Jaka kurtka w góry? Idealna odzież wierzchnia na długie górskie wędrówki

Jaka kurtka w góry? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących miłośników górskich szlaków. Sprawdź, jak dokonać zakupu odpowiedniej kurtki trekkingowej. Dowiedz się, jakie kryteria warto brać pod uwagę.
jaka kurtka w góry

W górach pogoda bywa zdradliwa, dlatego przygotowując wyprawę na szlak, trzeba brać pod uwagę wybór odpowiedniej odzieży. Najwięcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego obuwia, tymczasem równie ważne są ubrania wierzchnie. Jaka kurtka w góry najlepiej spełni swoje zadanie? Dowiesz się tego poniżej.

Jaka kurtka w góry? Najważniejsze cechy idealnego okrycia

jaka kurtka w góry niebieska

W górach o wiele łatwiej o nagłe załamania pogody. Gwałtowne ulewy, wiatr, śnieg, czy błoto to tylko niektóre przeszkody, które mogą spotkać cię na szlakach. Odpowiednia kurtka w górach jest więc absolutnie niezbędna do zachowania komfortu i efektywności. Zanim wybierzesz tę odpowiednią, pamiętaj, że ten element garderoby – podobnie jak spodnie w góry – powinien świetnie chronić cię przed czynnikami takimi jak:

  • chłód; 
  • wiatr;
  • wilgoć. 

Rodzaje kurtek w góry

jaka kurtka w góry para

Na rynku znajduje się wiele modeli kurtek w góry. Wybór może być trudny, jednak przed jego dokonaniem odpowiedz sobie na pytanie – w jakich warunkach będziesz wędrował? Zimą w wysokich Tatrach potrzeba innych zabezpieczeń niż na bieszczadzkich szlakach ciepłą jesienią.

Kurtka softshell

Podczas cieplejszych miesięcy w górach świetnie sprawdzi się lekka kurtka typu softshell. Jest ona wyposażona w elastyczny materiał zewnętrzny, który świetnie ochroni cię przed wiatrem. Od wewnątrz znajduje się natomiast delikatna warstwa ocieplająca. 

Dobrym przykładem może być kurtka damska softshell Alpinism Light dostępna w sklepach sieci Decathlon. To model wykonany z elastycznych i wiatroszczelnych materiałów. Został zaprojektowany przez doświadczonych specjalistów. Chroni także przed drobnym deszczem, a jej krój zapewnia pełną swobodę ruchów. 

Kurtka z membraną

jaka kurtka w góry orange

Jeżeli zastanawiasz się, jaka kurtka przeciwdeszczowa w góry będzie najlepiej chroniła przed wilgocią wybierz jeden z modeli hardshell. Są to tak zwane kurtki z membraną, której pory są mniejsze od cząsteczek wody. Świetnie chronią więc przed wilgocią, często nawet przed bardzo gwałtownym i obfitym deszczem. Warto jednak pamiętać, że kurtka przeciwdeszczowa w góry zazwyczaj nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza, dlatego może nie nadawać się na ciepłe dni.

Zobacz też:  Kurtka zimowa w góry – wymagania i parametry

Trekkingowa kurtka zimowa

A jaka kurtka w góry zimą sprawdzi się najlepiej? Masz do wyboru modele puchowe lub syntetyczne. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, jednak to kurtki z naturalnego puchu zapewniają najlepszą ochronę termiczną nawet przy dużym chłodzie.

Jaka kurtka w góry będzie najodpowiedniejsza? Podsumowanie

jaka kurtka w góry zwykła

Jeżeli zastanawiasz się, jaka kurtka w góry jest warta uwagi, najpierw odpowiedz sobie na pytanie, w jakich warunkach planujesz wędrować. Niestety, bardzo trudno o uniwersalne rozwiązanie. Kurtki zapewniające pełną oddychalność rzadko są wodoodporne i odwrotnie. Przed zakupem koniecznie więc rozważ docelowe miejsce wyprawy, porę roku oraz swoje doświadczenie. Sprawdź, co zabrać w góry oprócz wygodnej kurtki.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts