Góry zimą – poradnik górski i ciekawe szlaki na zimowe wędrówki

Nie każdy decyduje się na wyjazd w góry zimą – niesłusznie! Warto pojechać na taką wycieczkę, by doświadczyć przepięknych widoków ośnieżonych szczytów i oszronionych drzew. Przeczytaj i sprawdź, jak chodzić po górach zimą pewnie i bezpiecznie.
góry zimą

Mimo większość osób decyduje się na piesze wędrówki po górach latem, a nieco rzadziej jesienią lub wiosną, to warto choć raz w życiu wybrać się w góry zimą. Zimowe przygody to nie tylko narty, biegówki i gorące baseny. Jeśli nigdy nie doświadczyłeś widoku zamarzniętych drzew, wyjątkowo czystego powietrza i zachwycających białych krajobrazów ze szczytu, w tym roku koniecznie tego spróbuj. Do zimowej górskiej wędrówki trzeba się lepiej przygotować, lecz jest to wyprawa, która na długo zapada w pamięć.

Zima w górach – o tym musisz wiedzieć

Góry zimą trasa

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że górski teren zimą bywa niebezpieczny. Nigdy nie wychodź na szlak samodzielnie ani wówczas, gdy nie czujesz się w pełni bezpiecznie. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie listę rzeczy, o których musisz pamiętać, wybierając się w góry zimą:

  1. Nie wychodź na zbyt długi ani trudny szlak – najpierw krytycznie oceń swoją kondycję i wybierz coś, z czym z pewnością sobie poradzisz. Chodzenie po śniegu i lodzie jest znacznie trudniejsze niż po suchych kamieniach i ubitej ścieżce. Pamiętaj, że schodzenie z góry również jest męczące.
  2. Wychodź na wędrówkę tylko z odpowiednim sprzętem i ubraniem. Musisz zapewnić sobie ochronę przed zimnem i wilgocią, ale też zadbać o przyczepne obuwie i inne udogodnienia.
  3. GOPR lub TOPR przeważnie informują na temat niebezpiecznych warunków pogodowych i ryzyku wystąpienia lawiny. Sprawdź ich aktualności, a jeśli nie masz pewności co do tego, czy w dany dzień jest bezpiecznie – lepiej nie wychodź w góry.
  4. Zainstaluj w telefonie aplikację Ratunek, która umożliwi ratownikom ewentualne sprawne dotarcie do ciebie i udzielenie ci pomocy.
  5. Nigdy nie wychodź w góry zimą pod wpływem alkoholu ani innych substancji odurzających;
  6. Zawsze rozpoczynaj swoją wędrówkę jak najwcześniej rano. Zimą zmrok zapada wcześnie, a czas na przejście szlaków zawsze się wydłuża przez konieczność pokonywania zasp i innych trudności.
  7. Dokładnie zaplanuj swoją trasę. Weź pod uwagę, że niektóre fragmenty szlaku mogą być zasypane, a jego oznakowania słabo widoczne.
  8. Poinformuj znajomych lub recepcję hotelu, w którym się zatrzymujesz, o swojej wędrówce – a szczególnie o planowanym czasie powrotu. W razie wypadku będą wiedzieli, gdzie cię szukać i kiedy zacząć się niepokoić.
Zobacz też:  Morskie Oko zimą – co warto wiedzieć?

Polskie góry zimą – najciekawsze szlaki na zimowe piesze wędrówki

Góry zimą morskie oko

Początkującym proponujemy na początek raczej łagodniejsze, prostsze szlaki. Zimą każda trasa staje się trudniejsza. Nie masz pomysłu, dokąd można się wybrać na zimową wycieczkę w góry? Mamy dla ciebie kilka propozycji, gdzie warto się udać zimową porą:

  • Bieszczady – nieco mniej turystyczna (a tym samym bardziej dzika) przestrzeń niż Zakopane. Te polskie góry są też niższe, więc można nacieszyć się pięknymi widokami bez tak dużego wysiłku fizycznego. Bieszczady zimą są szczególnie zachwycające;
  • Szklarska Poręba – tu przyroda łączy się z licznymi udogodnieniami. Jeśli nie możesz zdecydować się, czy wolisz trekking, jazdę na nartach, narciarstwo biegowe, czy może na koniec saunę z jacuzzi i pyszny obiad – to właśnie miejsce dla ciebie;
  • Pieniny – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jako łatwiejszą trasę polecamy Drogę Pienińską wzdłuż Dunajca. Natomiast dla bardziej zaawansowanych świetnym przeżyciem będą Trzy Korony zimą. Dodatkową atrakcją są tu też liczne zabytki, stoki i termy – Pieniny zimą tętnią życiem;
  • Tatry – warto odwiedzić znane szczyty, które zimą mogą być trudne i niebezpieczne do zdobycia, ale też tatrzańskie doliny, m.in. Dolina Chochołowska, Dolina Jarząbcza lub Dolina Kościeliska. Z gór w Tatrach początkującym turystom polecamy chociażby Gęsią Szyję i Nosal;
  • Beskid Żywiecki i Śląski – to połączenie bezpiecznych, niewysokich gór i dość szerokiej gamy udogodnień w postaci schronisk, miejsc noclegowych i chatek oferujących ciepłe posiłki;
  • Beskidy Sądeckie – są dość mocno zalesione, co zdecydowanie zmniejsza zagrożenie lawinowe. Świetnymi bazami wypadowymi są Piwniczna-Zdrój lub Krynica-Zdrój.

Ciekawą alternatywą dla chodzenia po górach zimą jest też tzw. skitouring. Używa się do niego specjalnych nart, które umożliwiają zarówno wchodzenie pod górę, jak i przyjemne zjeżdżanie z niej. Nie wszystkie trasy umożliwiają takie podejście. Jeśli jednak wchodzi w grę, jest to świetna opcja dla miłośników narciarskich na odkrywanie gór z dala od utartych tras typowo zjazdowych.

Zobacz też:  Babia Góra zimą – przygotowanie, akcesoria, dostępne szlaki i inne

Co zabrać ze sobą w góry zimą?

Kwestia ubrań, jakie trzeba wziąć w góry zimą, jest szczególnie ważna. Wbrew powszechnym przekonaniom nie muszą być to drogie rzeczy. Ważne, aby były wygodne, szybkoschnące, wiatroszczelne i nieprzemakalne. Nie mogą też krępować twoich ruchów. W mroźne dni najlepiej zakładać kilka warstw. Wówczas możesz z łatwością się rozebrać lub ubrać. W ten sposób unikniesz przegrzania i przemarznięcia, które bywają równie niebezpieczne.

Najważniejsze elementy zimowego wyposażenia na trasy w góry znajdziesz w sklepach Decathlon. Wśród niezbędnych rzeczy powinny się znaleźć:

  • buty – to najważniejsza część zimowej (a także letniej) garderoby trekkingowej. Powinny być nieprzemakalne, wygodne, wiązane, zakrywające kostkę i gwarantujące jak najlepszą przyczepność. Nie zapomnij też o odpowiednich skarpetkach – muszą być ciepłe, odprowadzające wilgoć i zapewniające amortyzację dla stopy;
  • kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa i wiatroszczelna;
  • polar lub softshell – ochroni twój organizm przed wyziębieniem;
  • spodnie trekkingowe – szybkoschnące, wytrzymałe i wygodne;
  • przylegająca do ciała bielizna termoaktywna – jej głównym zadaniem jest odprowadzanie potu na zewnątrz;
  • czapka chroniąca przed zimnem, wiatrem i wilgocią;
  • rękawiczki – nie tylko ciepłe, lecz także wodoodporne i zapewniające odpowiednią przyczepność.

Co jeszcze warto mieć ze sobą podczas górskiej wędrówki zimą?

Góry zimą choinki

Odpowiednie ubrania na śnieżnych szlakach to jednak nie wszystko, co jest potrzebne, gdy będziesz wędrować. Podczas górskich wycieczek musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Czy wybierasz się na Babią Górę czy na Morskie Oko zimą, przydatne mogą okazać się też rzeczy z poniższej listy:

  • lekki i wygodny plecak;
  • dokumenty, pieniądze i numer alarmowy na GOPR lub TOPR;
  • naładowany telefon oraz ewentualnie przenośne źródło energii;
  • mapa trasy – nawet jeżeli masz ją w telefonie, lepiej posiadać fizyczną kopię;
  • latarka, w razie zapadnięcia zmroku – najwygodniejszą opcją jest czołówka;
  • miniapteczka – pamiętaj o folii ratunkowej;
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym – wskazany jest w każdej porze roku, nie tylko w lecie;
  • raki;
  • stuptuty – specjalne ochraniacze na buty i dolną część spodni, które uniemożliwiają przedostanie się śniegu do stopy;
  • kijki;
  • okulary przeciwsłoneczne – słońce odbijane przez śnieg razi tak samo mocno, jak bezpośrednie promienie;
  • suche i mokre chusteczki;
  • woda niegazowana i termos z rozgrzewającą herbatą;
  • kaloryczne przekąski, które dostarczą ci energii do dalszej drogi. Większy ciepły posiłek najlepiej zjeść w schronisku. Jeżeli nie masz go na trasie, upewnij się, że nie zabraknie ci jedzenia aż do powrotu.
Zobacz też:  Pieniny zimą – przygotowanie, szlaki i atrakcje

Zanim wybierzesz się w góry zimą, przypominamy jeszcze o jednym – nie śmieć, nie hałasuj i zachowuj się kulturalnie. Przestrzeganie turystycznej etykiety umożliwia każdemu cieszenie się ze swojego czasu spędzonego w harmonii z naturą. Miejsca, które odwiedzasz, są też domem licznych gatunków – gdy jesteś tam gościem, lepiej nie zakłócać ich spokoju. Jeśli wybrałeś swoją trasę i masz pewność, że dobrze się do niej przygotowałeś, nie pozostaje nic innego jak tylko wyruszyć w drogę! Tatry zimą to zupełnie inne doświadczenie niż latem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts