Bieszczady są częścią Karpat Wschodnich. Tworzą je dwa główne pasma. Najwyższą górą po polskiej stronie jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Dużą część łańcucha porastają lasy bukowe lub obszary trawiaste, tzw. połoniny. Dla ochrony wyjątkowej fauny i flory w tym miejscu powołano Bieszczadzki Park Narodowy oraz blisko 100 rezerwatów przyrody. Bieszczady przypadną do gustu także miłośnikom aktywnego wypoczynku. Do dyspozycji są bowiem m.in. szlaki piesze, trasy rowerowe i kameralne ośrodki narciarskie. Najważniejsze polskie kurorty, które oferują miejsca noclegowe, to Ustrzyki Dolne, Polańczyk, Sanok, Zagórz, Lesko oraz Ustrzyki Górne. Sprawdź, co ciekawego kryją bieszczadzkie tereny!
Bieszczady – geologia, najwyższy szczyt (Tarnica) i inne informacje
Topograficznie Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich – wysuniętej najdalej na zachód części Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Ich formowanie rozpoczęło się ok. 500 milionów lat temu, a obecny kształt i budowa stanowią efekt kolejnych procesów górotwórczych. Góry te leżą na terytorium trzech państw. Bieszczady Zachodnie obejmują Polskę, Słowację i Ukrainę, natomiast Bieszczady Wschodnie znajdują się w całości na terytorium ukraińskim.
Najwyższe bieszczadzkie góry
Najwyższym szczytem całego łańcucha jest Pikuj (1405 m n.p.m.) na Ukrainie. W polskich Bieszczadach zaszczytne miano przypada wspominanej wcześniej Tarnicy – w pobliżu szczytu znajduje się jaskinia, a na wierzchołek prowadzi kilka dróg. Najpopularniejszym szlakiem wśród chętnych do zdobycia Korony Polski jest zielona ścieżka dydaktyczna z miejscowości Wołosate. Trasa, która biegnie m.in. w pobliżu pozostałości cerkwi Wielkiego Męczennika Dymitra i nieopodal cmentarza, ma niespełna 4,5 km długości i można ją pokonać w ok. 2 godziny. Do istotnych wzniesień tych gór w Polsce należą również:
- Krzemień (1335 m);
- Halicz (1333 m);
- Bukowe Berdo (1311 m);
- Wielka Rawka (1304 m);
- Mała Rawka (1272 m).
Walory przyrodnicze Bieszczad. San, Sine Wiry, Połonina Wetlińska, Bieszczadzki Park Narodowy
Park Krajobrazowy Doliny Sanu to wizytówka całego regionu. Zajmuje ponad 277 km², rosną tu ponad 100-letnie drzewa, a przy odrobinie szczęścia można tu zaobserwować dziko żyjące żubry, niedźwiedzie, rysie czy węże Eskulapa. Znajduje się tu także Jezioro Solińskie – sztuczny zbiornik retencyjny z betonową zaporą, o pojemności 472 mln m³ wody i o powierzchni 22 km². W wyniku jego utworzenia z mapy Bieszczad w części lub w całości zniknęło 6 wiosek:
- Chrewt;
- Horodek;
- Sokole;
- Solina;
- Teleśnica Sanna;
- Wołkowyja.
Atrakcje turystyczne w Bieszczadach
Park Krajobrazowy Doliny Sanu razem z Ciśniańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym stanowi otulinę Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jego zasadnicza część ma nieco ponad 292 km² powierzchni, razem z otulinami – 1083,91 km². Nie tylko obszary chronione są niezwykle malownicze i fotogeniczne. Jeśli wybierasz się w Bieszczady, warto udać się w następujące miejsca:
- Połonina Wetlińska pod Smerekiem (1222 m);
- masywy na Połoninie Caryńskiej (nazywanej czasami Połoniną Berehowską);
- trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji przy Krzemieńcu (1221 m);
- Jeziorka Duszatyńskie, które powstały w osuwisku północno-zachodniego zbocza Chryszczatej (998 m);
- wodospad Szepit w Zatwarnicy na potoku Hylaty (8 m wysokości, najwyższy wodospad w polskich Bieszczadach);
- Siklawa Ostrowskich;
- rezerwat Sine Wiry ze ścieżkami przyrodniczo-krajobrazowymi;
- torfowiska pod Tarnawą Wyżną;
- punkt widokowy Szczerbanówka w Nadleśnictwie Cisna (wieża przy DW 897);
- 34-metrowa wieża widokowa nad potokiem Muczny.
Najważniejsze górskie szlaki piesze w Bieszczadach. Trasy na Małą i Wielką Rawkę
Do wielu pięknych miejsc w Bieszczadach dotrzesz wyłącznie na własnych nogach, ewentualnie rowerem. Tylko na terenie BPN-u wytyczono 137 kilometrów oznakowanych tras turystycznych. Wycieczki, które proponujemy poniżej, to zaledwie ułamek możliwości, jakie stwarza turystom sieć górskich szlaków:
- Pętla wokół Wetliny – 27,7 km, do przejścia w ok. 9:30–12 h. Najpierw zieloną nitką do Dział, następnie żółtą przez Przełęcz Wyżnią do Końskiej Drogi. Na Połoninie Wetlińskiej czerwonym szlakiem w stronę schroniska PTTK Chatka Puchatka do Osadzkiego Wierchu, następnie Przełęczy M. Orłowicza. W dół żółtą trasą do Starego Sioła w Wetlinie i ponownie pod górę na Jawornik, potem zieloną ścieżką do punktu wyjścia.
- Z Cisnej do Bukowca – 37,6 km, do pokonania w 12–15 h. Górski „maraton” rozpoczynasz wędrówką czerwonym szlakiem na Wołosań. Dalej, na Przełęczy pod Jawornem, odbijasz w czarną trasę do Jabłonek. Dalej podejście na Łopiennik, następnie zejście czerwoną ścieżką do bazy namiotowej i niebieską odnogą do Łopienek. Pod Hyrczą trasa przechodzi w szlak zielony na Wysokie Berdo i Korbanię, na koniec zejście trasą czerwoną.
- Z Brzegów Górnych na Tarnicę – 17,2 km, na przejście potrzeba ok. 6:30–8 h. Od samego początku prawie do końca idziesz czerwonym szlakiem. Najpierw przez Połoninę Caryńską, potem przez centrum Ustrzyk Górnych, dalej Dolinę Terebowca i Szeroki Wierch do Tarniczki. Za przełęczą zostaje niespełna 500 metrów żółtej ścieżki do celu.
Sprzęt trekkingowy dla turystów mierzących się z Bieszczadami
Podstawą są wygodne buty – zapewniające odpowiednią stabilizację, a jednocześnie nieocierające stóp. Pogoda w górach może zmieniać się z godziny na godzinę. W Bieszczady należy więc zabrać uniwersalną odzież turystyczną – spodnie, bluzy, kurtki. W sklepach sieci Decathlon zwróć również uwagę na następujące elementy wyposażenia:
- plecaki turystyczne i trekkingowe;
- pokrowce i akcesoria;
- płyny i impregnaty do odzieży górskiej;
- nosidełka turystyczne dla dzieci;
- apteczki turystyczne.
Przed wyjazdem warto kupić również papierowe mapy i przewodnik po Bieszczadach. To awaryjna pomoc na wszelki wypadek, gdyby baterie w urządzeniach elektronicznych wyczerpały się w trakcie wycieczki albo planery online i lokalizatory straciły zasięg.
Bieszczady i przyrodolecznictwo. Uzdrowisko Polańczyk w gminie Solina
W Bieszczadach panuje przejściowy, umiarkowany ciepły klimat. Powstanie Jeziora Solińskiego zmieniło również lokalny mikroklimat – do tego stopnia, że zaczęto je nazywać „Morzem Bieszczadzkim”. Takie miano zyskało nie z powodu jodu, lecz ze względu na złagodzenie górskiego powietrza. W połączeniu z wysokim poziomem czystości umożliwiło to rozpoczęcie działań przyrodoleczniczych w 1977 roku. Od 1999 r. Polańczyk oficjalnie cieszy się statusem uzdrowiska, a specjalizuje się w:
- kinezyterapii;
- hydroterapii;
- fizykoterapii;
- peloidoterapii.
Wyjazd w Bieszczady i rehabilitację poleca się pacjentom cierpiącym na urazy ortopedyczne i choroby:
- reumatyczne;
- kardiologiczne;
- endokrynologiczne;
- górnych i dolnych dróg oddechowych;
- cukrzycę.
Inne atrakcje Bieszczad (nie tylko cerkiew, zagrody żubrów i Jezioro Solińskie)
Niektóre atrakcje stanowią wizytówkę całego regionu. O innych mało kto w kontekście Bieszczad wspomina. Z przymrużeniem oka można rzec, iż cały pobyt może być wypełniony tak, że nie wystarczy czasu na spanie i jedzenie. Do najciekawszych atrakcji w Bieszczadach z pewnością należą:
- Bieszczadzkie Krupówki w Solinie;
- kolej gondolowa Jawor – Plasza (otwarcie planowane na lato 2022);
- cerkwie bojkowskie – m.in. świątynie pw. św. Michała Archanioła w Smolniku, Narodzenia Bogurodzicy w Michniowcu, św. Mikołaja w Hoszowie, św. Męczennicy Paraskewii w Łopience i św. Michała Archanioła w Bystrem;
- Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie;
- Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku;
- drezyny rowerowe w Uhercach Mineralnych;
- Bieszczadzka Kolejna Leśna, kursująca pomiędzy miejscowościami Majdan, Przysłup oraz Balnica;
- ruiny kościoła i klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu;
- Pokazowa Zagroda Żubrów w miejscowości Muczne;
- Muzea Przyrodnicze w Mucznem i Ustrzykach Dolnych;
- Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach;
- Sanocki Jarmark Ikon;
- Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku;
- Galeria Barak w Czarnej;
- Leśny Zwierzyniec w Lesznej;
- mini zoo w Myczkowcach;
- wiejskie zoo w Berezce;
- pałac w Olszanicy;
- cudowne źródełko w Zwierzyniu;
- Muzeum Historii Bieszczad w Czarnej;
- Jaskinia Jahybta – grota w Rosolinie;
- formacja skalna Kamień Leski;
- Lunapark Meisner w Solinie.
Warto zobaczyć Bieszczady na własne oczy
Nikt nie ma wątpliwości, że to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kojarzy się z brakiem podstawowych wygód, ale to mocno krzywdzące stereotypy. Domki letniskowe i inne opcje na nocleg w Bieszczadach zapewniają turystom komfort na odpowiednim poziomie. Gdzie szukać najkorzystniejszych cen? Rezerwacje bezpośrednie kosztują zwykle tyle samo, ile po skorzystaniu z oferty noclegowej na portalu turystycznym. Brak pośredników (i prowizji) oznacza jednak więcej pieniędzy dla gospodarzy. Jeden turnus to o wiele za mało, by poznać całe Bieszczady i docenić je w pełni!
Może Cię także zainteresować:
- Bieszczady zimą – co warto zobaczyć? Najpopularniejsze szlaki i atrakcje
- Torfowisko Bieszczady – jak dotrzeć, co zobaczyć?
- Halicz Bieszczady – szlak turystyczny, widoki, co robić dalej?
- Przełęcz Bukowska – odkrywamy atrakcje bieszczadzkich szlaków
- Połonina Wetlińska – przez te Bieszczady wiecznie zielone