Góry Suche charakteryzują się zróżnicowaniem terenu oraz wyjątkowo stromymi zboczami. Wyglądem przypominają nieco wulkaniczne stożki, robiąc wrażenie na turystach. Skąd wzięła się nazwa pasma górskiego? Woda, która gromadzi się w tym miejscu, pochodzi jedynie z opadów, góry te nie są wodonośne – woda w niewielkim stopniu przesiąka w głąb z powodu niewielu szczelin w skałach. Góry Suche zyskały miano Tatrzańskich Sudetów, ponieważ wbrew pozorom szlaki prowadzące na ich szczyty są wymagające i dość strome. Wystarczy wyobrazić sobie, że na wielu trasach aż połowa drogi to przewyższenia! Wysokość może być zatem myląca, a wycieczka – zaskakująco męcząca.
Góry Suche – wyprawa z Sokołowska
Wyprawę w Góry Suche możesz rozpocząć z miejscowości Sokołowsko, która leży u podnóża dwóch gór – Włostowej i Bukowca. Niegdyś słynna miejscowość uzdrowiskowa jest dziś spokojnym miasteczkiem goszczącym nielicznych turystów. Jeśli szukasz spokoju, dobrze trafiłeś. Tutaj możesz mieć wrażenie, że czas stanął w miejscu. W miasteczku znajdziesz czarny szlak, którym rozpoczniesz wędrówkę. Łączy się on z niebieskim szlakiem, który już od samego początku zaczyna prowadzić w górę. Pierwszy przystanek na trasie to ruiny XIX-wiecznej budowli nazywanej zamkiem Friedenstein, której celem było dawanie schronienia turystom wędrującym po górach. Od tego momentu trasa robi się coraz bardziej stroma. Pierwszym wzniesieniem do zdobycia jest wspomniana Włostowa (906 m n.p.m.), kolejne to Kostrzyna. Ze szczytu można podziwiać panoramę Gór Suchych oraz Gór Wałbrzyskich. Z Kostrzyny można udać się na Suchawę (928 m n.p.m.) lub Waligórę (936 m n.p.m.) należącą do Korony Gór Polski.
Górskie schronisko Andrzejówka
Ze szczytu Waligóry możesz naprawdę szybko dostać się do Schroniska Turystycznego PTTK Andrzejówka. Wystarczy 15 minut, jednak musisz wziąć pod uwagę, że zejście jest bardzo strome. Możesz więc wybrać dłuższą trasę i w bezpieczny sposób dotrzeć do jednego z najstarszych schronisk w całych Sudetach Środkowych – funkcjonującego już od 1933 roku. Bywa ono jednak zatłoczone, ponieważ można tu bez problemu dojechać z Wałbrzycha, zarówno samochodem, jak i autobusem.
Góry Suche w czeskiej części Sudetów
Przez szczyty Gór Suchych przebiega granica Polski i Czech. Część gór położona po stronie sąsiadów to w ich języku Javoří Hory. Najwyższy szczyt gór czeskich to Ruprechticki Szpiczak (880 m n.p.m.), gdzie wznosi się stalowa wieża telekomunikacyjna z tarasem widokowym. To świetny punkt, z którego możesz podziwiać krajobraz Czech z rzucającym się w oczy Szerokim Wierchem. Chętni mogą się również wdrapać na metalową wieżę widokową – widać stąd Ślężę, Wielką Sowę, Szczeliniec i Śnieżkę.
Sudeckie pasmo górskie – ciekawe miejsca, piękne widoki
Góry Suche mają sporo do zaoferowania – ciekawą rzeźbę terenu, piękne lasy świerkowe, interesujące miejscowości okolicy jak Rybnica Leśna czy Sokołowsko (mieści się tu dom znanego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, a także gmach sanatorium, zabytkowa cerkiew), urwiska Czerwonych Skałek czy ruiny zamku Radosno. Góry Suche to ciekawa propozycja na krótszy lub dłuższy wypad wakacyjny. Pamiętaj jednak, że podejścia są strome i mogą zaskoczyć, dlatego dobrze się przygotuj do wyprawy. W sklepach Decathlon znajdziesz szeroki wybór odzieży, która na pewno przyda ci się w górach. Z całą pewnością najważniejsze są jednak wygodne buty. Wybierz model trekkingowy z wysoką cholewką ochraniającą kostki, zabezpieczającą przed urazem. Obuwie powinno mieć specjalną podeszwę, która będzie dobrze się trzymać śliskiego podłoża. Możesz również zabrać ze sobą dostępne w Decathlonie kijki trekkingowe, dzięki którym sprawniej przemierzysz szlaki górskie.
Góry Suche to kolejna propozycja dla miłośników wędrówek i osób, które lubią poznawać nowe rejony kraju. Wędrując przez Góry Suche, odpoczniesz od zgiełku codziennego dnia, nabierzesz dystansu podczas wpatrywania się w cuda natury. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji poznać tej części Polski, koniecznie wybierz się w opisane przez nas miejsca.
Może Cię także zainteresować:
- Suchawa – jak tam dojść? Przygotowanie do wycieczki w Góry Suche
- Śnieżnik – dojazd, najlepsze szlaki i parking
- Góry Kamienne – najwyższe szczyty, najpiękniejsze szlaki turystyczne
- Czarna Kopa – szlaki, widoki, ciekawostki
- Czupel – szlaki i czas podejścia