy polsko-czeskiej Wielka Czantoria (995 m n.p.m) przyciąga turystów nowoczesną kolejką, możliwością zjedzenia czegoś smacznego we wnętrzu klimatycznej chaty oraz wieżą z widokami na cztery strony świata, czyli m.in. na Skrzyczne, Klimczok i Baranią Górę.
8 września 2022
Połonina Wetlińska – przez te Bieszczady wiecznie zielone
Enklawa zwierząt, bujnej przyrody i kolorów, którym nie trzeba filtra – Bieszczady jawią się walorami, których nie napotkasz nigdzie indziej w polskich Karpatach. Od Połoniny Wetlińskiej po szczyt Tarnicy i dalej wiodą dziesiątki szlaków, a każdy kolejny bardziej urokliwy. A gdy poznasz je wszystkie, pozwól sobie zbłądzić do miejsc, których nie ma na mapie.
6 września 2022
Wielka Racza w Beskidzie Żywieckim – 1236m wzniesienia i historii
Wielka Racza wyrasta na 1236 m nad poziom morza, a z jej odsłoniętego wierzchołka wyłaniają się piękne widoki okolicznych szczytów, polskich i słowackich. Najwyższa w Beskidzie Kysuckim i położona w głównym paśmie rodzimego Beskidu Żywieckiego nareszcie może witać turystów z otwartymi ramionami plątaniną szlaków, ciepłem schronisk i wyjątkowymi krajobrazami.
5 września 2022
Wyprawa na Trójgarb – wieża widokowa i szlak pełen atrakcji
Borowa i Chełmiec to kwintesencja Gór Wałbrzyskich. To na nie wchodzi tu co roku tysiące turystów. Trójgarb, będąc nieco w cieniu, stanowi ukrytą perłę tego masywu. Ze swoją wieżą widokową, skalnym amfiteatrem i wyjątkową przyrodą zasługuje na znacznie więcej uwagi.
4 września 2022
Koskowa Góra i Parszywka – Beskid znany i mniej znany
Droga do Zakopanego, którą pokonują turyści z całej Polski, wiedzie przez rejon górski, który, nieco dziki i zapomniany, oferuje niezwykłe walory krajobrazowe. Warto zatrzymać się w Beskidzie Makowskim choćby po to, aby w całkowitym spokoju ze szczytu Koskowej Góry smakować dumny masyw Babiej Góry i majaczące w oddali Tatry.
2 września 2022
Trzy Korony – szlak nad Dunajcem ku pienińskim legendom
Fenomenalna panorama Pienińskiego Parku Narodowego to nie jedyna atrakcja szlaku na Trzy Korony. Ten charakterystyczny szczyt o efektownej formie pięciu turni to również siedlisko zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Wejść na górę jest tyle, ile stron świata, a każde oferuje pakiet niezapomnianych wrażeń.
31 sierpnia 2022
Łamana Skała – w Beskidzie Małym naprawdę jest pięknie
Na Łamaną Skałę można wejść z każdej strony świata. Podejścia są dość krótkie, a mimo to walorów przyrodniczych nie brakuje. Po drodze warto wstąpić do Chatki pod Potrójną, jednego z bardziej osobliwych, beskidzkich schronień. Nie ma zasięgu, ale jest miejsce na ognisko, kuchnia i parę łóżek, czyli wszystko, czego w górach potrzebujesz.
28 sierpnia 2022
Ćwilin w Beskidzie Wyspowym – przez przełęcz Gruszowiec po piękne widoki
Krótkie podejście na Ćwilin niesie wiele satysfakcji. Oderwij się od obowiązków, choć na chwilę ucieknij w góry i rozkoszuj się pięknem natury oraz spokojem, jakiego nie zaznasz nigdzie indziej. Dostaniesz się tam pieszo i rowerem, a na szczycie czekać będą wprost wybitne widoki.
25 sierpnia 2022
Sokolica – szlak ze Szczawnicy w Pieninach i droga pełna wrażeń
Niebieski szlak ze Szczawnicy na Sokolicę to jedna z najciekawszych turystycznie tras w Pieninach. Widokowy spacer, flisacka przeprawa Dunajcem i solidna dawka górskich wrażeń w jednym? Tutaj to możliwe! A to jeszcze nie koniec atrakcji. Tych od Sokolicy aż po Trzy Korony nie brakuje ani przez chwilę.
22 sierpnia 2022
Wysoka – szczyt Pienin z widokiem na Tatry
Spływ Dunajcem z flisakami, ekstremalny rafting, historyczne ruiny – takie Pieniny kojarzy każdy. Jednak same góry, ciche, schowane nieco w podtatrzańskim cieniu, mają o wiele więcej do zaoferowania. Grzbietowe łąki po horyzont, skalne turnie, głębokie wąwozy i łagodne grzbiety z widokiem na Tatry z pewnością warto zobaczyć.
19 sierpnia 2022
Krzyżna Góra i Sokolik – prawdziwe perły Gór Sokolich
Góry Sokole w Rudawach Janowickich słyną z bajkowych formacji skalnych, idealnych do wspinaczki pionowych ścian oraz krążących po niebie sokołów. Wejście na ich najwyższe szczyty, Krzyżną Górę i Sokolik, zwieńczona zachwytem nad panoramą Karkonoszy, to nie tylko wielka przyjemność, lecz także małe wyzwanie.
17 sierpnia 2022
Luboń Wielki – piękne widoki i schronisko PTTK jak chatka Baby Jagi
Szczyt Luboń Wielki górujący nad Rabką Zdrój, wciąż nie dość znany i doceniany, to jedno z miejsc, gdzie na turystów czeka coś niezwykłego. Planujesz weekendowy wypad w Beskidy? Wejdź na szlak na Luboń Wielki i odwiedź Babę Jagę w schronisku PTTK na szczycie. Drugiego takiego obiektu nie znajdziesz w całej Polsce.
14 sierpnia 2022
Barania Góra – wycieczka na Beskid
Położona w Pasmie Wiślańskim Barania Góra zachwyca niesamowitym widokiem. Pełna ciekawostek, takich jak źródła Wisły czy dwa wierzchołki, odwiedzana jest z zamiłowania do wędrowania. Dostępność tego szczytu jest łatwa, a kilkugodzinna wędrówka zapewnia moc wrażeń. Czy warto tu wejść? To chyba jasne!
9 sierpnia 2022
Lesista Wielka – niedoceniona perełka Gór Kamiennych
Położona w Górach Kamiennych, w paśmie Sudetów Środkowych, Lesista Wielka słynie ze szczelin wiatrowych, dobrze przygotowanej ścieżki przyrodniczej i wielu przyjemnych miejsc do biwakowania. Nie ma tu tłumów, szlaki wyróżniają się dobrym oznakowaniem, a walory krajobrazowe zachęcają do wspinaczki.
7 sierpnia 2022
Łopiennik – piękne Bieszczady, w których cisza i spokój
Przez długie lata jedynym częstym bywalcem Bieszczadów był wiatr. Szukasz spokoju w górach? Jedź w Bieszczady i skieruj się na Łopiennik, a może i dalej na szczyt Durny i Berno. Nawet teraz, w szczycie sezonu letniego, są tam miejsca, gdzie trudno o spotkanie z drugim turystą.
2 sierpnia 2022
Baranie (szczyt) w Beskidzie Niskim – tędy najbliżej po wspomnienia
Tym, czego z pewnością nadal brakuje Beskidowi Niskiemu, są turyści. Z pewnością jednak nie brakuje mu uroku, intensywnie żywych krajobrazów i nieraz naprawdę magicznych widoków. To po nie warto wejść na szczyt Baranie (754 m). A może nawet rozpocząć dłuższą wędrówkę po Koronie Beskidu?
25 lipca 2022
Łysa Góra – poznaj urok Gór Świętokrzyskich
Wiedzę o Łysej Górze, jej mrocznych legendach i wielowątkowej historii najlepiej czerpać na miejscu, wśród lasów jodłowo-bukowych i plątaniny świętokrzyskich szlaków. Zaplanuj wycieczkę na drugą, po Łysicy, najwyższą górę w regionie – do miejsca, które naprawdę warto zobaczyć.
23 lipca 2022
Palenica pienińska – jedna z wielu, a mimo to wyjątkowa
Wycieczka w Pieniny na Palenicę (722 m n.p.m) to przyjemność dla każdego, kto szuka mniej uczęszczanych, ale barwnych szlaków. Trasa ze Szczawnicy nie wymaga specjalnego przygotowania, za to potrafi skutecznie zachęcić do spędzania czasu na pienińskich grzbietach.
21 lipca 2022
Nosal z Zakopanego – widokowy szlak dostępny dla każdego
Przemierzanie tatrzańskich szczytów kojarzone jest z wielogodzinną wspinaczką. Nosal to szczyt, który może zdobyć niemal każdy. Krótkie, ale barwne podejście, efektowne widoki i bliskość miasta sprawia, że to turystyczna perełka na mapie Zakopanego.
17 lipca 2022
Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie i nie tylko
Położona na przełęczy Gór Sowich i Bardzkich wieś Srebrna Góra oferuje atrakcję na skalę europejską – Twierdza Srebrnogórska to obiekt, którego zwiedzanie należy uznać za obowiązkowy punkt programu na Dolnym Śląsku. Sprawdź, jak zorganizować wycieczkę dla całej rodziny.
15 lipca 2022
Góra Żar – najpopularniejsza atrakcja Beskidu Małego
W Beskidzie Małym nad jeziorem Międzybrodzkim wznosi się nietypowa, ale uwielbiana przez turystów góra Żar (761 m n.p.m). Jej urokliwe położenie, moc atrakcji oraz efektowne widoki sprawiają, że miejsce to trzeba zobaczyć w czasie wycieczek po regionie żywieckim.
13 lipca 2022
Babica w Beskidzie Makowskim – szczyt, który warto zdobyć
W Beskidzie Makowskim, ciągnącym się od Suchej Beskidzkiej na zachodzie i Myślenic na północnym wschodzie, po Jordanów na południu, wznosi się szczyt Babica (728 m n.p.m.). Otoczony lasem na górze, widokami zachwyca w drodze. Warto go zdobyć dla samego wędrowania.
8 lipca 2022
Okole – wygasły wulkan w Górach Kaczawskich
Niepokojące kształty wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich przyciągają wzrok i kryją wiele tajemnic. Okole (714 m n.p.m) z drewnianą platformą i widokami na Rudawy Janowickie oraz Karkonosze to jeden z tych szczytów, który warto przejść i który na długo zapada w pamięć.
5 lipca 2022
Borowa – najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich z wieżą widokową
Jeszcze nie tak dawno Borowa (853 m n.p.m.) była szczytem, o którym mało kto słyszał. Na górę trafiali tylko najbardziej zapamiętali wędrowcy. Obecnie tamtejsze szlaki znów zapełniają się turystami, gdyż, podobnie jak Chełmiec, Borowa zasługuje na uwagę.
3 lipca 2022
Szrenica – druga dama Karkonoszy i jej niezwykłe widoki
Ten, kto nie widział jeszcze zachodu słońca z okna górskiego schroniska na Szrenicy lub drewnianego tarasu na skalnym nasypie, nie wie, co traci. Jej popularność w stosunku do pierwszej damy tej części Sudetów, Śnieżki, nie jest tak duża, jednak z roku na rok odwiedza ją coraz większa liczba turystów.
29 czerwca 2022
Małołączniak – te szlaki zaprowadzą Cię na Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich
Małołączniak to jeden z czterech szczytów Czerwonych Wierchów. Masyw stanowi popularny cel wycieczek, które można polecić nawet mało doświadczonym osobom. Jaki jest najlepszy sposób na to, by zdobyć wzniesienie?
24 czerwca 2022
Pico de Aneto – jak się przygotować na wspinaczkę? Które szlaki wybrać?
Pico de Aneto w Hiszpanii to najwyższy szczyt Pirenejów – wysokość 3404 m n.p.m. We Francji czasami wciąż nazywa się go Néthou. Zobacz, w jaki sposób zdobyć górę i cieszyć się pięknymi widokami!
24 czerwca 2022
Musała, czyli najwyższy szczyt Bułgarii
Nazwa Musała (bułg. Мусала) pochodzi od słów Mus Allah lub Maşallah, czyli „Góra” lub „Chwała Allacha”. Wcześniej najwyższy szczyt Bułgarii określano m.in. jako Haemus, Haemos lub Tangra. Przekonaj się, że możesz go zdobyć bez większego wysiłku!
24 czerwca 2022
Mulhacén – poznaj jego wysokość! Czy łatwo go zdobyć?
Najwyższa góra w Hiszpanii ma ponad 3 km wysokości – Mulhacén leży na Półwyspie Iberyjskim. Gdyby brać pod uwagę całe, nie tylko europejskie terytorium kraju, to miano należałoby przyznać innemu szczytowi. Poznaj najciekawsze warianty wejścia na wierzchołek!
22 czerwca 2022
Szpiglasowy Wierch – opis szlaku z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Szpiglasową Przełęcz
Szpiglasowy Wierch to popularny cel turystów, którzy przyjeżdżają w Tatry. Prowadzące tam szlaki stanowią wyzwanie, ale też nie są na tyle trudne, by rezygnować ze wspinaczki. Do tego panorama, jaka rozciąga się ze szczytu, zapiera dech w piersiach.
22 czerwca 2022
Starorobociański Wierch – szlakiem z Hali Ornak czy Siwej Polany? Sprawdź!
Wejście na Starorobociański Wierch to trudna górska wycieczka. Aby zdobyć najwyższy szczyt polskich Tatr Zachodnich, potrzebna jest dobra kondycja. Mimo że na szlaku nie ma większych utrudnień technicznych, to wyprawa może zająć nawet dziesięć godzin.
22 czerwca 2022
Zamarła Turnia (2179 m n.p.m.) – szczyt nie dla początkujących
Zamarła Turnia to jeden z trudniej dostępnych tatrzańskich szczytów. Aby na nim stanąć, trzeba być taternikiem, ponieważ żaden wytyczony szlak nie przebiega przez jej wierzchołek. Co warto wiedzieć o Zamarłej Turni i jej ponurej legendzie?
22 czerwca 2022
Skrajny Granat na szlaku Orlej Perci – jak dotrzeć na szczyt?
Skrajny Granat stanowi jeden z wierzchołków masywu Granatów. Biegnie tędy jeden z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Jeśli planujesz przejście całej Orlej Perci, nie możesz go pominąć.