Jezioro Myczkowskie – gdzie się znajduje, jak dojechać, atrakcje

Jezioro Myczkowskie to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Bieszczadach. Ten sztuczny zbiornik wodny zachwyca swoim położeniem wśród zielonych wzgórz i lasów. Stanowi on nie tylko atrakcję turystyczną, ale pełni również ważną rolę jako część zespołu elektrowni wodnych.
Jezioro Myczkowskie

Jezioro Myczkowskie – lokalizacja i charakterystyka jeziora

Każdy słyszał o Jeziorze Solińskim w Bieszczadach, ale o Jeziorze Myczkowskim (lub Myczkowieckim) nie jest już tak głośno. Tymczasem można je potraktować jako odnogę słynnego zalewu – zbiornik powstał na rzece San w wyniku spiętrzenia jej wód zaporą. Powierzchnia jeziora wynosi około 2 km², a jego głębokość waha się od 5 do 15 metrów. Pojemność zbiornika to 11 milionów m³ wody. Jezioro Myczkowskie pełni funkcję wyrównawczą dla pobliskiego Jeziora Solińskiego, będącego zbiornikiem głównym elektrowni szczytowo-pompowej.

Jezioro Myczkowskie zapora
Fot.: Zygmunt Put via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Jak dojechać nad Jezioro Myczkowskie?

Dojazd nad Jezioro Myczkowskie jest stosunkowo prosty, choć wymaga pokonania krętych bieszczadzkich dróg. Najlepiej wybrać się tam samochodem, gdyż komunikacja publiczna w tym rejonie jest dość ograniczona. Jednak w sezonie turystycznym w okolice zbiornika można tam dojechać każdym autobusem jadącym do Soliny lub Polańczyka:

  • jadąc od strony Leska, należy kierować się drogą wojewódzką nr 894 w stronę Hoczwi. Po około 15 kilometrach skręcamy w lewo, w drogę prowadzącą do Myczkowa. Dalej wystarczy podążać za drogowskazami kierującymi nad jezioro;
  • podróżując od strony Ustrzyk Dolnych, jedziemy drogą wojewódzką nr 896 w kierunku Czarnej, gdzie skręcamy w prawo, w drogę wojewódzką nr 894 i dojeżdżamy do Polańczyka. Po przejechaniu około 7 kilometrów docieramy do Myczkowa, skąd blisko już nad samo jezioro;
  • alternatywną trasą będzie ta z Ustrzyk Dolnych DK84 (Wielka Pętla Bieszczadzka). W Ustjanowej Dolnej należy skręcić w drogę lokalną do Łobozewa Dolnego, a następnie jechać w kierunku Bóbrki.

Atrakcje w okolicy Jeziora Myczkowskiego

Okolice Jeziora Myczkowskiego to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Wokół zbiornika znajdują się liczne szlaki turystyczne, zachęcające do pieszych i rowerowych wycieczek. Malownicze krajobrazy, czyste powietrze i cisza sprzyjają relaksowi i wyciszeniu. Jezioro jest również doskonałym miejscem dla wędkarzy. W jego wodach można złowić m.in. szczupaki, okonie, leszcze czy płocie. Jedną z ciekawostek przyrodniczych jest fakt, że jezioro rzadko zamarza zimą. Dzięki temu staje się ono miejscem zimowania dla około 35 gatunków ptaków wodnych. 

Sporty wodne można uprawiać nad pobliskim Jeziorem Solińskim. Znajdują się tam plaże, przystanie, wypożyczalnie sprzętu wodnego – to właśnie tam latem skupia się największy ruch turystyczny. Dlatego też Jezioro Myczkowskie i jego okolice warto polecić osobom, które cenią spokój i ciszę.

Zobacz też:  Jezioro Czanieckie – gdzie się znajduje? Co można robić w okolicy?

Centrum Kultury Ekumenicznej i Muzeum Kultury Bojków

W pobliżu jeziora, we wsi Myczkowce, znajduje się wyjątkowe miejsce – Centrum Kultury Ekumenicznej. W jego skład wchodzi Ogród Biblijny oraz park miniatur drewnianych świątyń z Polski, Ukrainy i Słowacji. To doskonała okazja, by poznać różnorodność architektury sakralnej i poszerzyć swoją wiedzę na temat religii. Kolejnym interesującym miejscem jest Muzeum Kultury Bojków. Byli to dawni mieszkańcy tego regionu.

Muzeum jest nowoczesne i w ciekawy sposób prezentuje zgromadzone eksponaty. Można poznać tu nie tylko kulturę, ale też codzienne życie ludzi, którzy oswajali ten region, zanim trafili tu turyści. Miejsce znajduje się przy głównej trasie, więc warto tam zajechać.

Zapora w Myczkowcach

Będąc w okolicy, warto odwiedzić zaporę wodną w Myczkowcach. Ta imponująca budowla ma 386 metrów długości i 17,5 metra wysokości. Spacer po koronie zapory dostarczy niezapomnianych widoków na jezioro i otaczające je wzgórza. To idealne miejsce na sesję fotograficzną i chwilę wytchnienia.

Jak przygotować się do wypoczynku nad Jeziorem Myczkowskim?

Wypoczynek nad Jeziorem Myczkowskim to doskonały pomysł na relaks w otoczeniu pięknej przyrody Bieszczadów. Warto zabrać ze sobą wygodne buty do wędrówek, aby móc eksplorować liczne szlaki turystyczne wokół jeziora. Przyda się także strój kąpielowy. Miłośnicy wędkarstwa powinni zabrać swój sprzęt, gdyż w jeziorze można złowić m.in. szczupaki, okonie i leszcze. Większość potrzebnych akcesoriów oraz sprzętu znajdziesz na przykład w sklepie Decathlon. Nie zapomnijmy także o aparacie fotograficznym, aby uwiecznić malownicze krajobrazy. Noclegi można znaleźć w okolicznych miejscowościach, takich jak Bóbrka, Myczkowce czy Solina.

Historia powstania zbiornika

Pierwsze plany wykorzystania pętli Sanu w okolicach Myczkowa pojawiły się już w 1921 roku. Autorem projektu był profesor K. Pomianowski. Budowę rozpoczęto w latach 1921, jednak ze względu na brak funduszy prace przerwano w 1925 roku. Do koncepcji budowy zbiornika i elektrowni powrócono po II wojnie światowej. Nowy projekt przewidywał częściowe wykorzystanie istniejących już obiektów. Prace ruszyły ponownie w 1956 roku i zakończyły się powstaniem zapory ziemnej o długości 386 metrów i wysokości 17,5 metra.

Zobacz też:  Jeziorka Duszatyńskie – atrakcja przyrodnicza Bieszczadów

Jezioro Myczkowskie to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego, kto pragnie oderwać się od zgiełku miasta i zrelaksować na łonie natury. Dzięki malowniczym krajobrazom, licznym atrakcjom i czystemu powietrzu ten zakątek Bieszczadów z pewnością zachwyci niejednego turystę. Warto choć raz odwiedzić to urokliwe jezioro i przekonać się o jego wyjątkowości na własnej skórze.

Fot. Główne: Zygmunt Put via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts