Jezioro Żywieckie – jedna z atrakcji Beskidu Małego. Czym Cię zaskoczy?

Jezioro Żywieckie powstało w latach 60. XX wieku poprzez spiętrzenie wód rzeki Soły. Malownicze krajobrazy, liczne atrakcje i doskonałe warunki do rekreacji sprawiają, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w regionie. Czy może jeszcze czymś zaskoczyć?
jezioro żywiaeckie

Gdzie znajduje się Jezioro Żywieckie?

Z czym kojarzy się Jezioro Żywieckie? Oczywiście z okolicami Żywca, który najsłynniejszym miastem Kotliny Żywieckiej. Z akwenem sąsiadują również inne znane miejscowości turystyczne, między innymi Międzybrodzie Bialskie oraz Międzybrodzie Żywieckie, a także inny znany zbiornik – Jezioro Międzybrodzkie. Całą kotlinę otaczają zbocza Beskidu Małego. To wszystko sprawia, że naprawdę dobrze się tu wypoczywa nie tylko latem, ale również zimą.

Jak powstało Jezioro Żywieckie?

Widok ze Skrzycznego na Jezioro Żywieckie. Autor zdjęcia: kkic, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.5

Jezioro Żywieckie, zwane też Zbiornikiem Żywieckim lub Zbiornikiem Wodnym Tresna, powstało w 1966 roku. Jego utworzenie wiązało się z przegrodzeniem zaporą doliny rzeki Soły i zalaniem kilku wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca. Co jeszcze warto o tym sztucznym jeziorze? Oto garść faktów:

  • zbiornik ma pojemność całkowitą 94,6 mln m³ i powierzchnię około 10 km²;
  • długość jeziora wynosi ok. 6 km, a maksymalna szerokość to 1,5 km;
  • głębokość maksymalna zbiornika sięga 26,8 m, a średnia wynosi 8,6 m;
  • długość linii brzegowej wynosi ok. 38 km.

Zapora w Tresnej – co warto wiedzieć?

Jak wspomniano wcześniej, Jezioro Żywieckie powstało dzięki zaporze ziemnej w Tresnej o wysokości 39 m i długości, która wynosi 310 m. Pełni ona głównie funkcje przeciwpowodziowe i energetyczne. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. To również fantastyczny punkt widokowy na zapierającą dech okolicę.

Atrakcje nad Jeziorem Żywieckim  

Okolice jeziora to doskonałe miejsce na wypoczynek i rekreację. Wzdłuż brzegów znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, kempingi, pola namiotowe. Popularne miejscowości to m.in. Tresna, Zarzecze, Oczkowy, Międzybrodzie Żywieckie i Międzybrodzie Bialskie. Turyści na pewno nie będą się tu nudzić, ponieważ mogą korzystać z różnych form aktywności. Pływanie, piesze wędrówki, zwiedzanie zabytków, a nawet „turystyka kulinarna” – na Żywiecczyźnie jest kilka potraw wartych wypróbowania. Te proste góralskie dania, takie jak prażuchy, podbijają podniebienie.

Zobacz też:  Jezioro Czanieckie – gdzie się znajduje? Co można robić w okolicy?

Sporty wodne i kąpieliska

Jezioro Żywieckie stwarza świetne warunki do uprawiania sportów wodnych – żeglarstwa, kajakarstwa, windsurfingu, wędkarstwa. Wzdłuż brzegów znajdują się strzeżone kąpieliska z plażami i pomostami, m.in. w Zarzeczu, Oczkowym, Międzybrodziu Żywieckim. Są tu też wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Jezioro Żywieckie i Skrzyczne. Autor zdjęcia: Krytar, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Góra Żar i kolejka linowa 

Jedną z największych atrakcji w okolicy jest Góra Żar (761 m n.p.m.). Na jej szczyt można wjechać kolejką linową z Międzybrodzia Żywieckiego. Rozciąga się stąd panorama na jezioro, Beskid Mały i Żywiecki. Na szczycie znajduje się górna stacja kolei, kawiarnia i taras widokowy.

Zwiedzanie Żywca

Nad wodami jeziora rozciągają się również zabudowania Żywca. Miasto jest znane na całą Polskę ze swoich tradycji piwowarskich, dlatego też obowiązkowym punktem powinno być zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec. To jednak nie wszystko! Przepięknie jest na przykład w Parku Zamkowym. Znajduje się tu Stary Zamek, mieszczący muzeum miejskie, a także Pałac Habsburgów (nazywany Nowym Zamkiem). Warto zajrzeć też do centrum Żywca, by wczuć się w atmosferę miasta.

Szlaki turystyczne w okolicy Jeziora Żywieckiego

Okolice Jeziora Żywieckiego są popularnym miejscem wędrówek. Wzdłuż brzegów i na okolicznych wzniesieniach wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, m.in.:

  • szlak z Międzybrodzia Bialskiego przez Górę Żar do Wielkiej Puszczy;
  • szlak z Tresnej przez Jaworzynę i Magurkę Wilkowicką do Bielska-Białej;
  • czarny szlak dookoła jeziora.

Do takich wycieczek trzeba się dobrze przygotować. Niezbędne rzeczy znajdziesz w sklepie sportowym Decathlon. Na pewno przydadzą się wygodne buty turystyczne, a także kijki trekkingowe. Ułatwiają wędrowcom wspinanie się stromymi ścieżkami.

Tragedia na Jeziorze Żywieckim

Mimo że okolice wydaję się sielankowe, mieszkańcy tych terenów pamiętają o tragedii. 15 listopada 1978 roku na jeziorze doszło do wypadku. Dwa autobusy wiozące górników do pracy wpadły do wody. Zginęło 30 osób, uratowano 9. Wydarzenie upamiętnia tablica pamiątkowa w pobliżu zapory.

Zobacz też:  Jeziorka Duszatyńskie – atrakcja przyrodnicza Bieszczadów

Jezioro Żywieckie to nie tylko piękny zbiornik wodny, ale też znakomita baza wypadowa w Beskid Mały i Żywiecki. Dzięki licznym atrakcjom, doskonałym warunkom do rekreacji i malowniczym krajobrazom przyciąga rzesze turystów z całej Polski.

Fot. główna: Lila2501, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts