Smerek – jak dotrzeć, panorama ze szczytu

Smerek, położony w sercu Bieszczad, oferuje niezapomniane widoki ze szczytu. Odwiedzający mają okazję doświadczyć bliskości wyjątkowej przyrody i kultury regionu. Oto dlaczego warto zdecydować się na jego zdobycie.
Smerek

Smerek – perła Bieszczad

Bieszczady to region znany z dzikiej przyrody, nieskazitelnych krajobrazów i ciszy, której trudno doświadczyć gdzie indziej. Wśród wielu bieszczadzkich szczytów Smerek (1222 lub 1223 m n.p.m.) wyróżnia się swoją dostępnością i malowniczymi widokami. Położony niedaleko wsi o tej samej nazwie oraz Wetliny, stanowi doskonały cel dla turystów szukających zarówno spokoju, jak i aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Szlaki turystyczne prowadzące na Smerek

Smerek widok z czerownego szlaku
Fot.: GRAD via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Dostęp do Smereka jest możliwy dzięki dobrze oznakowanym szlakom turystycznym. Najpopularniejsza trasa rozpoczyna się w połowie drogi między wsią Smerek a Kalnicą – jest oznakowana na czerwono. Stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego. Marsz na szczyt, zajmujący około dwóch godzin, prowadzi przez malownicze tereny, oferując wędrowcom możliwość obcowania z naturą. Szlak, mimo iż miejscami może wydawać się wymagający, jest dobrze przygotowany do piechurów niezależnie stopnia zaawansowania.

Przy wejściu na szlak znajduje się parking oraz kasa Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Należy uregulować opłatę za wejście na jego teren.

Opis drogi na Smerek

Droga na Smerek początkowo wiedzie przez gęste lasy bukowe, które latem dają przyjemny cień i ochłodę. Mijane po drodze tablice informacyjne i edukacyjne ścieżki przyrodnicze dodają elementu poznawczego do wyprawy, umożliwiając zgłębianie tajników bieszczadzkiej fauny i flory. To, co w pierwszej części trasy może wydawać się monotonne, szybko zostaje wynagrodzone otwierającymi się widokami, gdy tylko wyjdziemy ponad poziom lasu.

W połowie drogi na szczyt, jeszcze pośród drzew, znajduje się spora drewniana wiata. Warto w tym miejscu zaplanować postój, by nieco zregenerować siły. Przed tobą bowiem kolejna godzina ostrej (jak na Bieszczady) wspinaczki. Jednak po opuszczeniu linii drzew zobaczysz przed sobą cel swojej wędrówki, a także zielone połoniny. Na szczyt wiedzie stroma ścieżka.

Zobacz też:  Trójstyk Bieszczady – gdzie się znajduje, informacje o szlakach i widokach

Co ciekawe Smerek ma dwa wierzchołki, które przybrały formę równoległych grzęd skalnych. Turyści mogą wejść tylko na niższy, gdzie ustawiono krzyż. Jest to przykra pamiątka przypominająca o kruchości ludzkiego życia. Ustawiono go bowiem w miejscu śmierci turysty – mężczyzna został porażony piorunem.

Panorama ze szczytu Smereka

Szczyt Smereka, nawet ten niższy dostępny dla turystów, oferuje jedne z najpiękniejszych panoram w Bieszczadach. Stojąc na wierzchołku, można podziwiać rozległe połoniny, w tym Połoninę Wetlińską, a także znane szczyty, jak Wielka Rawka czy Tarnica. Widok z góry, rozciągający się na wszystkie strony świata, jest niezapomnianym doświadczeniem i doskonałym tłem dla zdjęć. Dostrzeżesz stąd również bieszczadzkie wsie Smerek i Wetlinę.

Znaczenie Smereka jako punktu widokowego nie można przecenić. To właśnie stąd najlepiej dostrzec charakterystyczną dla Bieszczad harmonię między niewielkimi osadami a majestatyczną przyrodą. Właśnie ten kontrast sprawia, że Smerek jest miejscem, do którego chce się wracać, aby na nowo zachwycać się niezmąconą ludzką działalnością przyrodą.

Inne szlaki prowadzące na Smerek

Smerek szczyt w bieszczadach
Fot.: Agataxaa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Na szczyt Smereka prowadzą też inne szlaki turystyczne:

  • czerwony szlak z Brzegów Górnych, który pozwala przejść cały szlak Połoniny Wetlińskiej;
  • czarny szlak z Jaworca, który łączy się ze szlakiem czerwonym;
  • żółty szlak do Przełęczy Orłowicza – zaczyna się w Wetlinie lub Zatwarnicy i również łączy z czerwonym.

Ochrona przyrody i edukacja

Obszar wokół Smereka objęty jest ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dzięki temu przyroda może rozwijać się tu bez zakłóceń, a turystyka odbywa się w sposób zrównoważony. Edukacyjne ścieżki przyrodnicze i tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż szlaków mają na celu uświadamianie odwiedzających o wartościach naturalnych tego regionu oraz o konieczności ich ochrony.

Jak przygotować się do wyjścia w góry?

Przygotowanie do wejścia na Smerek wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Po pierwsze, konieczne jest sprawdzenie prognozy pogody, aby uniknąć niespodzianek na szlaku. Górska aura potrafi być nieprzewidywalna, więc odpowiedni ubiór to podstawa – najlepiej zastosować system warstw, który pozwala na łatwą adaptację do zmieniających się warunków. 

Zobacz też:  Pikuj – szlaki turystyczne. Poznaj najwyższy szczyt Bieszczadów!

Niezbędne są także wygodne buty trekkingowe z odpowiednią przyczepnością, zapewniające bezpieczeństwo podczas wędrówki po różnorodnym terenie. Kolejnym ważnym elementem jest wyposażenie plecaka w niezbędnik turysty: wodę, lekkie, ale energetyczne przekąski, apteczkę pierwszej pomocy, mapę oraz kompas lub GPS. Warto też pomyśleć o kijach trekkingowych, które są szczególnie pomocne podczas pokonywania stromych podejść i zejścia. Pozwalają odciążyć kolana i wspierają zachowanie równowagi. 

Pamiętajmy również o ochronie przed słońcem – krem z filtrem, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to must-have podczas letnich wypraw. Wszystko, co będzie ci potrzebne, kupisz w najbliższym sklepie Decathlon.

Dlaczego warto zdobyć Smerek?

Smerek jest wyjątkowym miejscem na mapie Bieszczad, które zachwyca swoją dostępnością, różnorodnością tras oraz niezapomnianymi widokami. Bez względu na to, czy jest się doświadczonym turystą górskim, czy ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z górami, Smerek podbije twoje serce.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts