Dolina Mnikowska – szlak, dojazd, parking

Dolina Mnikowska to malownicze miejsce, położone w okolicach Krakowa. Kryje zróżnicowane atrakcje dla miłośników przyrody. Jakie szlaki turystyczne są tutaj najciekawsze i co warto zobaczyć? Sprawdź!
Dolina Mnikowska trasa

Dolina Mnikowska to idealne miejsce na piesze spacery i rowerowe przejażdżki. Tamtejsze szlaki pozwalają podziwiać piękno natury. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo wygodny dojazd z Krakowa. W okolicy można zobaczyć między innymi potok Sanka.

Dolina Mnikowska – co to za miejsce?

Dolina Mnikowska szlak
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dolina Mnikowska to urokliwy wąwóz niedaleko Krakowa. Stanowi ona doskonałe miejsce na wycieczki piesze oraz wycieczki rowerowe. Można tu znaleźć liczne szlaki turystyczne i oddychać czystym powietrzem. Turyści najczęściej udają się w to miejsce, aby podczas spaceru wyciszyć się i podziwiać krajobrazy.

Wąwóz ma długość około 2 kilometrów i leży w dolinie rzeki Sanki. Jego głębokość dochodzi do 80 metrów. W niektórych miejscach ściany są bardzo strome. W pobliżu znajduje się 17 jaskiń, które noszą ślady zamieszkania przez ludzi z czasów prehistorycznych.

Co można zobaczyć w Dolinie Mnikowskiej?

Dolinka Mnikowska charakteryzuje się bardzo interesującym ukształtowaniem terenu. Na szczególną uwagę zasługują skałki na ścianach wąwozu. Oprócz walorów przyrodniczych turysta może zapoznać się także z atrakcjami wymienionymi poniżej.

Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej

Ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Ołtarz Matki Boskiej Skalskiej. Najbardziej znaną atrakcją tego miejsca jest kilkumetrowe malowidło naskalne. Madonna Skalska została namalowana przez taternika Walerego Radzikowskiego w 1863 roku i miała pokrzepić serca powstańców styczniowych. Wiąże się z nią legenda, która mówi, że Madonna wskazywała powstańcom miejsce do ukrycia się. Lokalizacja ta służyła za tajny ośrodek modlitw za ojczyznę po upadku powstania styczniowego. Ołtarz do dziś stanowi ważne miejsce. Warto wspomnieć, że w tym miejscu był między innymi Jan Paweł II.

Zobacz też:  Góry w Niemczech – najwyższe szczyty Alp Bawarskich. Co zobaczyć w górach w Niemczech?

Jaskinia nad Matką Boską

Warto odwiedzić także Jaskinię nad Matką Boską. Znajduje się ona nieco powyżej obrazu Matki Bożej Skalskiej. Aby się tam dostać, należy skręcić za ławkami na polanie w lewo. Następnie trzeba wspiąć się dróżką prowadzącą do bramy skalnej i skręcić w prawo. Jeżeli za bramą skalną pójdziesz dalej w górę, dojdziesz pod krzyż, skąd można podziwiać polanę i Dolinę Mnikowską. Jaskinia ma cztery otwory, a główny swoją budową przypomina most.

Rezerwat Przyrody Dolina Mnikowska

Część wąwozu chroniona jest w ramach Krajobrazowego Rezerwatu Przyrody Dolina Mnikowska i należy do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Rezerwat, który powstał w 1964 roku, zajmuje powierzchnię 20,89 ha. Jest to miejsce, w którym rozwija się niczym nieskrępowana przyroda.

Źródło w Dolinie Mnikowskiej

Z parkingu przy Dolinie Mnikowskiej możesz przejść do niewielkiego źródełka. Znajduje się ono przy samej ścieżce po prawej stronie. Źródło wypływa spod wapiennej skały i uchodzi do przepływającej niedaleko rzeki Sanki. Woda ze źródełka jest wysokozmineralizowana, więc można zabrać z wyprawy płynną pamiątkę.

Jakie są szlaki turystyczne w Dolinie Mnikowskiej?

Dolina Mnikowska skała
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Przez Dolinę Mnikowską prowadzi niebieski szlak pieszy. Jego koniec znajduje się w miejscowości Chrosna. Mogą z niego korzystać nie tylko piesi, ale także rowerzyści. W ciepłych porach roku bardzo łatwo spotkać tutaj rowerzystów, którzy nie przeszkadzają jednak piechurom. Krajobraz, który można podziwiać na tym dwu kilometrowym szlaku, jest przepiękny.

Jak dojechać do Doliny Mnikowskiej?

Do Doliny Mnikowskiej bardzo łatwo można dostać się z Krakowa, ponieważ leży 15 kilometrów w linii prostej na zachód od centrum stolicy Małopolski. Jednym z wariantów tras jest ta przez Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy i później przez Kryspinów. Inna droga prowadzi wzdłuż lotniska w Balicach i autostrady A4. Czas dojazdu w obu przypadkach to około 40 minut. Na miejsce można również dotrzeć komunikacją publiczną. Autobus numer 209 rusza z osiedla Salwator. Z Nowego Kleparza jeździ na miejsce Superbus.

Dolinka Mnikowska – parkingi

Bezpłatny parking znajdziesz niedaleko drogi, po lewej stronie, w miejscowości Mników. Dawniej znajdowała się w tym miejscu stara pętla autobusowa. Po zaparkowaniu samochodu będziesz znajdował się przy samym wejściu do dolinki. Pamiętaj jednak, że słoneczna pogoda przyciąga tu wielu turystów, dlatego z dostępnością miejsc parkingowych może być problem, szczególnie w weekendy. Na parkingu zmieści się około 30 samochodów. Przy okazji możesz zapoznać się tutaj z mapą i drogowskazami.

Zobacz też:  Góry Bardzkie w Sudetach. 8 największych atrakcji

Dolinka Mnikowska – sprzęt dla turystów

Dolina Mnikowska rzeka
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Choć szlak Doliny Mnikowskiej nie jest wymagający, warto odpowiednio przygotować się do jego przejścia, aby było ono jak najprzyjemniejsze. Warto więc wyposażyć się w:

  • kurtki turystyczne i trekkingowe;
  • polary turystyczne;
  • kamizelki turystyczne;
  • czapki, kapelusze, bandany turystyczne.

Wszystkie powyższe produkty znajdziesz w sklepach Decathlon. Jeśli wyprawa w miejsce przez nas opisane stanie się początkiem turystycznej pasji, ekwipunek, w który się zaopatrzysz, przyda się z pewnością jeszcze wiele razy!

Dolinka Mnikowska to niewątpliwie urokliwe miejsce, które naprawdę warto odwiedzić. Jeżeli jesteś na urlopie w okolicy Krakowa, powinieneś wpisać tę dolinkę na swoją listę zakątków do odwiedzenia!

Poznaj także inne doliny:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts