Marmolada. Góra zwana „królową Dolomitów”. Cena wjazdu, szlak

Z czego słynie włoska Marmolada? Góra ta jest jednym z najbardziej charakterystycznych masywów w Dolomitach. Jest dostępna dla turystów, wprawionych wędrowców i narciarzy. Poznaj szlaki na szczyt i możliwości spędzania czasu.
Marmolada

Marmolada to najwyższy wierzchołek Dolomitów, jednych z najpiękniejszych pasm górskich w Alpach Wschodnich. Skąd pochodzi popularność szczytu Marmolada? Góra przyciąga turystów ze względu na ciekawe formacje skalne, liczne szlaki trekkingowe i via ferraty oraz znane ośrodki narciarskie. Po zboczach Marmolady prowadzono również wyciągi dla narciarzy i turystów oraz szlaki wejściowe. Masyw widać z daleka, ze względu na położony w partiach szczytowych lodowiec, choć jest on niestety coraz mniejszy. Uroku dodają klimatyczne wioski alpejskie, które w sezonie tętnią życiem. Chcesz zwiedzić tę okolicę? Przygotowania do wyjazdu zacznij od lektury tego artykułu.

Marmolada – góra z 4 wierzchołkami

marmolada szczyt w dolomitach

Pasmo górskie Marmolada ma kształt elipsy i obejmuje 4 szczyty: Punta Penia (3343 m n.p.m.), Punta Rocca (3309 m n.p.m.). Monte Serauta, 3069 m n.p.m., Pizzo Serauta, 3035 m n.p.m., Punta Ombretta (3 230 m n.p.m.). Północną część szczytu Punta Penia pokrywa czapa lodowca Ghiacciaio della Marmolada. Z kolei południowe jego zbocze to 800-metrowa stroma ściana, po której alpiniści wytyczyli kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. U podnóża masywu jest też sporo łatwych tras spacerowych, m.in. przez dolinę San Nicoló i wokół jeziora di Fedaia. 

Kolejki linowe i szlaki na szczyt Marmolady

Ze wsi Malga Ciapela na szczyt Punta Rocca możesz wjechać kolejką linową, która ma po drodze dwa przystanki, m.in. przy Muzeum Grande Guerra. Cena biletu wynosi ok. 40 euro. Zimą koszt wjazdu wliczony jest w skipassy narciarskie. Na szczycie znajduje się taras panoramiczny. Na szczyt Punta Penia wiodą dwa szlaki. Jeden to trekking z elementami łatwej ferraty ze schroniska Pian dei Fiacconi przez lodowiec. Drugi zaś to ubezpieczony szlak wysokogórski, czyli tzw. via ferrata Cresta Ovest della Marmolada. Góra jest dostępna raczej dla wprawionych turystów wysokogórskich. Stopień trudności ferraty określono literą B (w skali od A do F). Jest zatem porównywalna do tatrzańskiej Orlej Perci, z tym że w Dolomitach jest znacznie wyżej, przy czym szlak jest często oblodzony. Szlaki dojściowe do ferraty zaczynają się przy schroniskach Contrin i Pian dei Fiacconi, przy czym na to ostatnie można wygodnie wjechać wyciągiem znad jeziora Lago di Fedaia. 

Zobacz też:  Turbacz - Poznaj najważniejsze szlaki!

Marmolada. Góra idealna dla narciarzy

Marmolada góra włochy

W zimie po zboczach Marmolady szusują narciarze i snowboardziści. O utrzymanie infrastruktury i odpowiednie warunki dbają ośrodki narciarskie Passo Fedaia-Marmolada i Arabba/Marmolada. Ze szczytu Punta Rocca aż do Malga Ciapela można zjechać trasą narciarską Pista Bellunese. Ma ona 12 km długości i 1800 m przewyższenia, a przy tym należy do najbardziej widokowych alpejskich nartostrad. Poza tym wyciągi narciarskie sąsiednich stacji łączą się ze sobą, a skipass Dolomiti Superski uprawnia do korzystania z tras obsługiwanych przez 15 ośrodków narciarskich w Dolomitach.

Marmolada. Noclegi w hotelach, schroniskach i prywatnych domach

Marmolada szczyt

U podnóży masywu Marmolada znajduje się kilka miejscowości wypoczynkowych. Najpopularniejsze to miasteczka Canazei i Campitello di Fassa, które w sezonie zamieniają się w gwarne kurorty turystyczne. Tam właśnie najszybciej znajdziesz kwatery noclegowe, restauracje i sporo innych atrakcji turystycznych. Wolisz odpoczynek w ciszy i pokój u gospodarza, bo stawiasz na bliskość przyrody? Poszukaj noclegu w alpejskich wioskach Alba, Penia lub Malga Ciapela. Wielu amatorów górskiej wspinaczki rezerwuje noclegi w górskich schroniskach, a jest ich tu sporo, np.: Rifugio Ghiacciaio, Rifugio Passo San Nicolò, Rifugio Castiglioni, Rifugio Fuciade i inne.

Wyprawa w Dolomity. Wyposażenie turystyczne

Rodzaj wyposażenia zależy od tego, o jakiej porze roku planujesz wyprawę i jak chcesz spędzić czas. W sklepach Decathlon kupisz wszystko, co będzie ci potrzebne, zarówno na zimowe szusowanie po stokach, jak i na letni trekking. Oto najpotrzebniejsze elementy turystycznego ekwipunku:

  • wygodna sportowa odzież, w tym spodnie do wspinaczki i ocieplana kurtka;
  • buty trekkingowe, czekan i raki do chodzenia po lodzie i śniegu;
  • uprząż, lonża i karabinki do pokonywania via ferraty;
  • termos, latarka, kijki trekkingowe;
  • plecak na wyprawę.

Wiesz już, dlaczego turyści uwielbiają Marmoladę. Góra spodoba się z pewnością także tobie. Jeśli chcesz je zobaczyć na własne oczy, skompletuj wyposażenie i zorganizuj wyjazd. Pamiętaj o rezerwacji noclegów w sezonie i ubezpieczeniu turystycznym.

Zobacz też:  Kończysty Wierch, czyli Tatry Zachodnie dla początkujących

Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts