Modyń i wieża widokowa w Beskidzie Wyspowym – najkrótszy szlak

Na Modyń można wejść z kilku różnych miejscowości. Najprostszym i jednocześnie najkrótszym szlakiem jest niebieski, prowadzący z miejscowości Młyńczyska. Na Modyni znajduje się wieża widokowa, która gwarantuje niesamowity widok na okolicę.
MODYŃ

Modyń to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, który liczy sobie 1029 m n.p.m. Jego zbocze jest zalesione jodłami i bukami, co gwarantuje przyjemny cień podczas wędrówki w gorące, letnie miesiące. Trasa na wierzchołek zdecydowanie nie należy do wymagających – a zapewniamy, że warto się w nią udać. Wybierz najlepsze dla siebie podejście i ciesz się niepowtarzalnym widokiem na górzysty krajobraz.

Modyń – Góra Zakochanych i drewniana wieża widokowa

Modyń góra
Fot.: Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

W przeszłości Modyń nazywana była Patryją, a na jej szczycie znajdowała się drewniana wieża triangulacyjna. Z czasem jednak wieża zbutwiała, a w latach 80 XX wieku powalił ją silny wiatr. W 2021 roku na jej miejsce postawiono nową, drewnianą wieżę widokową, która pozwala jeszcze lepiej nacieszyć się zapierającą dech w piersiach panoramą.

Ze szczytu Modyni rozpościera się przepiękny widok na na Tatry, Pieniny i Gorce. Szczególne wrażenie robi o zachodzie słońca lub wcześnie rano, gdy góry otulone są mleczną mgłą. Wieża liczy sobie aż 27 metrów wysokości. Wstęp na nią jest bezpłatny, a u jej stóp znajduje się miejsce na ognisko – idealne na rodzinny piknik. To właśnie ta atrakcja sprawiła, że jest to obecnie najczęściej uczęszczana góra Beskidu Wyspowego.

Najkrótszy szlak na Modyń (szlak niebieski) i inne ścieżki na szczyt

Na Modyń prowadzą aż cztery różne szlaki turystyczne:

  • najkrótsza i jednocześnie najprzyjemniejsza wędrówka odbywa się na Modyń niebieskim szlakiem. Na początku swojego biegu, pokrywa się ze znajdującymi się tutaj stacjami drogi krzyżowej. Aby tam dotrzeć, należy udać się do wsi Młyńczyska w przełęczy Cisowy Dział. Znajduje się tam krzyż milenijny i wygodny parking. Droga od niego do wieży widokowej liczy sobie zaledwie 2 km;
  • czarny szlak z Zalesia również wynosi 2 km, a jego przejście zajmuje około 50 minut i nie jest zbyt wymagające;
  • trasa zaczynająca się w wiosce Zbludza – jest to również szlak niebieski, lecz w wersji nieco wydłużonej. Podejście trwa około 1 godz. 40 minut, a do pokonania jest więcej wzniesień niż w przypadku najłatwiejszego szlaku;
  • najdłuższą drogą na szczyt Modyni jest żółty szlak z Łącka. Liczy on sobie aż 10 km, a jego czas przejścia wynosi około 3 godziny i 40 minut.
Zobacz też:  Wielka Czantoria – widokowym szlakiem na lesistą kopułę w Beskidzie Śląskim

Co zabrać ze sobą na wyprawę w Beskid Wyspowy?

Modyń widok
Fot.: Mx2047 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wędrówka na Modyń spod krzyża milenijnego nie jest wymagająca – polecana jest nawet jako świetna opcja dla rodzin z dziećmi. Do jej pokonania nie potrzeba żadnego specjalistycznego sprzętu górskiego, lecz podstawowe wyposażenie trekkingowe z pewnością się przyda. Należy zadbać o odpowiedni ubiór szczególnie jeśli wyruszasz w trasę zimą. Wszystkie przydatne ubrania i akcesoria znajdziesz w sklepach Decathlon, a wśród nich:

  • dobre buty trekkingowe dla dzieci i dorosłych;
  • plecaki;
  • nieprzemakaln odzież w razie deszczowej pogody;
  • pojemniki na jedzenie i picie – warto zabrać ze sobą coś na ognisko lub piknik na górze;
  • ciepłe okrycia na zimę, które nie krępują ruchów i odprowadzają wilgoć na zewnątrz;
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV – przydadzą się do ochrony oczu zarówno w lecie, jak i w zimie. Promienie słoneczne odbijane od śniegu są równie szkodliwe dla oczu jak te padające na nie bezpośrednio.

Modyń to obowiązkowy szczyt do przejścia dla wszystkich miłośników natury i górskich widoków. Rodzinom z dziećmi polecamy łatwiejszą trasę na wieżę widokową. Natomiast pasjonatom pieszych wędrówek polecamy dłuższą drogę, która pozwoli bardziej nacieszyć się klimatem Beskidu. Zanim zejdziesz w dół, pozwól sobie pobyć w ciszy z bezkresnym górskim krajobrazem.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: październik 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts