Jaskinia Niedźwiedzia – jaskinia Sudetów. Cennik i trasa

Co warto wiedzieć o Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie? Jak przygotować się do przejścia trasy ekstremalnej oraz turystycznej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!
Jaskinia Niedźwiedzia nacieki

Szukasz miejsca na niezapomnianą wycieczkę? Jaskinia Niedźwiedzia będzie doskonałym wyborem nie tylko dla wysportowanych młodych osób, ale także rodzin z dziećmi, seniorów, a nawet osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Przed wybraniem się na zwiedzanie warto mieć jednak na uwadze, że Jaskinia w Kletnie to rezerwat przyrody, co wiąże się z ograniczeniami dotyczącymi liczby odwiedzających. Sprawdź, jak się przygotować do eksploracji tego niesamowitego miejsca. 

Jaskinia Niedźwiedzia – podstawowe informacje

Jaskinia Niedźwiedzia pazur

Jaskinia Niedźwiedzia jest położona w Masywie Śnieżka w górze Stromej (1166 m n.p.m) umiejscowionej w dolinie Kleśnicy znajdującej się w gminie Stronie Śląskie. Co ciekawe, to najdłuższa trasa w całych Sudetach nie tylko po polskiej, ale także po czeskiej stronie gór. Na chwilę obecną naukowcom udało się naliczyć w niej niemalże 5 kilometrów korytarzy i sal, co czyni ją jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w całym kraju.

Miejsce jest znane przede wszystkim z dobrze zachowanej szaty naciekowej, zobaczysz tutaj nie tylko stalaktyty, stalagmity czy stalagnaty, ale także makarony, draperie, zasłony, heliktyty, nacieki grzybowe, polewy, pizoidy i inne imponujące formy naciekowe.

Jaskinia w Kletnie – proces powstawania i odkrycie

Powstanie Jaskini w Kletnie jest ściśle związane z występowaniem skał węglanowych. Marmury znajdujące się w Masywie Śnieżnika są datowane na wiek prekambryjski, czyli około 600 milionów lat temu. Mają one postać ławic bądź soczew pływających – tego typu występowanie skał geolodzy nazywają krasem wyspowym lub sudeckim.

Jak przebiegał proces ich tworzenia? Do powstawania skał doszło w wyniku osadzania się szczątków organizmów żyjących w morzach ówcześnie znajdujących się na tym terenie. Stopniowe przykrywanie się ich warstw, a także działanie ciśnień i temperatur doprowadziło do stworzenia wapieni, a następnie marmurów.

Zobacz też:  Jaskinia Smocza Jama. Jaskinia w Tatrach Zachodnich

To nie jedyny czynnik, który wpłynął na dzisiejszy wygląd Jaskini Niedźwiedziej. U stóp groty płynie potok Kleśnica – to właśnie jego wody w dużej mierze wpłynęły na wyrzeźbienie wnętrza tego miejsca. Około 28 milionów lat temu doszło do powstania spękań oraz szczelin w skałach, które później tworzyły sale, korytarze i kominy. Poza tym to właśnie wskutek działania wody wyodrębniły się liczne formy naciekowe o różnorodnych kształtach oraz barwach. 

W trakcie zlodowaceń w grotach powstały mnogie namuliska pełne kości zwierząt plejstoceńskich, a zwłaszcza lwów jaskiniowych oraz niedźwiedzi jaskiniowych – stąd też nazwa Jaskini w Kletnie. Poza tym odkryte szczątki należały także do następujących ssaków: saren, dzików, wilków, bobrów, hien oraz żubrów.

Do odkrycia jaskini doszło dopiero w październiku 1966 roku w kamieniołomie Kletno III. Do końca tego samego roku naukowcom udało się odnaleźć Salę Niedźwiedzią, Salę Lwa oraz Dolne Partie – w efekcie długość korytarzy w odkrytej jaskini wyniosła niemalże 200 metrów!

Dalsze wykopy pozwoliły na eksplorację kolejnych miejsc, w tym Sal Pałacowych, Korytarza Człowieka Pierwotnego, Starego Pietra Wrocławskiego i Korytarza Wodnego. Dzięki badaczom z Uniwersytetu Wrocławskiego doszło do kolejnych odkryć, a w 1983 roku po raz pierwszy udostępniono Jaskinię Niedźwiedzią turystom. Mimo możliwości zwiedzania jaskinia wciąż jest badana oraz eksplorowana przez Sekcję Grotołazów z Wrocławia.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej – co warto wiedzieć przed wizytą?

Jaskinia Niedźwiedzia trasa ekstremalna

Jak już wiesz, Jaskinia Niedźwiedzia jest Rezerwatem Przyrody, co sprawia, że możliwości jej zwiedzania są dość ograniczone. Przygotowania do wycieczki zacznij od internetowej rezerwacji biletów – tylko w ten sposób masz pewność, że personel wpuści cię do środka. 

Temperatura powietrza w jaskini jest stała i wynosi około 6 stopni Celsjusza, a wilgotność niemalże 100%. Zważywszy na 45-minutowy czas zwiedzania, należy odpowiednio dostosować swój ubiór oraz obuwie do tych warunków, by móc w pełni cieszyć się eksploracją groty. W sklepach Decathlon znajdziesz wysokiej jakości produkty, które doskonale sprawdzą się w tej roli, w tym:

  • odzież termoaktywną,
  • polary i bluzy turystyczne,
  • spodnie trekkingowe,
  • kurtki trekkingowe,
  • buty trekkingowe.
Zobacz też:  Jaskinia Miętusia – zwiedzanie. Czy potrzebny bilet?

Trasa ekstremalna – jak się przygotować?

Trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej z powodzeniem może być zwiedzana przez dzieci czy seniorów. Jednak wariant ekstremalny jest dedykowany jedynie dla osób dorosłych lub młodzieży od ukończenia 16 roku życia pod opieką rodzica. Poza tym zwiedzanie starych dolnych partii jaskini wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej oraz oczywiście braku przeciwwskazań zdrowotnych takich jak choroby serca czy klaustrofobia. Ze względu na wąskie przejścia trasa jest dostępna tylko dla osób szczupłych (objętość najszerszego miejsca powinna wynosić nie więcej niż 110 centymetrów).

Czas przejścia trasy ekstremalnej wynosi aż 3 godziny, dlatego odpowiednio dobrany ubiór jest jeszcze bardziej istotny. W cenie biletu otrzymasz specjalny kombinezon speleologiczny – pod niego najlepiej założyć ciepłe, ale jednocześnie obcisłe ubrania (na przykład wysokiej jakości odzież termoaktywną). Nie zapomnij o zabraniu butów na zmianę – dobrze sprawdzą się wysokie gumowe modele. Fotografowanie w tej strefie jest możliwe, ale jedynie przy użyciu smartphone’ów oraz aparatów kompaktowych.

Jaskinia Niedźwiedzia – cennik

Jaskinia Niedźwiedzia cennik

Planując jakąkolwiek wycieczkę, oczywiście nie można zapomnieć o przygotowaniu się na związane z nią wydatki. Ile kosztuje wejście do Jaskini Niedźwiedziej? Cennik zwiedzania prezentuje się następująco.

  • bilet normalny – 55 złotych;
  • bilet ulgowy (dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów do ukończenia 26. roku życia; osób z niepełnosprawnością oraz opiekunów użytkowników wózków inwalidzkich) – 40 zł;
  • opłata za fotografowanie i filmowanie – 15 zł;
  • bezpłatny wstęp obowiązuje dla dzieci poniżej 3. roku życia, opiekunów grup zorganizowanych oraz przewodników posiadających ważne identyfikatory;
  • zwiedzanie trasy ekstremalnej – 250 zł;
  • opłata za parking dla samochodu osobowego – 15 zł.

Jaskinia Niedźwiedzia jest czynna w godzinach od 9:00 do 16:40 z wyłączeniem poniedziałków i czwartków. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z parkingu dla pracowników umiejscowionego tuż obok pawilonu wejściowego do jaskini.

Zobacz też:  Jaskinia Olsztyńska, ważna atrakcja Gór Sokolich

Wycieczka do Jaskini Niedźwiedziej może być świetną weekendową rozrywką dla rodzin z dziećmi, a także doskonałym kierunkiem na odbycie fascynującej przygody dla osób uprawiających sporty wyczynowe. Pamiętaj jednak, że ze względu na ograniczenia ruchu turystycznego na jej trasach niezbędne jest zarezerwowanie biletu z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zapomnij także o wyborze odpowiedniej odzieży oraz obuwia.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts