Wakacje pod namiotem to coraz bardziej popularna forma spędzania wolnego czasu. Decydują się na to zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby, które chcą spędzić czas samotnie na łonie natury. Warto jednak pamiętać, że z daleka od cywilizacji jesteś w dużej mierze zdany na siebie. Odpowiednio przygotowany ekwipunek jest więc kluczowy do tego, aby podczas biwaku zachować komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, co zabrać pod namiot, aby świetnie się bawić.
Co zabrać pod namiot i jak rozsądnie planować?
Jeszcze przed wyruszeniem na biwak trzeba bardzo dokładnie zaplanować listę rzeczy niezbędnych pod namiotem. Chociaż ta forma wypoczynku jest z definicji dosyć luźna, to jednak lepiej dmuchać na zimne i przygotować się na wszystkie możliwe okoliczności. Nawet jeżeli nie wybierasz się setki kilometrów od cywilizacji, to jednak w środku lasu mogą przydarzyć się różne sytuacje. Bagaż warto więc bardzo dobrze zaplanować. Na samej górze powinna znaleźć się lista najpotrzebniejszych rzeczy – takich, bez których biwakowanie będzie znacznie utrudnione. Niżej możesz zgromadzić zestawienie rzeczy, które warto zabrać ze sobą pod namiot ze względu na własny komfort. Nie są niezbędne, ale znacznie ułatwiają życie. Może to być power bank, składane krzesełka, czy zapałki.
Lista 7 rzeczy, które warto zabrać ze sobą na biwak
Jeżeli planujesz swój pierwszy wyjazd na biwak, na pewno zastanawiasz się, co zabrać pod namiot. Najważniejsze jest ustalenie priorytetów. Na samym początku trzeba ustalić, co będzie absolutnie niezbędne podczas takich wakacji. Zapoznaj się z naszą listą rzeczy, które sprawią, że świetnie poradzisz sobie w każdych warunkach.
1. Karimata lub materac turystyczny
Te akcesoria umożliwią ci spokojny sen pod gwiazdami. Nawet najlepszej jakości podłoga namiotowa nie nadaje się do tego, aby kłaść się na niej bezpośrednio. Z tego powodu konieczny będzie materac biwakowy albo przynajmniej dobrej jakości karimata. Materace do namiotów są zdecydowanie wygodniejsze, chociaż także droższe. Musisz także uwzględnić ich rozmiar w swoim ekwipunku. Alternatywą może być na przykład lżejsza mata samopompująca. Jeżeli planujesz postawić na materac, to z pewnością dobrze sprawdzi się model Quechua Air Comfort dostępny w sieci sklepów Decathlon. 70 centymetrów szerokości zapewnia komfort podczas snu. Cała konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu oraz demontażu.
2. Kuchenka turystyczna, czyli gotowanie na biwaku
Przygotowywanie pożywienia na wakacjach pod namiotem najczęściej kojarzy się z pieczeniem kiełbasek przy ognisku. To nie jest jednak uniwersalny sposób, ponieważ latem nietrudno o deszcze. Jeśli jedziesz na kilka dni, różnorodność codziennych posiłków będzie miała znaczenie. W takim wypadku warto pomyśleć o kuchence turystycznej. To proste urządzenie, które umożliwia przygotowanie ciepłych posiłków nawet w środku lasu. Kuchenkę można z powodzeniem rozłożyć, na przykład, w przedsionku dużego namiotu. Warto też zabrać ze sobą zapalniczkę.
3. Komfortowy śpiwór na wyjazd pod namiot
Letni kemping pod namiotem nie wymaga zabierania ze sobą profesjonalnych i bardzo drogich śpiworów. Nie warto jednak całkowicie z niego rezygnować. Wybierz lekki, syntetyczny śpiwór, który nie krępuje ruchów. Świetnie sprawdzi się popularna „mumia” lub „koperta”. Oczywiście konstrukcja musi być dostosowana do temperatury na zewnątrz.
4. Menażka, garnki i sztućce
Gotowanie i spożywanie posiłków nie będzie możliwe bez odpowiednich naczyń turystycznych. Nie zabieraj ze sobą domowej zastawy, która tylko obciąży twój bagaż. Warto natomiast zapakować:
- menażkę;
- kubek termiczny;
- składane garnki silikonowo-aluminiowe;
- talerze i sztućce outdoorowe;
- scyzoryk.
5. Apteczka i jej zawartość
Znajdując się pod namiotem, można dostać alergii, kontuzji, przeziębić się lub zatruć. Dobrze wyposażona apteczka kempingowa będzie więc niezbędna dla poczucia pełnego bezpieczeństwa. Dowiedz się też, jaki namiot kupić, aby skutecznie chronił cię przed deszczem i wiatrem.
6. Latarka czołówka
Czołówka to specyficzna latarka, którą zakłada się na głowę. Dzięki niej możesz poruszać się swobodnie i oświetlać sobie drogę, jednocześnie mając wolne ręce. Obecnie w sklepach outdoorowych dostępne są modele czołówek, w których można dostosować siłę promienia światła do panujących dokoła warunków. Podczas wypoczynku w lesie będzie to absolutnie niezbędny gadżet.
7. Prowiant, który warto zabrać na kemping
Jeżeli wybierasz się na biwak z rodziną i jedziecie samochodem, możesz zabrać tyle jedzenia, ile zmieści się w bagażniku. Oczywiście najlepiej sprawdzą się konserwy i suchy prowiat o długiej dacie przydatności do spożycia. Jeśli jednak wybierasz się na długi i intensywny trekking najlepiej zabrać ze sobą batony energetyczne. Świetnie sprawdzą się także produkty liofilizowane. To jedzenie pod namiot poddane specjalnej obróbce, które jest bardzo lekkie, a jednocześnie zawiera wszystkie składniki odżywcze i jest wysokokaloryczne.
Wiesz już, co zabrać pod namiot. Wymienione powyżej propozycje z pewnością pomogą ci świetnie spędzić czas w lesie lub na polu namiotowym.
Może Cię także zainteresować:
- Jakie jedzenie zabrać pod namiot? Co się najlepiej sprawdzi?
- Materac do namiotu – 5 aspektów, aby wybrać najlepszy
- Jaki namiot kupić? Dokonaj mądrego wyboru
- Gdzie pod namiot nad jezioro? Poznaj najpiękniejsze miejsca!
- Tarp turystyczny – czy może zastąpić namiot? Sprawdź, jak go używać