Kolorowe jeziorka – Rudawy Janowickie mogą Cię zaskoczyć!

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich to cztery niezwykłe stawy o intensywnych barwach, położone u podnóża Wielkiej Kopy. Warto poznać ich historię, położenie, ciekawostki geologiczne oraz praktyczne wskazówki przed zaplanowaniem wycieczki w to urokliwe miejsce.
kolorowe jeziorka

Historia i położenie kolorowych jeziorek

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich powstały w miejscu wyrobisk dawnych niemieckich kopalni, z których największa i najstarsza nosiła nazwę Hoffnung. Funkcjonowała ona od 1785 roku na terenie obecnego Purpurowego Jeziorka. Pozostałe kopalnie to Neues Glück (1793 – teren Błękitnego Jeziorka) oraz Gustav Grube (1796 – teren Zielonego Jeziorka). W latach 1785–1925 wydobywano w nich piryt, który następnie przerabiano na kwas siarkowy w Płoszowie.

Stawy znajdują się na różnych wysokościach. Żółte Jeziorko, które okresowo wysycha, leży na wysokości ok. 555 m n.p.m. Purpurowe Jeziorko położone jest na wysokości ok. 560 m n.p.m. Błękitne Jeziorko, zwane też Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym, znajduje się na 635 m n.p.m. Najwyżej położone jest Zielone Jeziorko (zwane też Czarnym) – na ok. 730 m n.p.m. Jest ono najmniejsze i również okresowo wysycha.

Geologia i barwy jeziorek

Okolica kolorowych jeziorek zbudowana jest ze skał metamorficznych należących do wschodniej osłony granitu karkonoskiego. Są to m.in. amfibolity, łupki aktynolitowe, serycytowo-chlorytowe, serycytowo-chlorytowo-kwarcowe i kwarcowo-albitowo-chlorytowe.

Turystyka i dojazd do kolorowych jeziorek

Jeśli chciałbyś odwiedzić kolorowe jeziorka, Rudawy Janowickie to miejsce, które spełni twoje oczekiwania. Jak do nich trafić? Przez teren przyległy do kolorowych jeziorek biegnie zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę oraz niebiesko znakowana droga rowerowa. Przy najniższym jeziorku znajduje się duży parking dla turystów. 

Najdogodniejszy dojazd do kolorowych jeziorek prowadzi z drogi nr 5 w Marciszowie. Należy zjechać na drogę nr 328, na której umieszczone są drogowskazy kierujące do tej atrakcji turystycznej. Warto zaplanować wycieczkę, aby na własne oczy zobaczyć te niezwykłe, barwne stawy, które są świadectwem dawnej działalności górniczej w Rudawach Janowickich.

Zobacz też:  Jezioro Rożnowskie – gdzie leży, co warto zobaczyć i jak spędzić tam czas?

Jak przygotować się na wycieczkę do kolorowych jeziorek?

Planując wycieczkę do kolorowych jeziorek, warto zaopatrzyć się w wygodne buty trekkingowe, gdyż trasa wiedzie po kamienistych i nierównych ścieżkach. Przyda się też kurtka przeciwdeszczowa oraz nakrycie głowy chroniące przed słońcem. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą prowiantu i napojów, gdyż w okolicy jeziorek nie ma wielu punktów gastronomicznych. Na miejscu znajdują się przenośne toalety oraz ławki i stoliki, gdzie można odpocząć. 

Osoby planujące dłuższy pobyt i chcące skorzystać z bogatej oferty szlaków w Rudawach Janowickich, powinny rozważyć zakup sprzętu turystycznego. Świetnym miejscem na takie zakupy jest sklep Decathlon, oferujący szeroki wybór odzieży, obuwia i akcesoriów outdoorowych w atrakcyjnych cenach.

Zwiedzanie kolorowych jeziorek

Kolorowe jeziorka to cztery barwne stawy leżące u podnóża Wielkiej Kopy, nieopodal wsi Wieściszowice, na Dolnym Śląsku. Powstały w miejscu nieczynnych już wyrobisk niemieckich kopalni. A obecnie można śmiało rzec, że to miejsce wyjątkowe, na skalę nie tylko krajową. W roku 2011 kolorowe jeziorka w plebiscycie na nowe 7 Cudów Polski National Geographic Traveler, wskoczyły na podium, zajmując III miejsce. Wiele osób uważa, że są one najpiękniejszym fragmentem Rudawskiego Parku Krajobrazowego i ciężko się nie zgodzić.

kolorowe jeziorka żółte jeziorko
Fot.: Julo via Wikipedia, Domena publiczna

Żółte Jeziorko

Pierwsze jezioro, na jakie trafisz, to Żółte Jeziorko. Jego wody na żółto zabarwiają związki siarki. Na początku można spoglądać na nie z góry, jednak po chwili przekonasz się, że można zejść nad jego brzeg, przechodząc przez krótką pieczarę.

Purpurowe Jeziorko

Purpurowe Jeziorko jest najpiękniejszym z kolorowych jeziorek. Za jego kolor odpowiada mariaż rud żelaza i siarki, które sprawiają, że jezioro to tak naprawdę roztwór kwasu siarkowego. Walory estetyczne są podbijane przez usadowienie się akwenu pomiędzy wysokimi na ponad 100 metrów skałami, zapachem siarki w powietrzu oraz zielonym kolorytem rosnących nad brzegiem drzew. Jezioro ma ciekawą, nieregularną linię brzegową. 

Zobacz też:  Jezioro Solińskie. Atrakcje, turystyka i rekreacja nad Bieszczadzkim Morzem

Powstało w wyniku zalania wyrobiska „Nadzieja” (Hoffnung), czyli najstarszej tutejszej kopalni uruchomionej w roku 1785. Podczas powodzi tysiąclecia w roku 1997, Purpurowe Jeziorko uległo zniszczeniu, zalewając jednocześnie część Wieściszowic. Na szczęście staw znów wypełnił się wodą, a związki siarki i żelaza na nowo barwią jeziorko. Akwen oferuje jeszcze jedną atrakcję, ponieważ z odrobiną szczęścia, można wypatrzeć złotawe drobinki pirytu, tworzące fantazyjne kształty.

Błękitne Jeziorko

Błękitne Jeziorko, zwane również Lazurowym, swoją barwę zawdzięcza związkom miedzi. Powstało w miejscu kopalni „Nowe Szczęście” (Neue Glück), otwartej w roku 1893, gdy złoża pierwszej kopalni wyczerpały się. Woda jest tutaj czysta, a nad brzegiem znajdują się ławeczki i stolik. Woda, w zależności od pogody, przybiera różne odcienie. Pomimo że jeziorko to jest zdecydowanie mniejsze od Purpurowego, to sprawia zupełnie odwrotne wrażenie. Długie na 150 metrów, szerokie nawet na 50, a głębokość sięga nawet 20 metrów, dzięki lejowa temu wyrobisku.

Zielone Jeziorko

Aby dotrzeć do ostatniego jeziorka, będzie potrzebne dodatkowe 30 minut marszu. Szlak obchodzi Błękitne Jeziorko brzegiem i następnie przez las wspina się do góry. Zielone Jeziorko powstało w wyrobisku po kopalni Gustaw. Stawik jest okresowym, małym oczkiem, koloru zielonego, który jest ulokowane nieco w zaroślach. Staw pojawia się wyjątkowo rzadko, jedynie po intensywnych opadach. Zdarza mu się znikać nawet na całe lata. Po powodzi tysiąclecia, jeziorko przybrało intensywną grafitową barwę. Dlatego czasem bywa określane też jako Czarne Jeziorko. Znajduje się na wysokości 730 m. Kolejnym punktem na trasie jest szczyt Wielka Kopa mierząca 871 m. Jest czwartym pod względem wysokości szczytem w Rudawach Janowickich. 

Szlak prowadzi tutaj już głównie lasem i nie dociera bezpośrednio na wierzchołek. Jednak po drodze odnajduje się tabliczkę, która pomaga w odnalezieniu szczytu. Wielka Kopa, tak jak i szlak na nią, jest zalesiona, dlatego też nie ma co specjalnie liczyć na widoki. Przed rokiem 1945, na szczycie znajdowała się 15-metrowa wieża widokowa, po której obecnie nie pozostał żaden ślad. Zarządca kolorowych jeziorek rozważa odbudowę konstrukcji w przeciągu najbliższych kilku lat.

Zobacz też:  Jezioro Żywieckie – jedna z atrakcji Beskidu Małego. Czym Cię zaskoczy?

Kiedy najlepiej odwiedzić kolorowe jeziorka? Rudawy Janowickie czekają!

Najlepszym okresem na podziwianie pełnej gamy kolorów jeziorek jest koniec maja i początek czerwca. Warto pamiętać, że intensywność barw zależy od nasłonecznienia i ilości opadów. W pochmurne i bezdeszczowe dni kolory mogą być mniej wyraziste, a żółte i zielone jeziorko mogą całkowicie wyschnąć. Zielony szlak prowadzący przez kolorowe jeziorka jest dostępny przez cały rok, jednak zimą stawy zamarzają, przez co tracą swój charakterystyczny koloryt. Plusem zimowych wycieczek jest za to mniejszy ruch turystyczny i cisza.

Praktyczne informacje

Kolorowe jeziorka to teren Lasów Państwowych dostępny dla wszystkich o każdej porze. Wstęp na teren kolorowych jeziorek jest bezpłatny, jednak należy uiścić opłatę za parking. Na terenie Parku znajduje się punkt gastronomiczny oraz przenośne toalety. Istnieje możliwość wypożyczenia kijków nordic walking oraz rowerów, a gdyby planowało się zostać tutaj na dłużej, to jest również pole namiotowe.

Chcesz zobaczyć kolorowe jeziorka? Rudawy Janowickie to unikalne miejsce, które warto odwiedzić! Ich niezwykłe barwy, wynikające z obecności różnych związków chemicznych, oraz malownicze położenie sprawiają, że są one jedną z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym i licznym udogodnieniom zwiedzanie kolorowych jeziorek jest przyjemne i dostępne dla każdego.

Fot. Główne: Pitert via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: czerwiec 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts