Krucze Skały – via ferrata w Polsce. Czy to dobry wybór?

Via ferrata Krucze Skały to jedyna żelazna droga w Polsce. Znajduje się w Szklarskiej Porębie i cieszy się sporą popularnością wśród miłośników górskich wyzwań. Czy warto wybrać się na via ferratę na Kruczych Skałach i komu można ją polecić?
Krucze Skały Via Ferrata

Krucze Skały – via ferrata. Poznaj lokalizację

Via ferrata Krucze Skały znajduje się w Karkonoszach, w Szklarskiej Porębie. Dokładnie jest to dolina rzeki Kamiennej, w pobliżu granicy z Czechami. Krucze Skały to dwa niewielkie mury skalne z drogami o wysokości od 10 do 24 m. Znajdują się zaraz przy parkingu i szlaku pieszym, co sprawia, że są częstym punktem wycieczki dla turystów.

Krucze Skały Via Ferrata ścianka
Fot.: SchiDD via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Warto podkreślić, że Krucze Skały są jedyną via ferratą w Polsce. Dlaczego? Ponieważ spełniają wszystkie kryteria tego typu szlaku. Trasa na Kruczych Skałach jest wyposażona w stalową linę, służącą do autoasekuracji podczas wspinaczki. Dodatkowo zamontowano tam metalowe klamry, mostki i drabinki, które ułatwiają pokonywanie trudniejszych odcinków. Taka infrastruktura jest charakterystyczna dla szlaków typu via ferrata i odróżnia je od zwykłych tras wspinaczkowych czy pieszych szlaków górskich. 

Szukasz innych via ferrat? Sprawdź te, które znajdują się najbliżej polskiej granicy:

Przebieg via ferraty na Kruczych Skałach

Via ferrata na Kruczych Skałach jest dosyć krótką i łatwą trasą (stopień trudności – B). Zaczyna się 10-metrowym zjazdem, który prowadzi do mostu linowego. Po jego pokonaniu zaczyna się wspinaczka, na przemian po trawersach i klamrach. Na końcu czekają trzy drabinki i przejście przez skalny tunel. Z górnej części via ferraty rozciąga się ładny widok na okolicę. Podejście do ferraty zajmuje około 5 minut, podobnie jak powrót. Cała trasa nie jest więc bardzo długa, ale dostarcza sporo emocji i wrażeń.

Zobacz też:  Via ferrata Skalka – położenie, stopień trudności, informacje praktyczne

Czy wejście via ferratą Krucze Skały jest trudne – komu ją polecić? 

Jak wspomniano wcześniej, via ferrata na Kruczych Skałach ma trudność B w 5-stopniowej skali. Oznacza to, że jest dostępna dla osób początkujących, które mają już pewne doświadczenie w górach. Nie jest wymagana znajomość technik wspinaczkowych, ale przydatna będzie ogólna sprawność fizyczna i brak lęku wysokości. Wejście na Krucze Skały via ferratą to dobry wybór dla osób, które chcą spróbować swoich sił na ubezpieczonych szlakach, ale nie czują się jeszcze gotowe na klasyczną wspinaczkę. Może to być wstęp do dalszej przygody z via ferratami w innych częściach Europy.

Sprzęt potrzebny na via ferracie

Podstawowy sprzęt na via ferratę to kask, uprząż oraz lonża z absorberem energii. Lonża powinna mieć dwa ramiona z karabinkami, które przypina się do stalowej liny poręczowej, przemiennie przepinając się na trudniejszych odcinkach. Ważne jest wygodne, sportowe obuwie z dobrą przyczepnością, np. podejściowe buty górskie. Przydatne mogą być też rękawice, które ochronią dłonie przed otarciami od liny i skały. Ekwipunek, który wymagany jest na via ferratach, kupisz w sklepie sportowym Decathlon.

Zasady bezpieczeństwa na via ferracie

Zachowanie środków bezpieczeństwa na via ferracie jest kluczowe dla udanej wspinaczki:

  • przed wejściem należy sprawdzić stan techniczny trasy i punktów asekuracyjnych;
  • w trakcie wspinaczki trzeba zachować odpowiedni odstęp od innych wspinaczy – między dwoma punktami kotwiczenia powinna znajdować się tylko jedna osoba;
  • podczas mijania się z innymi wspinaczami konieczna jest dobra komunikacja;
  • nie wolno wspinać się podczas burzy;
  • tempo dostosowujemy do możliwości najsłabszego uczestnika, a trudność trasy do własnych umiejętności;
  • ważne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne i psychiczne. 

Przestrzeganie tych zasad pozwoli w pełni cieszyć się wspinaczką i podziwianiem górskich widoków w bezpieczny sposób.

Via ferrata Krucze Skały – informacje praktyczne

Wybierając się na via ferratę na Kruczych Skałach, warto zapoznać się z praktycznymi informacjami organizacyjnymi. Oto najważniejsze z nich:

Zobacz też:  TOP 5 via ferrat w Niemczech. Przygotowanie, potrzebny sprzęt

Jak dojechać do Kruczych Skał? 

Krucze Skały znajdują się w Szklarskiej Porębie. Najłatwiej dojechać tam samochodem. Jadąc od strony Jeleniej Góry, należy kierować się  w stronę Jakuszyc i Harrachova. Za mostem na rzece Kamiennej po lewej stronie będzie parking i widoczne skały. Szklarska Poręba to popularny kurort, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z dojazdem. Co więcej, mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z pociągu łączącego oba te miasta. Podróż bez przesiadek zajmuje około 3 godziny.

Parking przy Kruczych Skałach

Tuż przy Kruczych Skałach znajduje się niewielki parking. Położony jest około 300 m od miejsca docelowego. Warto zaplanować przyjazd odpowiednio wcześnie, gdyż liczba miejsc jest ograniczona, więc w sezonie parking bywa zatłoczony. To jednak najwygodniejsza alternatywa, zatem warto wstać skoro świt. Ma to też inną zaletę. W sezonie Krucze Skały cieszą się popularnością wśród turystów, dlatego wejście o poranku pozwoli ominąć największy ruch w tym rejonie.

Krucze Skały via ferrata – cena 

Wejście na via ferratę na Kruczych Skałach jest bezpłatne. Jedynym kosztem może być opłata parkingowa, jeśli zdecydujemy się zostawić samochód na pobliskim parkingu. Nie ma też wypożyczalni sprzętu na miejscu, więc cały potrzebny ekwipunek trzeba mieć ze sobą.

Krucze Skały – via ferrata. To warto wiedzieć

Via ferrata Krucze Skały to ciekawa propozycja dla osób, które chcą spróbować swoich sił na ubezpieczonych szlakach wspinaczkowych. Jako jedyna via ferrata w Polsce jest dość popularna i dostępna dla początkujących wspinaczy. Trudność ferraty oceniana jest na B, co oznacza, że poradzi sobie na niej większość osób w dobrej kondycji fizycznej. Przydatne jest podstawowe doświadczenie górskie i brak lęku wysokości. Na ferracie obowiązkowo trzeba mieć kask, uprząż i lonżę. Widoki ze szczyty zrekompensują wysiłek.

Zobacz też:  Via ferraty Czechy – polecane trasy i niezbędne wyposażenie

Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts