Góry zimą rządzą się swoimi prawami. O ile w innych porach roku bywają łaskawe, o tyle zima to czas, w którym nie możesz liczyć na żadne ustępstwa ze strony natury. Jeżeli nie dostosujesz się i nie przygotujesz należycie do wyprawy, skończy się ona szybciej, niż myślisz. Co zabrać w góry? Odpowiednio dobrana odzież, w tym kurtka zimowa w góry, to absolutna podstawa. Pamiętaj o tym, jeśli planujesz regularne wycieczki i nie chcesz, aby pewne niedogodności związane z pogodą (a tych w górach, zwłaszcza zimą, jest sporo!) każdorazowo krzyżowały ci plany i zmuszały do odwrotu z powodu np. przemoczenia czy wyziębienia. Jaką kurtkę wybrać? Na co zwrócić uwagę? Sprawdź!
Kurtka zimowa w góry – inna niż na co dzień?
Wszystko zależy od tego, co tak naprawdę rozumiesz przez „chodzenie po górach”. Sprawdź, czy poniższe stwierdzenia pasują do ciebie:
- jesteś początkującym miłośnikiem górskich wędrówek;
- nie wiesz, czy chodzenie po górach to coś, co pokochasz i do czego będziesz często wracać;
- planujesz wyjścia wyłącznie w niższe partie gór;
- nie zamierzasz przebywać w górach wiele godzin;
- nie wybierasz się na szlak przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych (duży mróz, intensywne opady śniegu, wiatr etc.).
Podpisujesz się pod tymi stwierdzeniami i – przynajmniej w tej chwili – nie szukasz mocnych wrażeń i solidnej dawki adrenaliny w górach? Wówczas kurtka zimowa, którą nosisz na co dzień, być może w zupełności wystarczy. Oczywiście pod warunkiem, że jest to dobrej jakości odzież, która naprawdę chroni przed zimnem. Jeżeli jednak marzysz o górskich wędrówkach, zdobywaniu kolejnych szczytów i planujesz częste wizyty, porządna kurtka górska to coś, w co musisz zainwestować.
Kurtka zimowa w góry – dlaczego musi spełniać szereg wymagań?
Góry, szczególnie w okresie zimowym, to specyficzna przestrzeń, która może być niebezpieczna, jeśli nie dostosujesz się do pewnych zasad. Jedną z nich jest adekwatny ubiór – do warunków, które panują tu i teraz, a także tych, które mogą wystąpić nagle, bez ostrzeżenia, w każdej chwili. Co to znaczy? Choć współczesne prognozy pogody są niejednokrotnie zaskakująco dokładne, góry… mają je za nic! Pogoda w górach, zwłaszcza w wyższych partiach, jest zmienna i bywa bardzo kapryśna. Oczywiście przed wyjściem na szlak warto sprawdzać prognozę, ale nawet pomimo zapowiedzi pięknej aury i tak zawsze należy przygotować się na nagłe załamanie. Kurtka na zimę w góry nie może być „zwykłą” kurtką. Musi spełniać szereg wymagań, ponieważ:
- warunki pogodowe w górach, nawet w niższych partiach, są znacznie trudniejsze i bardziej dokuczliwe niż na nizinach;
- zimą silny wiatr i intensywne, często długotrwałe opady śniegu to norma w górach – zwykła kurtka ocieplana nie zapewni komfortu termicznego, nie osłoni przed mroźnym wiatrem i szybko przemoknie;
- ze względu na załamanie pogody (np. opady, gęsta mgła) wyprawa może się znacznie przedłużyć, jeśli zgubisz drogę lub zajdzie konieczność bardzo wolnego przemieszczania się – kurtka niedostosowana do trudnych warunków nie zapewni ciepła na odpowiednio długi czas;
- choć wydaje się, że głównym zagrożeniem w górach zimą jest zimno, równie poważne niebezpieczeństwo to pocenie się. Wysokiej jakości odzież na zimę w góry pozwala rozwiązać ten problem.
Choć standardowe kurtki bywają wygodne, ciepłe i nie można odmówić im ciekawego designu, nie są tworzone z myślą o wyzwaniach, jakie ich posiadaczy czekają w górach. Kurtka zimowa w góry musi zapewniać maksimum swobody ruchu i łatwą „obsługę” (np. rozpinanie w grubych rękawiczkach). Aby tak było, musi być odpowiednio wyprofilowana i mieć pewne techniczne rozwiązania.
Kurtka zimowa w góry – podstawowe parametry
Dobra outdoorowa kurtka powinna stanowić połączenie materiałów typu softshell i hardshell. W praktyce oznacza to, że musi łączyć w sobie wiele funkcji, takich jak m.in.:
- ochrona przed mokrym śniegiem, deszczem;
- ochrona przed wiatrem i izolowanie od chłodu;
- ochrona przed przegrzaniem podczas intensywnego wysiłku poprzez system odprowadzania wilgoci.
Wszystkie te cele mogą być osiągnięte wyłącznie wówczas, gdy kurtka będzie składać się z kilku warstw specjalnego materiału, z których każda na inne zadanie. Jakie są cechy wartej polecenia kurtki górskiej? Wysokiej jakości kurtka zimowa w góry musi charakteryzować się takimi parametrami jak m.in.:
- wodoodporna i wiatroodporna membrana (kurtki z membraną, poza tym, że wykazują właściwości izolacyjne, muszą mieć oddychający materiał);
- solidnie uszczelniane szwy (wbrew pozorom wydostaje się przez nie dużo ciepła, jeśli nie są właściwie zabezpieczone);
- wysoka stójka;
- zabudowany kaptur z możliwością regulacji;
- regulowane mankiety;
- specjalny pas, który zapobiega przenikaniu zimna;
- wypełnienie syntetyczne (odzież na bazie syntetycznego wypełnienia jest trwalsza i lepiej zachowuje ciepło przy dużej wilgotności niż kurtka puchowa, puch dobrze sprawdza się w suchych warunkach);
- krój asymetryczny, zapewniający swobodę ruchów;
- wzmocnienie materiału w obszarach szczególnie narażonych na uszkodzenia;
- głębokie kieszenie na drobne akcesoria, które powinny być pod ręką;
- specjalna kieszeń np. na telefon, która chroni sprzęt elektroniczny przed wilgocią;
- suwaki pod pachami, które mają zapewnić regulację termiczną.
Co nie mniej ważne, po przymierzeniu kurtki musisz się w niej po prostu dobrze czuć – tak, jakby była szyta na miarę. Gdy szukasz dobrej kurtki zimowej w góry, warto przymierzyć przynajmniej kilka, porównać je ze sobą i skonsultować się z doświadczonym sprzedawcą, by wybrać najbardziej odpowiedni model. Bogaty wybór kurtek górskich, które sprawdzą się w każdych warunkach, znajdziesz w sklepach Decathlon. Kupisz tam również buty, odzież trekkingową i inne akcesoria niezbędne podczas wyprawy.
Wybór profesjonalnej odzieży outdoorowej nie jest prosty. Masz jednak podstawowe informacje na temat tego, czym powinna się wyróżniać, dlatego będziesz mógł kupić optymalną odzież wierzchnią na wycieczkę w góry, która zapewni ci komfort i bezpieczeństwo!
Może Cię także zainteresować:
- Jaka kurtka w góry? Idealna odzież wierzchnia na długie górskie wędrówki
- Ubrania w góry – czym kierować się przy wyborze odzieży na szlak
- Legginsy w góry – czy to dobry wybór, czym się kierować przy zakupie?
- Spodnie w góry – jak wybrać spodnie trekkingowe?
- Co zabrać w góry? Lista najpotrzebniejszych rzeczy