Jezioro Solińskie – podstawowe informacje
Jezioro Solińskie, zwane też Zalewem Solińskim lub Bieszczadzkim Morzem, zostało oddane do użytku w 1968 roku. Powstało w wyniku spiętrzenia wód rzek San i Solinka przez zaporę w Solinie. Zbiornik ma powierzchnię 22 km² i mieści 472 mln m³ wody. Maksymalna głębokość jeziora sięga 60 m. Linia brzegowa Jeziora Solińskiego jest bardzo urozmaicona i ma długość ok. 160 km. Otaczają ją malownicze bieszczadzkie wzgórza porośnięte lasami. Poziom lustra wody w zbiorniku może się wahać w zależności od pory roku i ilości opadów.
Aby akwen mógł powstać, trzeba jednak było zatopić okoliczne miejscowości. Na dnie jeziora znajdują się zabudowanie starej wsi Solina, a także części Wołkowyi, Polany czy Zawozu. Czy było warto? Obecnie okolice przyciągają wczasowiczów, dla których zbiornik wodny oraz tama stanowią niewątpliwą atrakcję turystyczną. W dodatku cały czas powstają nowe, które przyciągają ludzi spragnionych nowych doświadczeń.
Polańczyk i Solina – turystyczne miejscowości nad brzegiem jeziora
Solina i Polańczyk to dwie najważniejsze miejscowości turystyczne położone nad sztucznym jeziorem. Zapewniają bogatą bazę noclegową i gastronomiczną – liczne ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne oraz restauracje serwujące regionalne dania. Stanowią doskonałą bazę wypadową do zwiedzania malowniczej okolicy. Solina jest typową turystyczną osadą, jednak Polańczyk wydaje się zdecydowanie ciekawszy.
To popularne uzdrowisko w Bieszczadach, które przyciąga zarówno turystów, jak i kuracjuszy spędzających czas na miejscu. Przede wszystkim jest bardziej różnorodny i łatwiej znaleźć tam atrakcje inne niż wodne (np. punkt widokowy). W obu miejscowościach można korzystać z przystani dla żeglarzy i kajakarzy, a także wypożyczyć rowerki wodne. Nad Jeziorem Solińskim panuje klimat, przypominający nieco zakopiańskie Krupówki. To morze atrakcji, w którym turyści wyławiają rozrywki najbardziej pasujące ich upodobaniom.
Atrakcje nad Jeziorem Solińskim. Jak spędzić tu czas?
Jak zaplanować wypoczynek nad Jeziorem Solińskim? Jak wspomniano wcześniej, na pewno każdy znajdzie tu rozrywkę, która będzie pasować jego upodobaniom. Poza tym tylko godzina drogi samochodem dzieli wczasowiczów od szlaków Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który należy do najchętniej odwiedzanych atrakcji regionu. Przed wyruszeniem na połoniny warto jednak zobaczyć topowe miejsca nad Soliną.
Zapora wodna w Solinie – imponująca budowla hydrotechniczna
Wzniesiona na przełomie lat 60. zapora w Solinie to najwyższa zapora w Polsce. Spiętrza wody Sanu i Solinki, tworząc Jezioro Solińskie. Pełni funkcje przeciwpowodziowe i energetyczne – mieści elektrownię wodną o mocy 200 MW. Po wcześniejszej rezerwacji zaporę można zwiedzać. Trasa wiedzie przez wnętrze zapory, gdzie można zobaczyć ogromne turbiny i generatory prądotwórcze. Z korony zapory roztacza się wspaniały widok na Jezioro Solińskie i zielone bieszczadzkie wzgórza.
Rejs statkiem po Jeziorze Solińskim
Jedną z największych atrakcji Jeziora Solińskiego są rejsy statkami wycieczkowymi, tzw. białą flotą. Statki wypływają z przystani w Solinie i Polańczyku, zabierając turystów na ok. godzinny rejs po tafli jeziora. Podczas rejsu można podziwiać malownicze widoki na bieszczadzkie wzgórza, zaporę oraz okoliczne miejscowości i ośrodki turystyczne. Dodatkową atrakcją jest komentarz lektora, który przybliża historię i ciekawostki związane z jeziorem. To doskonały sposób na relaks i poznanie uroków bieszczadzkiego morza.
Kolejka gondolowa w Solinie
Nową atrakcją nad Jeziorem Solińskim jest kolej gondolowa. Jej stacja początkowa znajduje się przy solińskim deptaku. Turyści, którzy nie boją się wysokości, wznoszą się powyżej zapory aż do góry Jawor. Przy stacji końcowej czekają kolejne atrakcje: restauracja, wieża widokowa, zewnętrzny skywalk. Wybudowano również park rozrywki „Tajemnicza Solina” – należy kupić oddzielny bilet wstępu. Aby mieć pewność, że atrakcja będzie dostępna, warto rezerwować miejsca z wyprzedzeniem.
Żeglarstwo i sporty wodne
Jezioro Solińskie to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa i sportów wodnych. Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy – zakaz używania silników spalinowych, dzięki czemu panują tu idealne warunki do pływania pod żaglami. Przystanie żeglarskie znajdują się m.in. w Solinie, Polańczyku, Wołkowyi. Można tu wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt pływający – od żaglówek, przez łodzie wiosłowe i kajaki, po rowery wodne. Organizowane są też szkolenia żeglarskie. Duża powierzchnia i urozmaicona linia brzegowa jeziora dają ogromne możliwości dla żeglarzy.
Wędkarstwo na Jeziorze Solińskim
Wody Jeziora Solińskiego obfitują w ryby, co czyni je atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy. Występują tu m.in. szczupaki, sumy, sandacze oraz okonie. Łowiska znajdują się praktycznie wokół całego jeziora. Wędkowanie dozwolone jest z brzegu oraz z łodzi, w wyznaczonych miejscach. Obowiązują okresy i wymiary ochronne dla poszczególnych gatunków ryb. Można skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu wędkarskiego i łodzi. Popularne są też wędkarskie wyprawy z przewodnikiem.
Kąpieliska i plaże nad Jeziorem Solińskim
W sezonie letnim Jezioro Solińskie przyciąga amatorów kąpieli i plażowania. Wokół jeziora znajduje się kilka strzeżonych kąpielisk z plażami i infrastrukturą turystyczną, m.in. w Solinie, Polańczyku, Wołkowyi. Woda w jeziorze jest czysta i ma turkusowy odcień. Piaszczyste lub trawiaste plaże są dobrze zagospodarowane – znajdują się tu m.in. pomosty, przebieralnie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne.
Turystyka rowerowa i piesza
Okolice Jeziora Solińskiego to także doskonałe tereny do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Wokół jeziora wytyczono wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, które pozwalają podziwiać piękno bieszczadzkiej przyrody. Trasy rowerowe wiodą malowniczymi duktami wzdłuż linii brzegowej, przez lasy i punkty widokowe na jezioro. Popularne są m.in. szlaki z Soliny do Polańczyka czy z Myczkowa do Wołkowyi. Piesze szlaki prowadzą na okoliczne szczyty, jak Jawor (741 m n.p.m.), skąd roztaczają się wspaniałe panoramy na jezioro.
Do aktywnego wypoczynku warto się dobrze przygotować. Na pewno przydadzą się kijki trekkingowe, a oprócz nich również wygodna odzież i buty turystyczne. Potrzebny ekwipunek można kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie sportowym, takim jak Decathlon.
Baza noclegowa i gastronomiczna nad Jeziorem Solińskim
Jezioro Solińskie otoczone jest licznymi ośrodkami turystycznymi, pensjonatami, kwaterami prywatnymi, które zapewniają bazę noclegową dla turystów. Największe zaplecze znajduje się w Solinie i Polańczyku, ale noclegi dostępne są też w mniejszych miejscowościach jak Wołkowyja, Myczków, Zawóz. Obiekty noclegowe oferują różny standard – od luksusowych hoteli przez komfortowe pensjonaty po campingi i pola namiotowe. Większość ma własne zaplecze gastronomiczne i rekreacyjne (np. place zabaw, boiska, wypożyczalnie sprzętu).
Wokół jeziora działa też wiele barów, smażalni ryb i restauracji serwujących dania kuchni regionalnej. Polecamy zwłaszcza potrawy kuchni łemkowskiej, np. kaszełynik (rodzaj kapuśniaku) czy przepyszne fuczki. Nie brakuje sklepów spożywczych, punktów usługowych, wypożyczalni sprzętu turystycznego.
Czy warto pojechać nad Jezioro Solińskie?
Jezioro Solińskie to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Bieszczadach. Piękne krajobrazy, czyste wody, bogata oferta atrakcji i rozbudowana infrastruktura turystyczna przyciągają rzesze turystów. Wizyta w tym miejscu to okazja do wypoczynku na łonie przyrody, aktywnej rekreacji, podziwiania bieszczadzkich widoków. Niezależnie od tego, czy ktoś preferuje lenistwo na plaży, rejs statkiem, żeglowanie czy piesze wędrówki – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto choć raz odwiedzić Bieszczadzkie Morze, by odkryć jego niezaprzeczalny urok.
Fot. Główne: Jendrusk via Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Może Cię także zainteresować:
- Jezioro Myczkowskie – gdzie się znajduje, jak dojechać, atrakcje
- Bieszczady – sprawdź, co ciekawego zobaczyć!
- Gdzie pod namiot nad jezioro? Poznaj najpiękniejsze miejsca!
- Jezioro Żywieckie – jedna z atrakcji Beskidu Małego. Czym Cię zaskoczy?
- Jezioro Czanieckie – gdzie się znajduje? Co można robić w okolicy?