Zamek Chojnik – jak dojść, ile kosztuje zwiedzanie zamku?

Zamek Chojnik to jedna z atrakcji Karkonoszy. Ruiny położone są na obrzeżach Jeleniej Góry, co zapewnia turystom łatwy dojazd. Na miejscu można nie tylko zwiedzać, ale nawet przenocować!
Zamek Chojnik

Zamek Chojnik położony jest w jeleniogórskiej dzielnicy Sobieszów – tylko 10 kilometrów od centrum miasta, 13 kilometrów od Szklarskiej Poręby i 16 kilometrów od Karpacza. Tak niewielkie odległości względem popularnych kurortów zachęcają, by podczas urlopu w Karkonoszach zaplanować krótką wycieczkę do malowniczych ruin. Tym bardziej że dawna warownia jest znakomicie przygotowana na przyjęcie turystów.

Zamek Chojnik – turystyczna atrakcja Jeleniej Góry

Zamek Chojnik turystyczna atrakcja Jeleniej Góry
Fot. Alfista33 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Zamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych dolnośląskich ruin zamkowych. Obiekt został wybudowany na szczycie góry Chojnik (627 m n.p.m.) jako dwór myśliwski Bolka I Surowego. Warto zaznaczyć, że pierwszą osadę mogło wznieść plemię Bobrzan. Książę świdnicko-jaworski Bolko II, rozbudował zamek i stworzył fortyfikacje. Później Chojnik znalazł się w rękach rodu Schaffgotschów i stanowił ich główną siedzibę. Arystokraci zajęli się jego rozbudową, a styl był utrzymany w duchu renesansu. Niestety wojna trzydziestoletnia, a później pożar, który wybuchł w 1675 roku, przyniósł kres świetności zamku, choć – na szczęście – nie zniszczył go całkowicie.

Zwiedzanie zamku Chojnik

Zwiedzanie zamku Chojnik
Fot. Jojo via Wikipedia, domena publiczna

W 1822 roku powstała restauracja, a 26 lat później zaczęło działać czynne do dzisiaj schronisko. Zamek stał się lubianym miejscem spacerów kuracjuszy z Cieplic. Turyści do dzisiaj przyjeżdżają tu, by podziwiać budowlę i szukać śladów Bolka II. Zachowało się oryginalne założenie – zamek Chojnik składa się z zamku dolnego, średniego oraz górnego. Na zamku średnim znajduje się pręgierz z 1410 roku, widoczne są także pozostałości budynku mieszkalnego. Można posłuchać średniowiecznej muzyki oraz legend. Najsłynniejszą z nich jest historia o księżniczce Kunegundzie, dumnej córce właściciela zamku.

Zobacz też:  Kotlina Kłodzka i jej okolice – odkryj atrakcje turystyczne obszarów Ziemi Kłodzkiej

Atrakcje zamku Chojnik – co zobaczyć?

Co robić, po dotarciu na zamek? Na turystów czekają liczne atrakcje:

  • można wejść na zamkową wieżę, skąd widać rozległą panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy;
  • jest możliwość, by postrzelać z kuszy;
  • latem organizowany jest Rycerski Turniej Kuszniczy o Złoty Bełt Chojnika;
  • warto zobaczyć pręgierz i kamienne cysterny, w których gromadzono wodę – zamek nie miał własnej studni.

Zamek Chojnik – szlaki turystyczne

Zamek Chojnik szlaki turystyczne
Fot. Jerzy Strzelecki via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Pod zamek można dojechać samochodem – parking znajduje się przy ul. Zamkowej w Sobieszowie, południowej dzielnicy miasta. W tempie spacerowym idzie się około pół godziny. Jednak prowadzą tam również dłuższe szlaki piesze:

  • szlak czerwony przez Głazowisko do Sobieszowa;
  • szlak czarny do Podgórzyna Górnego;
  • szlak żółty do Podgórzyna Dolnego.

Akcesoria, które są potrzebne podczas wycieczki

Do każdej pieszej wycieczki należy się dobrze przygotować. Warto więc odwiedzić sklep Decathlon, który oferuje dobrej jakości akcesoria turystyczne. Na pewno potrzebna będą:

  • odzież turystyczna i trekkingowa;
  • buty trekkingowe i turystyczne.

Przydadzą się również lornetki, zwłaszcza jeżeli ktoś ma w planach podziwianie panoramy. Po wejściu na wieżę można bowiem mieć świetną perspektywę i obserwować niezwykłe widoki.

Informacje praktyczne – ceny biletów, godziny otwarcia

W szczycie sezonu zamek jest czynny od godziny 10:00 do 18:00 – ostatnie bilety sprzedawane są na pół godziny przed zamknięciem obiektu. Zimą wejście na teren zamku możliwe jest do godziny 16:00. Cennik kształtuje się następująco – 7 zł za bilet normalny oraz 4 zł za bilet ulgowy. Warto również pamiętać, by uiścić dodatkową opłatę za wstęp na teren Karkonoskiego Parku Narodowego (odpowiednio 8 zł i 4 zł).

Zobacz też:  Val di Sole w Trentino. Raj dla narciarzy

Zamek Chojnik to zabytek, które pamięta czasy świetności księstwa świdnickiego. Jego niezwykłe dzieje rozpalają wyobraźnię i przyciągają kolejne pokolenia turystów. Warto przyjechać, by zobaczyć nie tylko doskonale zachowane ruiny, ale również cudowne widoki, które roztaczają się z zamkowego wzgórza.

Fot. główne: Piotr Klementowski via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: styczeń 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts