Najtrudniejszy szlak na Babią Górę
Trasę Perci Akademików wyznakował w 1925 r. Władysław Midowicz. Był to znany geograf, meteorolog i działacz turystyczny. Początkowo szlak nosił nazwę „Perć na Babią Górę”, używano też określeń „Skalna Perć” i „Perć Taternicka”. Obecna nazwa „Perć Akademików” została nadana przez samego Midowicza. Szlak Perć Akademików jest trasą jednokierunkową przeznaczoną tylko do podchodzenia na szczyt. Ze względu na zagrożenie lawinowe, jest on okresowo zamykany na zimę. Dokładne daty otwarcia i zamknięcia szlaku podawane są przez Babiogórski Park Narodowy.
Perć Akademików uchodzi za najtrudniejszy szlak w masywie Babiej Góry, Beskidzie Żywieckim i całych Beskidach Zachodnich. Na swojej trasie pokonuje najbardziej strome, północne stoki Diablaka, miejscami mając charakter skalnej perci. Dla ułatwienia i zabezpieczenia przejścia, w najtrudniejszych miejscach zamontowano łańcuchy i klamry.
Najtrudniejszym punktem na szlaku jest 8-metrowa pionowa ściana skalna o nazwie Czarny Dziób, ubezpieczona łańcuchem i 6 klamrami. Pokonanie tego odcinka nie powinno nastręczać trudności wprawnym turystom przy dobrych warunkach, jednak przy niekorzystnej pogodzie, deszczu, wietrze czy mgle, lepiej wybrać łatwiejszy wariant przez Sokolicę.

Opis żółtego szlaku na Babią Górę przez Perć Akademików
Szlak żółty na Perć Akademików rozpoczyna się przy tzw. Skręcie Ratowników na Górnym Płaju, około 10 minut drogi od schroniska Markowe Szczawiny. Dojście do tego miejsca jest możliwe niebieskim szlakiem z Przełęczy Krowiarki (ok. 1,5 godziny), która znajduje się w okolicy wsi Zawoja. Wybieramy tam niebieski szlak prowadzący do schroniska na Markowych Szczawinach.
Początkowy odcinek Perci prowadzi wąską ścieżką przez las, po kamiennych i drewnianych schodkach Po około 20 minutach szlak wyprowadza na otwartą przestrzeń, gdzie po prawej stronie widać gołoborza pod szczytem. Dalej czekają pierwsze ubezpieczone łańcuchami i klamrami podejścia.
Najtrudniejszy fragment szlaku to wspomniana 8-metrowa ściana Czarnego Dziobu. Po jej sforsowaniu dalsza droga na szczyt prowadzi już łagodniej kamienną ścieżką. Cały odcinek Akademickiej Perci z Górnego Płaju na Diablak pokonuje się w około 1,5 godziny.
Co można zobaczyć na szczycie Babiej Góry?

Szczyt Babiej Góry jest niezwykle widokowy. Zobaczysz stąd większą część Beskidów, ale także Tatry i Małą Fatrę na Słowacji. Na wierzchołku znajduje się kilka interesujących obiektów, takich jak:
- rumowiska skalne ze słynnymi Tablicami Zejsznera, czyli płaskimi kamieniami z piaskowca magurskiego;
- obelisk i tablica pamiątkowa ku czci Jana Pawła II;
- kamienny ołtarz, przy którym raz w roku organizowane są msze GOPR-owskie.
Jak przygotować się do wędrówki przez Perć Akademików
Wybierając się na szlak Perć Akademików, należy być odpowiednio przygotowanym kondycyjnie i sprzętowo. Warto zabrać wygodne, wysokie buty trekkingowe, plecak z zapasem wody i prowiantu oraz rękawiczki przydatne przy pokonywaniu odcinków ubezpieczonych łańcuchami. To wszystko kupisz w dobrym sklepie sportowym, takim jak Decathlon.
Wędrówkę najlepiej zaplanować przy stabilnej, bezdeszczowej pogodzie, unikając mgły i silnego wiatru. Należy też pamiętać, że szlak jest jednokierunkowy i przeznaczony tylko do podchodzenia. Zejście odbywa się inną trasą, np. czerwonym szlakiem przez Przełęcz Brona lub Sokolicę.

Dostępność Perci Akademików – czy to trasa dla każdego?
Ze względu na trudność i ekspozycję terenu, Perć Akademików nie jest szlakiem odpowiednim dla każdego. Nie powinny się na nią wybierać osoby z lękiem wysokości, małe dzieci czy turyści bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania. Trasa wymaga dobrej kondycji i pewnego kroku. Dla osób szukających łatwiejszych wariantów wejścia na Babią Górę dobrą alternatywą będzie czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki przez Sokolicę. Oferują one równie piękne widoki, a jednocześnie są mniej wymagające technicznie.
Parking na Przełęczy Krowiarki, opłaty za wstęp na szlak
Najdogodniejszym punktem startowym na szlak Perć Akademików jest parking na Przełęczy Krowiarki. Znajduje się tam również kasa biletowa, bowiem wejście na teren Babiogórskiego Parku Narodowego, na którego terenie przebiega szlak, jest płatne. W 2024 roku opłata normalna za wstęp do parku wynosi 8 zł, a ulgowa 4 zł. Bilety można nabyć w punktach informacyjnych parku na Polanie Krowiarki lub w Zawoi Markowej, a także online.

Skąd nazwa Perć Akademików?
Nazwa szlaku Perć Akademików pochodzi od jego twórcy Władysława Midowicza, który był związany ze środowiskiem akademickim. Sam Midowicz, wyznaczając szlak w 1925 roku, nadał mu początkowo nazwę „Perć na Babią Górę”. Używano też określeń „Skalna Perć” czy „Perć Taternicka”. Ostatecznie jednak przyjęła się nazwa „Perć Akademików” zaproponowana przez samego Midowicza. Miała ona oddawać wysoki poziom trudności szlaku, porównywalny z tatrzańskimi perciami, a jednocześnie nawiązywać do środowiska akademickiego, z którym związany był twórca szlaku.
Dziś Perć Akademików pozostaje najtrudniejszym i najbardziej wymagającym szlakiem w Beskidach, stanowiąc nie lada wyzwanie i atrakcję dla ambitnych turystów. Pokonanie jej dostarcza nie tylko adrenaliny, ale i satysfakcji oraz niezapomnianych widoków na masyw Babiej Góry i okoliczne pasma górskie Beskidów.
Autor zdjęcia: Opioła Jerzy via Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Może Cię także zainteresować:
- Przełęcz Krowiarki – perełka Beskidu Żywieckiego. Szlak, parking, dojazd
- Babia Góra, czyli Diabelski Szczyt lub Diablak – jak na nią wejść?
- Mała Babia Góra – jaką wysokość osiąga? Jakimi szlakami można się na nią dostać?
- Czerwona Przełęcz – informacje, wysokość i mapa szlaków
- Rezerwat Biała Woda w Pieninach – szlak turystyczny z Jaworek