Okulary w góry – czy warto je mieć i jakie wybrać?

Okulary w góry są wbrew pozorom bardzo potrzebne zarówno latem, jak i zimą. Czym powinny się wyróżniać? Na co naprawdę warto zwrócić uwagę podczas zakupów? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
okulary w góry

Gogle trekkingowe to z pozoru mało istotny element wyposażenia kompletowanego na wycieczkę w góry. Tymczasem ich brak może być naprawdę dokuczliwy, zwłaszcza zimą. W sklepach sportowych można znaleźć bardzo różne modele okularów lodowcowych w zróżnicowanych cenach. Warto poważnie podejść do tego zakupu. 

Okulary w góry – dlaczego są potrzebne?

okulary w góry portret

Niemal każdy, kto lubi spędzać czas na łonie natury, ceni sobie obecność słońca. Promienie słoneczne ogrzewają i sprawiają, że widoki są o wiele przyjemniejsze. Trzeba jednak zaznaczyć, że mają one również negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Okulary w góry są niezbędne podczas wędrówek w słońcu, ponieważ promienie UV na wysokościach są niebezpieczne. W zimie słońce odbija się od śniegu, a brak odpowiedniego filtra może doprowadzić do zapalenia spojówek, zwanego także ślepotą śnieżną.

Jakie funkcje pełnią okulary w góry?

Okulary przeciwsłoneczne w góry pełnią także funkcję ochronną przed czynnikami mechanicznymi – piaskiem, owadami, czy opadającym kurzem. To tylko z pozoru nieistotna kwestia, która może znacznie zaburzyć radość z efektywnej wycieczki. Jeśli zastanawiasz się, co zabrać w góry, koniecznie pomyśl o okularach!

Okulary górskie – czym powinny się wyróżniać? 

okulary w góry wspinaczka

Nie każde okulary przeciwsłoneczne w góry sprawdzą się na dużych wysokościach. Przed wyprawą warto zdecydować się na modele, które filtrują całe widmo promieniowania ultrafioletowego (UVA, UVC i UVB). Bez tego soczewki mogą okazać się całkowicie nieskuteczne nawet w środkowych partiach gór. 

Jakie gogle trekkingowe na środkowe i wysokie partie gór?

Podczas górskich wędrówek najlepiej sprawdzą się soczewki z kategorii 3 i 4. Jeśli ograniczasz się do środkowych partii gór, możesz zdecydować się na kategorię 3, która przepuszcza od 8 do 18% widma światła. W wysokich górach zdecydowanie warto postawić na kategorię 4, czyli tak zwane okulary lodowcowe. Te z kolei przepuszczają od 3 do 8% widma. 

Zobacz też:  Tarp turystyczny - czy może zastąpić namiot? Sprawdź, jak go używać

Okulary przeciwsłoneczne w góry – jakie wybrać?

okulary w góry droga

Na okularach górskich nie warto oszczędzać. Zawsze wybieraj takie modele, które są oznakowane odpowiednią kategorią. W ten sposób zyskasz pewność, że soczewki ochronią cię przed pełnią niebezpiecznych promieni UV. Ważne jest także to, aby okulary w góry były wygodne i dobrze leżały na skroniach. Możliwe, że będą musiały posłużyć ci na wielogodzinnych wędrówkach, podczas których możesz solidnie się zmęczyć.

Ciekawym przykładem okularów w góry może okazać się model MH580 dostępny w sklepach sieci Decathlon. To wygodne i trwałe okulary w góry kategorii 4, które sprawdzą się nawet na bardzo dużych wysokościach.

Przed wyprawą w góry koniecznie trzeba skompletować ekwipunek. Obok obuwia, ubrań w góry czy plecaka warto pamiętać także o okularach. Okulary w góry w dużej mierze są odpowiedzialne za twój komfort i bezpieczeństwo oczu. Powinny być nie tylko wygodne, ale także chronić cię przed całym widmem promieniowania ultrafioletowego.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts