Cinque Torri, czyli pięć wież Dolomitów. Szlakiem czy kolejką?

Cinque Torri wyglądają, jakby ktoś upuścił z góry pięć skalnych wież. Nierówne, popękane na mniejsze bloki, ale przez to naturalne i fascynujące. Z każdej strony zaskakują innym wyglądem. Dowiedz się, jak do nich dotrzeć.
Cinque Torri

Samo podnóże Cinque Torri robi piorunujące wrażenie. Widoki stąd sprawiają, że można bez końca rozglądać się, robić zdjęcia i wzdychać z wrażenia. Wystarczy zmiana układu chmur i światła, aby okolica i cały ten skalny rumosz od nowa zachwyciły. Aby je z bliska obejrzeć, wystarczy kilka godzin spokojnego marszu albo kwadrans drogi widokową kolejką. Dodatkową atrakcją jest muzeum historyczne i okopy pozostałe po walkach z czasów I wojny światowej. Gdzie leżą wieże Cinque Torii? Jak tam dotrzeć i co zabrać ze sobą na wyjazd? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.   

Cinque Torri. Podstawowe informacje

Cinque Torri informacje

Cinque Torri (z wł. Pięć Wież) to charakterystyczne szczyty w kształcie bloków skalnych o   nieregularnych kształtach. Formacja skalna znajduje się w Dolomitach, w prowincji Belluno, pomiędzy przełęczą Falzarego, przełęczą Passo Giau a miastem Cortina d’Ampezzo. Najwyższy szczyt, Torre Grande, wznosi się na wysokość 2361 m n.p.m., oprócz niego wyróżnia się niższe wieże: Seconda Torre, Terza Torre, Quarta Torre i Quinta Torre. Każda z nich zbudowana jest z mniejszych bloków skalnych, a u podnóża zalega rumowisko powstałe ze spadających odłamków. 

Jak dotrzeć na wzgórze? Szlaki piesze i wyciągi linowe

Cinque Torri są dostępne zarówno dla doświadczonych turystów, jak i osób z gorszą kondycją, a nawet dla rodzin z dziećmi. W pobliżu przebiegają kręte, malownicze drogi: SR638 (na południe od Cinque Torii) i SR48 (na północ od Cinque Torri). Kursują tędy autobusy komunikacji publicznej. Można też przyjechać autem, zostawić je przy drodze i dojść na pieszo lub skorzystać z wyciągów, które dowiozą w pobliże Pięciu Wież. Jeden z parkingów znajduje się przy węźle drogowym na Passo Falzarego, obok dolnej stacji kolejki w Baita Bai, którą dojedziesz do schroniska Rifugio Scoiatolli obok Cinque Torri. 

Zobacz też:  Góry Taurus w Turcji - miejsce gdzie morze i góry się łączą
Cinque Torri szlak

Od południowej strony duży parking jest obok kościółka na Passo di Giau. Tu zaczyna się wygodny szlak pieszy, wiodący obok skały Ra Gusela do schroniska Rifugio Averau i dalej pod Cinque Torri. Długość trasy wynosi około 10 km. Jeśli pozwoli ci na to czas i kondycja, to zejdź w prawo w ścieżkę górską i zdobądź szczyt Monte Nevolau. Słynie on z panoramicznego widoku na okolicę. Drugi wyciąg zaczyna się obok schroniska Rifugio Fedare na Passi di Giau. Tu również jest trochę miejsca na zaparkowanie samochodu. Wspomnianym wyciągiem dotrzesz do Rifugio Averau, a stąd już tylko godzinny spacer dzieli cię od szlaku okalającego Cinque Torri. 

Cinque Torri w zimie

Na zboczach wzgórza, na którym górują skalne wieże, poprowadzono kilka łatwych i średnio trudnych tras narciarskich. Dlatego w zimie, oprócz wspomnianych wyżej kolejek linowych, działa również kilka innych wyciągów, dostosowanych do potrzeb narciarzy i snowboardzistów. O przygotowanie tras dba ośrodek narciarski Langazuoi – 5 Torri

z siedzibą w Cortina d’Ampezzo. Ośrodek ten połączony jest z sąsiednimi stacjami Tofana i Faloria-Cristallo wspólnymi trasami, skibusami i karnetami. 

Wyprawa na Cinque Torri. Co zabrać ze sobą?

Cinque Torri ubiór i akcesoria

Planujesz wyjazd w Dolomity i nie wiesz, co ze sobą zabrać? Wyposażenie zależy od pory roku i od tego, jak chcesz spędzić czas. Latem potrzebne będą ci:

  •  buty trekkingowe i wygodna odzież, w tym kurtka na wypadek pogorszenia pogody;
  • kijki trekkingowe;
  •  nakrycie głowy, np. czapka z daszkiem, ale też kask, jeśli zamierzasz wchodzić na Cinque Torri; 
  • krem ochronny i okulary przeciwsłoneczne;
  • lekki plecak, w którym schowasz butelkę z wodą, przekąski, telefon.

Zimowa wyprawa wymaga oczywiście odpowiednich butów z rakami i ocieplanej odzieży.

Wszystkie elementy wyposażenia kupisz w sklepach sieci Decathlon.

Cinque Torri to świetne miejsce na jednodniową wycieczkę. W pobliżu jest wiele innych punktów widokowych i popularnych szczytów, m.in. Marmolada, Tre Cimes czy Monte Cristallo. Wiele uroku ma też miasteczko Cortina d’Ampezzo i pobliskie alpejskie kurorty. 

Zobacz też:  Góry Złote - przewodnik po Sudetach

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: marzec 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts