Bastei w Szwajcarii Saksońskiej – most, skalne miasto, zamek Neurathen

Bastei to jedna z największych atrakcji Szwajcarii Saksońskiej, regionu słynącego z malowniczych formacji skalnych. Ten imponujący kompleks obejmuje most Bastei, skalne miasto oraz ruiny zamku Neurathen. Poznaj fenomen tego miejsca i dowiedz się, jak najlepiej zaplanować wycieczkę.
bastei

Bastei – co to jest i gdzie się znajduje? Najważniejsze informacje

Bastei to formacja skalna wznosząca się na wysokość 194 metrów nad brzegiem rzeki Łaba w Górach Połabskich. Znajduje się w niemieckim kraju związkowym Saksonia, w pobliżu miejscowości Rathen, około 30 km na południowy wschód od Drezna. Bastei stanowi część Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tego regionu. Każdego roku to miejsce odwiedzają tłumy turystów. Trudno się temu dziwić, ponieważ jest tu naprawdę pięknie.

Nazwa Bastei pochodzi od słowa „bastion” i nawiązuje do obronnego charakteru tego miejsca. Strome skały przez wieki stanowiły naturalną barierę, chroniącą okoliczne tereny. Dziś Bastei przyciąga turystów z całego świata, oferując zapierające dech w piersiach widoki na dolinę Łaby i okoliczne szczyty, takie jak Lilienstein czy Königstein, a oprócz tego również twierdzę Königstein.

Jak dojechać do Bastei?

Najłatwiej dostać się do Bastei samochodem. Z Drezna prowadzi tam droga nr 172, a podróż zajmuje około godziny. Przy wejściu na szlak znajduje się duży parking, gdzie można zostawić auto. Opłata za postój wynosi od około 7 euro, w zależności od czasu parkowania. Nie możemy zagwarantować, że taka cena będzie obowiązywała również w czasie twojego przyjazdu. Może się zdarzyć, że koszty wzrosną.

Alternatywą jest dojazd koleją z Drezna do miejscowości Kurort Rathen, a następnie przeprawa promem przez Łabę. Z Rathen prowadzi pieszy szlak na Bastei, jednak wymaga on pokonania sporej liczby schodów i może być dość wymagający. Szacowany czas wejścia to około 45 minut. Jest jednak bardzo widokowy, więc jeśli masz czas i czujesz się na siłach, warto podjąć to wyzwanie.

Zobacz też:  Czorsztyn – zamek i Jezioro Czorsztyńskie. Poznaj wszystkie najciekawsze atrakcje!

Most Bastei – poznaj jedną z atrakcji Szwajcarii Saksońskiej

Główną atrakcją Bastei jest bez wątpienia most o tej samej nazwie. Pierwsza przeprawa w tym miejscu powstała w 1824 roku – był to drewniany most rozpięty nad głębokim wąwozem Mardertelle. W 1851 roku zastąpiono ją istniejącym do dziś mostem z piaskowca. Ta imponująca budowla ma 76,5 metra długości i składa się z siedmiu przęseł, które łączą skalne wieże, zawieszone 40 metrów nad przepaścią.

Most Bastei oferuje niezapomniane widoki na dolinę Łaby i okoliczne szczyty. Spacer po nim dostarcza niezapomnianych wrażeń i pozwala poczuć potęgę natury. Wstęp na most jest bezpłatny i możliwy przez cały rok. Warto jednak pamiętać, że jest to miejsce bardzo popularne wśród turystów, więc najlepiej zaplanować wizytę poza szczytem sezonu lub wcześnie rano, by uniknąć tłumów.

Punkty widokowe przy moście Bastei

W okolicy mostu Bastei znajduje się kilka punktów widokowych, z których można podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy:

  • Basteiaussicht – główny taras widokowy na końcu mostu z panoramą na dolinę Łaby;
  • Pavillonaussicht – punkt widokowy na most Bastei dostępny przed zejściem szlakiem Schwedenlöcher
  • Wehlstein-Aussicht – punkt widokowy po lewej stronie tuż przed hotelem Bastei;
  • Ferdinandstein – widok z klifu na most z lewej strony przed wejściem na przeprawę;
  • Tiedge-Aussicht i Kanapee – punkty widokowe dostępne przy zejściu do Rathen.

Warto poświęcić czas na odwiedzenie każdego z nich, by w pełni docenić piękno tego miejsca i uchwycić je na niezapomnianych fotografiach.

Skalne miasto przy Bastei – czy warto zobaczyć?

Bastei to nie tylko most, ale także otaczający go labirynt formacji skalnych, zwany skalnym miastem. Te niezwykłe twory z piaskowca powstawały przez miliony lat w wyniku erozji. Dziś tworzą one niepowtarzalny krajobraz, który zachwyca swoim surowym pięknem. Wędrówka wśród skał dostarcza niezapomnianych wrażeń. Wąskie przejścia, strome schody i zapierające dech w piersiach przepaście to tylko niektóre z atrakcji czekających na odkrycie. Szlaki są dobrze oznakowane i zabezpieczone, jednak wymagają one pewnej sprawności fizycznej i odpowiedniego obuwia.

Zobacz też:  Kopiec Kraka – kiedy powstał kurhan legendarnego założyciela Krakowa?

Pozostałości zamku Neurathen – jedna z atrakcji regionu

Na terenie Bastei znajdują się także ruiny średniowiecznego zamku Neurathen, jednej z największych skalnych twierdz w Szwajcarii Saksońskiej. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z XVI wieku, choć powstanie warowni datuje się na XII stulecie. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, był oblegany i niszczony, by ostatecznie popaść w ruinę po wojnie trzydziestoletniej.

Dziś z zamku Neurathen zachowały się wykute w skale pomieszczenia, chodniki, cysterna oraz ślady po drewnianych konstrukcjach. Teren udostępniono zwiedzającym w formie muzeum na wolnym powietrzu. Wstęp jest płatny (ok. 2 euro od osoby) i możliwy od kwietnia do października. Co ciekawe, na tablicach informacyjnych umieszczono również informacje w języku polskim. Spacer po ruinach zamku to podróż w czasie, która pozwala poczuć ducha historii tego miejsca. Dodatkową atrakcją są wspaniałe widoki roztaczające się z murów warowni, obejmujące most Bastei i skalne miasto.

Przygotowanie do wycieczki na most Bastei. Co będzie potrzebne?

Planując wycieczkę na Bastei, warto odpowiednio się do niej przygotować:

  • podstawą jest wygodne obuwie, najlepiej za kostkę, zapewniające stabilność na nierównym terenie
  • przyda się też wygodny plecak, w którym zmieszczą się prowiant i napoje – w okolicy Bastei znajdują się co prawda restauracje, ale ceny są dość wysokie;
  • jeśli planujemy dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się w mapę okolicy i rozważyć zabranie kijków trekkingowych, które ułatwią pokonywanie bardziej wymagających odcinków;
  • niezależnie od pory roku, należy mieć ze sobą warstwę przeciwdeszczową oraz cieplejsze ubranie, gdyż pogoda w górach bywa zmienna.

Potrzebny ekwipunek turystyczny bez problemu kupisz w sklepie Deacthlon. Warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ blisko Bastei przebiega słynny szlak turystyczny Malerweg (słynna Ścieżka Malarzy). Osoby zainteresowane fotografią powinny zadbać o naładowane baterie i wolne miejsce na karcie pamięci – widoki z Bastei są tak niesamowite, że aparat będzie pracował bez wytchnienia. Warto też rozważyć zabranie statywu, by uchwycić ostre ujęcia nawet przy słabszym świetle.

Zobacz też:  Kotlina Kłodzka i jej okolice – odkryj atrakcje turystyczne obszarów Ziemi Kłodzkiej

Informacje praktyczne: parking i dojście do Bastei

Najwygodniejszym sposobem na dostanie się na Bastei jest samochód. Przy wejściu na szlak znajduje się duży parking P2, czynny przez cały rok. Warto przyjechać wcześnie rano, gdyż liczba miejsc jest ograniczona, a Bastei to bardzo popularna atrakcja. Kiedy się zapełnia, wówczas szlabany są opuszczane i nie ma możliwości wjazdu. Wtedy należy cofnąć się do parkingu P1 – to postój typu Park & Ride. Kursują stąd bowiem autobusy, które dowożą turystów niemal pod wejście na Bastei.

Od parkingu P2 do mostu Bastei prowadzi dobrze utrzymany szlak pieszy. Czas przejścia to około 20-30 minut w zależności od tempa. Po drodze mijamy punkty widokowe oraz infrastrukturę turystyczną – restauracje, toalety i sklepy z pamiątkami. Sam most Bastei jest dostępny bezpłatnie przez cały rok, podobnie jak większość szlaków wokół niego.

Niezależnie od wybranej opcji, warto zarezerwować na zwiedzanie Bastei co najmniej pół dnia, by w pełni nacieszyć się pięknem tego miejsca i nie spieszyć się zbytnio na szlaku. Najlepiej zaplanować wycieczkę poza weekendami i świętami, gdyż wtedy ruch turystyczny jest największy.

Bastei – to miejsce trzeba zobaczyć

Bastei to miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Wiosną i latem zielone lasy kontrastują z szarością skał, jesienią dolina Łaby mieni się tysiącem barw, a zimą śnieg nadaje całości bajkowy wygląd. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim symbol potęgi natury i kruchości ludzkiej egzystencji w obliczu jej majestatycznego piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts