Materac do namiotu – 5 aspektów, aby wybrać najlepszy

Materac do namiotu jest podstawą komfortowego wypoczynku. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie pięciu ważnych kryteriów, którymi warto kierować się podczas zakupów. Sprawdź, na co zwracać największą uwagę!
rodzin

Wybór odpowiedniego materaca do namiotu nie jest prosty. Na rynku znajduje się wiele różnych modeli, które znacząco się od siebie różnią. Niestety, nieodpowiedni wybór może sprawić, że wypoczynek pod namiotem będzie nim tylko z nazwy. Zanim wybierzesz się na zakupy, sprawdź, co sprawia, że materac do namiotu jest naprawdę wart wydanych pieniędzy. 

Materac do namiotu – gwarancja dobrego snu na biwaku

Materac do namiotu las

Znaczenie dobrego snu trudno przecenić. Wakacje na biwaku oznaczają porzucenie domowego komfortu. Nie oznacza to jednak, że pod namiotem jesteś skazany na krótki, przerywany i płytki sen. Jeśli wiesz, jaki namiot kupić, połowa drogi za tobą. Z kolei zakup komfortowego i praktycznego materaca do namiotu gwarantuje wygodę nawet pod gołym niebem. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kryteriach podczas zakupów.

Materac do namiotu – 5 kryteriów, którymi warto się kierować 

Materac do namiotu w srodku

1. Wymiary materaca

Najbardziej oczywistym aspektem podczas wyboru materaca do namiotu jest jego rozmiar. Standardowe modele dostępne w sklepach mają długość 180 lub 195 centymetrów. Zdecydowanie istotniejszą kwestią jednak szerokość. Zbyt wąski materac sprawi, że będziesz się z niego bezustannie ześlizgiwał. Weź pod uwagę budowę swojego ciała. Największy komfort zapewniają materace do namiotu o szerokości przynajmniej 60 cm. Namiot 2-osobowy powinien pomieścić dwa takie materace.

2. Izolacja termiczna

Standardowe modele materaców biwakowych nie zapewniają zbyt dobrej izolacji termicznej. Właśnie dlatego najlepiej korzystać z nich podczas ciepłych miesięcy. Jeżeli jesteś fanem trekkingu w trudniejszych warunkach, dobrym pomysłem będzie wybór materaca z dodatkową warstwą izolacyjną.

Zobacz też:  Jaki namiot 4-osobowy jest najlepszy? Czym się kierować przy zakupie?

Ciekawym przykładem materaca do namiotu, który świetnie izoluje od podłoża, jest Quechua Ultim Comfort. To model dostępny w sklepach sieci Decathlon. Norma ASTM F3340-18: 8,6 sprawia, że jest to materac czterosezonowy. Jakość materiałów i staranne wykonanie zapewniają maksymalny komfort podczas wypoczynku.

3. Sposób pompowania materaca

Materace trekkingowe trzeba pompować. Właśnie dlatego mechanizm powinien być jak najprostszy i najbardziej wygodny. Najczęściej spotykane rodzaje pompek to:

  • tłokowa;
  • nożna;
  • elektryczna.

Większość najwygodniejszych materaców pod namiot ma wmontowaną pompkę nożną. To wygodny mechanizm, z którego można skorzystać bez problemu niemal w każdym miejscu. 

Materac do namiotu dmuchanie

4. Waga materaca 

Ekwipunek biwakowy najczęściej przenoszony jest w plecaku. Różne modele materaców do namiotu mają zróżnicowaną wagę i różnią się wielkością po złożeniu. Podczas zakupów weź pod uwagę to, w jaki sposób się przemieszczasz. Jeżeli na kemping jedziesz samochodem, to możesz z powodzeniem zabrać ze sobą nawet grubsze i cięższe materace. Podczas pieszych wędrówek zdecydowanie polecamy wybór lżejszego ekwipunku. 

5. Jakość zaworu

Poranna pobudka na materacu, z którego całkowicie zeszło powietrze, zdecydowanie nie należy do przyjemnych doświadczeń. Jak uniknąć takiej sytuacji? Wybierając materac do namiotu, koniecznie zwróć uwagę na jakość zaworu, który zamyka powietrze wewnątrz i uniemożliwia jego ucieczkę. Najlepiej kierować się opiniami użytkowników modelu, nad którym się zastanawiasz. 

Materac do namiotu ze śpiworem

Dobrej jakości materac trekkingowy może sprawić, że nawet pod namiotem będziesz się dobrze wysypiał. Gdy weźmiesz pod uwagę wymienione wyżej kryteria, na pewno szybko znajdziesz taki, który najbardziej pasuje do twoich potrzeb. Sprawdź też, co zabrać pod namiot oprócz materaca.


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Jakie jedzenie zabrać pod namiot? Co się najlepiej sprawdzi?
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts