Góry Wałbrzyskie -co zobaczyć? Najważniejsze szczyty, szlaki i atrakcje

Góry Wałbrzyskie są pasmem o długości 35 km, które leży w Sudetach Środkowych, na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie wałbrzyskim. Góry te ciągną się z północnego zachodu na południowy wschód. Poznaj najważniejsze atrakcje Gór Wałbrzyskich!
góry wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie graniczą z Górami Sowimi, Kamiennymi, Pogórzem Wałbrzyskim i Bolkowskim. Granice wyznaczają rzeka Bóbr oraz dolina Rybnej. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa, czyli Czarna Góra (853 m n.p.m.), na której znajduje się punkt widokowy (niestety, góra nie jest zaliczana do Korony Gór Polskich). Drugim co do wysokości szczytem jest Chełmiec (851 m n.p.m.) – na samej górze wybudowano kamienną wieżę i 45-metrowy krzyż. Trzecim z kolei szczytem jest Trójgarb (778 m) z wieżą widokową o pięciu tarasach położonych na różnych wysokościach. Oprócz trzech masywów w skład Gór Wałbrzyskich wchodzą Rybnicki Grzbiet, Kotlina Wałbrzyska, Góry Czarne. Co warto zobaczyć, udając się w okolice Wałbrzycha? Jakie atrakcje czekają zwiedzających okolice?

Jak dotrzeć na Górę Borową?

Góry Wałbrzyskie zamek nowy dwór
Fot. ZeroJeden via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Wycieczkę na szczyt można rozpocząć od wyprawy na Górę Zamkową (618 m), która znajduje się w granicach Wałbrzycha. Przy okazji warto obejrzeć ruiny zamku Nowy Dwór – do dziś zachowały się tylko resztki fundamentów i murów obronnych wraz z bramą. Z Góry Zamkowej prowadzi szlak turystyczny do Przełęczy Koziej i Przełęczy pod Borową, skąd można dotrzeć bezpośrednio na najwyższą górę. Inna trasa powiedzie turystów do miasteczka uzdrowiskowego, Jedlina-Zdrój, gdzie znajdują się zabytki – dworzec kolejowy, wille, pałac Jedlinka z XVII wieku. W pałacu można również przenocować.

Atrakcje turystyczne – Zamek Książ

Góry Wałbrzyskie zamek książ

Będąc w Górach Wałbrzyskich, nie sposób ominąć słynnego Zamku Książ, którego historia sięga XIII wieku. Dziś zamek można nie tylko zwiedzać, Nie ma przeszkód, by zatrzymać się w nim na noc lub zjeść posiłek. Oprócz komnat zamkowych do zwiedzania udostępniono również palmiarnię, mauzoleum, podziemia, a także stadninę koni.

Zobacz też:  Góry Orlickie - szlaki i przewodnik po Sudetach

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój

Góry Wałbrzyskie uzdrowisko spa

SzczawnoZdrój to uzdrowisko położone u podnóża szczytu Chełmiec, w dolinie potoku Szczawnik, zaledwie 6 km od Wałbrzycha. Do ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w mieście, należą m.in.:

 • Dom Zdrojowy i Park Zdrojowy;
 • Pijalnia Wód Mineralnych;
 • Teatr Zdrojowy;
 • Wieża Anny;
 • Park Szwedzki;
 • wieża widokowa wzgórza Giedymina.

Szczawno-Zdrój to miasto z bogatą bazą noclegową i zapleczem gastronomicznym. Ciekawostką może być fakt, że w tamtejszym Grand Hotelu zatrzymał się niegdyś Winston Churchill.

Masyw Trójgarbu i panorama górska

Góry Wałbrzyskie trojgarb
Fot.: Olidudlatdeysok via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Choć Trójgarb nie jest najwyższy, turyści bardzo chętnie podążają szlakiem na samą górę. Dlaczego? Znajduje się tam otwarty w 2018 roku punkt widokowy o wysokości 27,5 m. Wieża jest częścią projektu, w ramach którego powstało mnóstwo ławeczek, stojaków rowerowych oraz tablic informacyjnych. Przy idealnej pogodzie można dostrzec Ślężę czy Rudawy Janowickie. Na szczyt dostaniesz się kilkoma szlakami – od strony Witkowa, Gostkowa, Lubomina. Podążając zielonym szlakiem z Gostkowa, warto zatrzymać się na chwilę przy holenderskim wiatraku z XVIII wieku.

Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich

Góry Wałbrzyskie jezioro daisy
Fot.: I, Kapacytron via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Park został utworzony w 1998 roku i obejmuje powierzchnię 6493 ha. Na terenie Parku znajduje się wiele pomników przyrody – Małpia Skała, Czerwone Skałki, Szczeliny Wiatrowe. Kolejnym obszarem chronionym jest Książański Park Krajobrazowy z dwoma rezerwatami:

 • Przełomy pod Książem;
 • Jezioro Daisy.

Góry Wałbrzyskie a turystyka

Góry Wałbrzyskie turystka

Szlaki górskie nie są tu wyjątkowo długie, jednak dość wymagające – strome zbocza, głębokie doliny sprawiają, że podczas wędrówki można się naprawdę zmęczyć. Nie bez przyczyny Góry Wałbrzyskie nazywane są sudeckimi Tatrami. Zanim wyruszysz w podróż, upewnij się, że jesteś odpowiednio przygotowany na każde warunki. Oprócz mapy turystycznej gór przydadzą ci się wygodne buty, czy przeciwdeszczowa kurtka. W sklepach Decathlon znajdziesz niezbędne elementy garderoby, a także akcesoria przydatne podczas wspinaczki górskiej, np.:

 • kije do nordic walking;
 • pojemne plecaki;
 • nakładki antypoślizgowe na buty.
Zobacz też:  Błędne Skały w Górach Stołowych – labirynt, który trzeba zobaczyć

Góry Wałbrzyskie to pasmo gór w Polsce z wieloma atrakcjami, dlatego co roku chętnie odwiedzają je kolejni turyści szukający kontaktu z naturą. Sudeckie Tatry na pewno zasługują na zainteresowanie i choćby krótką wizytę – oczywiście zaplanowaną i dobrze przygotowaną.

Fot. ilustracyjne: JDavid via Wikipedia, CC BY-SA 4.0


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: kwiecień 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts