W jakim kraju leżą Góry Skaliste? Dowiedz się więcej

Góry Skaliste (ang. Rocky Mountains) są łańcuchem górskim ciągnącym się na długości około 4800 km od Kolumbii Brytyjskiej aż po amerykański stan Nowy Meksyk. Czy warto wybrać je jako cel wycieczki? Czym mogą zachwycić?
góry skaliste

Góry Skaliste leżą na terenie Kanady oraz Stanów Zjednoczonych i są pasmem górskim, o którym słyszał niemal każdy, z kolei miłośnicy kina amerykańskiego na pewno podziwiali ich piękno na ekranie. To na ich terenie leży słynny, najstarszy na świecie Park Yellowstone, a także Park Narodowy Jasper z imponującymi wodospadami, a także Banff zamieszkiwany przez niedźwiedzie grizzly, pumy i rosomaki. Dużą atrakcją Gór Skalistych jest Kolej Transkanadyjska, dzięki której możesz zachwycić się pięknem górskich krajobrazów. To doskonały sposób na poznanie niezwykłych zakątków Ameryki i podziwianie górskich terenów z całym bogactwem flory i fauny. Jak zaplanować podróż w Góry Skaliste?

Góry Skaliste – górski krajobraz Kanady

Góry Skaliste górski krajobraz Kanady
Fot. Tupungato via Wikipedia, CC BY 2.5

Góry Skaliste zostały podzielone na poszczególne pasma – najdalej wysunięte na północ są leżące na terenie Kanady góry Far Northern Rockies, które zajmują powierzchnię 153 tys. km². Ich najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 3024 m n.p.m. i nosi wdzięczną nazwę Ulysses Mountain. Po stronie Kanady ciągną się także Canadian Rockies ze swoim najwyższym szczytem Mount Robson oraz słynną koleją łączącą Montreal z Vancouver. Kanadyjskie góry są bardziej strome, ale niższe od Gór Skalistych położonych na terenie USA. Krajobraz urozmaica sporo dużych jezior, jak choćby Lake Louise leżące w centrum miasteczka o takiej samej nazwie. Nad jeziorem wybudowano hotel, w którym turyści zatrzymują się, by podziwiać widok na pobliskie lodowce.

Kanadyjskie Góry Skaliste

Część Gór Skalistych leży na terenie Kanady. Turystyczną perełką po tej stronie są parki narodowe. Jasper zajmuje ponad 10 tys. km² i słynie z licznych wodospadów oraz imponujących jezior jak Honeymoon Lake, Piramid Lake, Maligne Lake. Do takich miejsc wybierają się turyści, którzy szukają terenów nieskażonych ludzką ręką i dzikich, gdzie króluje przyroda w całej swojej okazałości. Wytrwali mogą nawet ujrzeć niedźwiedzia czy wilka w ich naturalnym środowisku. Góry Skaliste Kanady to również Park Banff z termami, kurortami narciarskimi, dobrym zapleczem turystycznym. Odwiedzając Kanadę, warto zajrzeć do Vancouver, miasteczka uznanego za najczystsze miejsce na świecie! Co więcej, w samym centrum mieści się Stanley Park będący odzwierciedleniem Central Parku z Nowego Jorku. Jeśli natomiast masz chęć na piękne zdjęcia i zapierające dech w piersiach widoki, udaj się do Parku Królowej Elżbiety, który położony jest wysoko nad poziomem morza i zapewnia niezwykłe doznania.

Zobacz też:  Góry w Afryce – wyprawa na Kilimandżaro i inne szczyty
Kanadyjskie Góry Skaliste
Fot. Geoffl via Wikipedia, domena publiczna

Słynny Park Yellowstone

Gdy mowa o Górach Skalistych, nie sposób nie wspomnieć o słynnym Yellowstone. To najstarszy Narodowy Park Ameryki leżący na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Utworzono go 1 marca 1872 roku. Jest otoczony przez góry i porośnięty głównie przez lasy iglaste. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO (1978). Na terenie parku można podziwiać:

  • gorące źródła;
  • wodospady;
  • gejzery;
  • wulkany błotne.

Ciekawostką może być fakt, że w Yellowstone prowadzona jest polityka niegaszenia pożarów. Większość roślinności porastającej teren parku przystosowana jest do pożarów i doskonale sobie z nimi radzi. Pierwsze dziesięciolecia istnienia parku, gdy przeprowadzono akcje gaśnicze, przyczyniły się do zmian struktury roślinności.

Słynny Park Yellowstone
Fot. Brocken Inaglory via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szlaki w Górach Skalistych

Przez kanadyjskie Góry Skaliste prowadzi sieć dobrze oznaczonych szlaków turystycznych, dlatego miłośnicy górskich wędrówek będą mogli wybrać się na krajoznawczą wycieczkę. Ścieżki wiodą przez doliny, wspinają się na zbocza górskie, by dotrzeć do polodowcowych jezior. Co ciekawe, szlaki raczej nie prowadzą na szczyty, ponieważ te są w zasadzie niedostępne. Ciekawą opcją dla turystów chodzących po górach jest zdobycie Longs Peak, szczytu o wysokości 4346 m n.p.m. Stan Kolorado słynie z wielu czterotysięczników, na które można wejść, nawet jeśli masz jedynie podstawowe umiejętności wspinaczkowe. Szczyt można zdobyć w jeden dzień, choć należy na ten cel przeznaczyć kilkanaście godzin. Trasa jest atrakcyjna, a poziom trudności umiarkowany. Longs Peak i pobliski Mount Meeker bywają nazywane Twin Peaks – nazwa ta na pewno wielu osobom kojarzy się ze znanym serialem Davida Lyncha.

Szlaki w Górach Skalistych
Fot. via Wikipedia (domena publiczna)

Miasteczko Banff – perełka Gór Skalistych

Podróż do Kanady warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć się w miasteczku podobnym do polskiego Zakopanego. Banff słynie ze źródeł termalnych, pięknych widoków i doskonałego zaplecza sportów zimowych. Miasteczko w Górach Skalistych stanowi również bazę wypadową do wszelkich atrakcji Parku Narodowego Banff. Choć pobyt w tym malowniczym zakątku może mocno uderzyć po kieszeni, wielu turystów decyduje się tu wybrać. Co warto zobaczyć w miasteczku? Przepływa tu rzeka Bow wraz ze swym wodospadem o takiej samej nazwie. Można pokusić się o wypożyczenie łódki i popływanie po okolicznych jeziorach lub wdrapać na jeden z licznych punktów widokowych. Z Banff warto udać się do pobliskiego Canmore, którego znakiem rozpoznawczym są króliki. Stąd można polecieć helikopterem, by podziwiać Góry Skaliste z wysokości.

Zobacz też:  Sudety – szczyty, najpiękniejsze szlaki oraz niezapomniane atrakcje

Park Yoho

Park Narodowy Yoho położony jest w południowo-wschodniej części Kanady, a jego nazwa pochodzi od okrzyku oznaczającego zachwyt. Do najważniejszych atrakcji tego miejsca zalicza się wodospad Takakkaw, naturalny most, rzekę Kicking Horse oraz jezioro Emerald Lake. W parku można natknąć się na niedźwiedzia czarnego lub grizzly, łosia, kozę górską czy bobra.

O czym warto pamiętać, zanim wybierzesz się w Góry Skaliste?

Góry Skaliste to część Kordylierów rozciągająca się od Alberty, Kolumbii Brytyjskiej przez Kolorado, Idaho, Montanę, Nevadę, Nowy Meksyk, Utah i Wyoming aż po granicę z Meksykiem. W rejonach górskich położonych zarówno w USA, jak i Kanadzie panują zmienne warunki pogodowe. Warto przygotować się na chłód i deszcz. Z całą pewnością przyda się cieplejsza odzież i wygodne buty za kostkę, z antypoślizgową podeszwą. Kompletując odzież, zajrzyj do sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz ciepłe polary, kurtki przeciwdeszczowe, czapki, a także obuwie trekkingowe. Jeśli planujesz wycieczki w godzinach wczesnoporannych, zaopatrz się w latarkę czołową. Nie zapomnij również o plecaku, w którym zmieścisz wszystkie niezbędne rzeczy.

Góry Skaliste zbudowane są z granitów i skał osadowych, a ich najwyższe szczyty to Mount Robson w Kanadzie (3954 m n.p.m) oraz Mount Elbert (4401 m n.p.m.) na terenie Stanów Zjednoczonych. Wycieczka do Ameryki Północnej to na pewno niezapomniane wrażenia i mnóstwo atrakcji. Góry Skaliste to nie tylko piękne widoki, liczne parki (Jasper, Glacier, Yellowstone), lecz także bogactwo flory i fauny, wiele rzek i jezior oraz malownicze i tajemnicze miasteczka. To z całą pewnością doskonałe miejsce na wczasy.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Góry w Europie – dowiedz się, co mają do zaoferowania europejskie pasma górskie!
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zobacz też