Góry towarne – gdzie się znajdują? Dlaczego warto tam pojechać?

Góry Towarne to zespół malowniczych skał wapiennych. Jest chętnie odwiedzany przez amatorów wspinaczki skałkowej, ale można przyjść tu również na spacer. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu?
góry towarne

Góry Towarne stanowią jedno z bardziej urokliwych miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jako że położone są blisko dawnego krakowskiego szlaku kupieckiego, nie pozostało to bez wpływu na nazwę. Podobno ich ukształtowanie przypomina wałki towaru, który kupcy mogli ukrywać w tamtejszych jaskiniach.

Góry Towarne – gdzie się znajdują?

Góry Towarne gdzie się znajdują
Fot. Wie.tom.25 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Góry Towarne to bezleśne wzgórza należące do Wyżyny Częstochowskiej. Wzniesienia zlokalizowane są niedaleko miejscowości Kusięta w gminie Olsztyn Jurajski. To znakomita okolica dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Znajdują się tu ciekawe szlaki turystyczne, a także największa atrakcja – ruiny zamku w Olsztynie k. Częstochowy.

Wzniesienia Gór Towarnych, szczyty i jaskinie

Wzniesienia Gór Towarnych szczyty i jaskinie
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Góry Towarne dzielą się na dwa wyraźne masywy – Góry Towarne Małe i Duże. W Górach Towarnych Dużych jest zlokalizowany najwyższy szczyt pasma, czyli Lisica (349 m n.p.m.), a oprócz tego Sowia Góra i Góra Rachowiec. W Górach Towarnych znajdują się cztery jaskinie, a oprócz tego również groty i schrony skalne. Jaskinia Towarna i Dzwonnica tworzą połączony system o długości 170 m. Uwagę zwracają tam oryginalne, dobrze zachowane nacieki, w tym tzw. mleko wapienne. Odkryto tu również szczątki niedźwiedzia jaskiniowego oraz pochodzące z paleolitu ślady bytowania ludzi. Z tego powodu jaskinia Towarna nazywana jest także jaskinią Niedźwiedzią. Poza tym z powodu ciekawej szaty naciekowej warto eksplorować jaskinię Cabanową (47 m długości) – trzeba przejść wąskim korytarzem aż do sporych rozmiarów komory. Inną ciekawą formą jest jaskinia Kopana.

Wspinaczka skałkowa – to będzie potrzebne

góry towarne Wspinaczka skałkowa to będzie potrzebne
Fot. Jerzy Opioła via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

W Góry Towarne chętnie przyjeżdżają osoby, które uprawiają wspinaczkę skałkową. W obrębie Gór Towarnych Dużych wybierają kompleks skalny utworzony przez Płytę i Grotę, natomiast w Górach Towarnych Małych – ostańce Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek. Wspinaczka skałkowa to jeden z ciekawszych i bardziej różnorodnych sportów, a stosunkowo niewielkie wzniesienia Gór Towarnych świetnie nadają się, by rozpocząć tę przygodę. Przedtem wybierz się jednak do sklepu Decathlon, by skompletować sprzęt. Podstawą są przede wszystkim dobrze wyprofilowane buty, ale także inne akcesoria, które zapewnią ci bezpieczeństwo:

  • uprząż wspinaczkowa;
  • kask wspinaczkowy;
  • woreczek z magnezją;
  • liny wspinaczkowe.
Zobacz też:  Dolina Lejowa w Tatrach. Czy na szlak można wejść z psem?

Jurajskie szlaki turystyczne w Górach Towarnych

Przez Góry Towarne biegnie trasa spacerowa o długości ok. 1,5 km, która uwzględnia wszystkie miejscowe atrakcje – ostańce skalne, jaskinie oraz schroniska – i ciągnie się aż do rezerwatu przyrody Zielona Góra. Punktem wyjścia będzie Olsztyn (odległość to tylko 3 km), ale można zaparkować auto przy drodze. W okolicy znajduje się też słynny szlak Orlich Gniazd, łączący najważniejsze warownie jurajskie.

Góry Towarne to jeden z bardziej malowniczych zakątków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze ostańce tworzą wyjątkową scenerię, a z ich szczytów rozciąga się widok na piękną okolicę Olsztyna.

Fot. główne: I, Wie.tom.25 via Wikipedia, CC BY 2.5


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts