Tre Cime di Lavaredo – perła Dolomitów. Parking, noclegi, szlak turystyczny

Tre Cime di Lavaredo to wizytówka Dolomitów. Wielu turystów zaczyna swoją przygodę z tym pasmem górskim właśnie od tej grupy szczytów. Nic dziwnego, sporo tu szlaków spacerowych i obłędnych widoków. Jak przebiega szlak? Gdzie nocować i zostawić auto? Podpowiadamy.
Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime di Livaredo – podstawowe informacje

Nazwa Tre Cime di Lavaredo oznacza po włosku Trzy Szczyty Lavaredo. W języku potocznym spotyka się też określenie „Trzy siostry”. W rzeczywistości masyw tworzy pięć szczytów:

 • Cima Ovest;
 • Cima Grande (najwyższy, ma 3003 m n.p.m.);
 • Cima Piccola;
 • Piccolissima;
 • Punta di Frida. 

Wokół masywu wiedzie szlak, który łączy się z innymi ścieżkami w okolicy. W sezonie wakacyjnym jest tu wielu turystów. Jeśli masz taką możliwość, to przyjedź tu w maju albo we wrześniu. Istotna uwaga: wędrować po szlakach można przez cały rok, ale schroniska i droga dojazdowa są zamykane już w październiku.  

Gdzie znajduje się Tre Cime di Livaredo?

Tre Cime di Lavaredo jezioro

Tre Cime di Lavaredo leży w łańcuchu Dolomiti di Sesto, we włoskiej prowincji Belluno. To świetne miejsce zarówno na łatwy trekking widokowym szlakiem, jak i pierwsze wędrówki łatwymi ferratami. Stosunkowo łatwo tu dojechać, a w pobliżu masywu jest kilka schronisk górskich i parkingów samochodowych. W zasięgu wzroku są też inne widokowe szczyty i przełęcze, a skalne formacje przypominają w niektórych miejscach księżycowy krajobraz. Postrzępione granie, zielone doliny, pojedyncze obłoczki chmur – widoki są iście bajkowe. 

Jak dojechać do Tre Cime di Livaredo? Dojazd i parkingi samochodowe

Z Polski w Dolomity najłatwiej dojechać swoim samochodem. Jadąc na trekking wokół Tre Cime, kieruj się na miasteczko Misurina w regionie. Znajdziesz tu parkingi, ale też hotele i restauracje, a w okolicy urokliwe gospodarstwa agroturystyczne.

Punktem startowym na trekking wokół masywu górskiego jest schronisko Rifugio Auronzo, przy którym znajduje się obszerny parking, oddalony od Misuriny o 7 km. Wiedzie do niego kręta i wąska droga asfaltowa. Jest to droga płatna (tzw. Strada Misurina), a wstęp kosztuje 30 euro. Wjazd opłaca się w automacie przy bramkach za jeziorem Lago Antorno, przy którym znajdują się ostatnie parkingi przed szlabanami. 

Zobacz też:  Rudawy Janowickie - najciekawsze szlaki, atrakcje turystyczne i zabytki

W sezonie wakacyjnym kursuje tędy komunikacja publiczna (bilet kosztuje ok. 8 euro od osoby). Jesienią droga jest już zwykle oblodzona, a wjazd zamknięty. Należy wówczas zostawić auto, a do schroniska pójść pieszo.

Szlaki piesze wokół Tre Cime di Livaredo

Wokół masywu wiedzie łatwy szlak spacerowy o długości około 9 km. Teren jest przeważnie płaski, ścieżka dość szeroka o żwirowej nawierzchni. Kierując się ze schroniska Rifugio Auronzo w prawo, mija się po drodze charakterystyczne obiekty:

 • kapliczkę Capella degli Alpini;
 • schronisko Rifugio Lavaredo;
 • przełęcz Lavaredo i taras widokowy Paternsattel – stąd w lewo odchodzi ścieżka poprowadzona bezpośrednio pod skalnymi ścianami, w prawo zaś ścieżka na szczyt Monte Paterno i dalej do schroniska Pian di Cengia;
 • schronisko Rifugio Locatelli;
 • Manga Langalm – jadłodajnię górską z miejscami noclegowymi; stąd szlak główny prowadzi z powrotem do Rifugio Auronzo.

Tre Cime di Livaredo – opis szlaku

Tre Cime di Lavaredo szlaki

Szlak rozpoczyna się na parkingu przy schronisku Rifugio Auronzo, położonym tuż pod południową ścianą Tre Cime. Od wiosny do jesieni można dojechać tu samochodem – do obiektu prowadzi bowiem droga, zaczynająca się w miejscowości Misurina. Najlepiej dotrzeć tu wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca, aby uniknąć tłumów i zapewnić sobie miejsce na parkingu. Już z samego parkingu roztaczają się piękne widoki na góry.

Cała pętla wokół Tre Cime di Lavaredo liczy około 9 km, a jej pokonanie zajmuje średnio 4 godz. Nie trzeba się jednak śpieszyć, warto poświęcić czas na podziwianie niesamowitych widoków. Droga prowadzi najpierw łagodnie w dół szlakiem nr 101 w kierunku schroniska Rifugio Lavaredo. Po drodze mijamy niezwykłe formacje skalne i mamy cały czas doskonały widok na potężne masywy. Następnie ścieżka prowadzi bardziej stromo pod górę do przełęczy Forcella Lavaredo. Krajobrazy na tym odcinku są wręcz nie z tej ziemi. Po osiągnięciu przełęczy czekają na nas kolejne wspaniałe panoramy.

Zobacz też:  Dolina Lejowa w Tatrach. Czy na szlak można wejść z psem?

Następnym etapem jest schronisko Rifugio A. Locatelli. Widać stąd nie tylko majestatyczne szczyty, ale także przepiękne zielone jeziora Laghi dei piani. Jest to połowa trasy – ścieżkę ze 101 zamieniamy na 105.  Dalej szlak okrąża Tre Cime di Lavaredo od północnej strony, cały czas oferując niezapomniane widoki. Wracamy ostatecznie z powrotem do punktu startu przy Rifugio Auronzo.

Noclegi w pobliżu Tre Cime di Livaredo 

Kameralne pensjonaty i eleganckie hotele oraz restauracje ze smacznym jedzeniem znajdziesz w klimatycznych miasteczkach: Misurina, Cortina d’Ampezzo, Auronzo, San Nicolò di Comelico, Innichen,Toblach i Moos. Kompleks wypoczynkowych miejscowości wokół Toblach to znane zimowe ośrodki narciarskie. Latem atrakcją na tych terenach są kolejki linowe oraz relaks nad przepięknymi jeziorami Dobiacco obok Toblachu i Santa Caterina przy Auronzo.

Kolejną z możliwości jest nocleg w jednym ze schronisk na szlaku, które wymieniono wyżej. Trzeba jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach:

 • przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że są otwarte tylko od wiosny do wczesnej jesieni;
 • liczba miejsc noclegowych jest ograniczona – aby skorzystać z noclegu, trzeba dokonać rezerwacji (mailowej lub telefonicznej);
 • w schronisku Rifugio A. Locatelli obowiązują rezerwacje online (na stronie internetowej przygotowano formularz rezerwacyjny – należy go wypełnić i wysłać, jeśli nie otrzymasz potwierdzenia, rezerwacja jest nieważna);
 • najbezpieczniej płacić gotówką (terminale płatnicze mogą nie działać).

Schroniska cieszą bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dość trudno w nich o nocleg. Jeśli nie masz pewności, że znajdzie się w nich dla ciebie miejsce, nie planuj dłuższych wycieczek. Biwakowanie na dziko jest tu surowo zabronione – grozi za to kara w wysokości 150 euro od osoby. 

Tre Cime di Lavaredo noclegi

Przygotuj się do trekkingu po Dolomitach

Przygotowania do wyjazdu zacznij od zakupów w sklepie Decathlon. Kupisz tam wszystko, co będzie ci potrzebne podczas urlopu, m.in.: 

 • wygodną odzież, 
 • buty trekkingowe, 
 • plecak, 
 • kijki trekkingowe,
 • wiele innych akcesoriów.
Zobacz też:  Karkonosze – szczyty, szlaki i zabytki w głównym pasmie Sudetów
Tre Cime di Lavaredo trekking

Lavaredo Ultra Trail – impreza biegowa uwielbiana przez sportowców

Lavaredo Ultra Trail to jeden z najbardziej prestiżowych biegów górskich na świecie, odbywający się co roku w malowniczej scenerii Dolomitów we Włoszech. Impreza przyciąga tysiące biegaczy z całego świata, oferując kilka różnych dystansów, z których najdłuższy i najbardziej wymagający to 120-kilometrowy bieg z przewyższeniem 5800 metrów. Trasa prowadzi przez zapierające dech w piersiach krajobrazy, m.in. obok słynnych szczytów Tre Cime di Lavaredo. Start i meta głównego biegu znajduje się w Cortinie d’Ampezzo o 23:00, co dodaje wydarzeniu wyjątkowej atmosfery. 

Miasteczko organizowało między innymi Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1956. Ta prestiżowa impreza zagości tu ponownie w 2026 roku – gospodarzem będzie nie tylko Cortina d’Ampezzo, ale również Mediolan. Lavaredo Ultra Trail to nie tylko wyzwanie sportowe, ale także niezapomniana przygoda i możliwość podziwiania piękna Dolomitów. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych biegów górskich i przyciąga zarówno profesjonalnych zawodników, jak i amatorów z całego świata – w tym z Polski.

Tre Cime di Livaredo to kwintesencja piękna Dolomitów. Na urok tego pasma górskiego składa się urozmaicony krajobraz żwirowych dolinek i skalnych formacji, zielonych polan, jeziorek z lazurową wodą i klimatycznych schronisk. Całości dopełnia tyrolska zabudowa górskich miasteczek.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts