Tre Cime di Lavaredo. Perła Dolomitów. Parking, noclegi, szlak

Tre Cime di Lavaredo to wizytówka Dolomitów. Wielu turystów zaczyna swoją przygodę z tym pasmem górskim właśnie od tej malowniczej grupy szczytów. Nic dziwnego, sporo tu łatwych szlaków spacerowych, a widoki są obłędne. Jak przebiega szlak pieszy? Gdzie zarezerwować noclegi i zostawić auto? Podpowiadamy.
Tre Cime di Lavaredo

Nazwa Tre Cime di Lavaredo oznacza po włosku Trzy Szczyty Lavaredo. W języku potocznym spotyka się też określenie „Trzy siostry”. W rzeczywistości masyw tworzy pięć szczytów: Cima Ovest, Cima Grande (najwyższy, ma 3003 m n.p.m.), Cima Piccola, Piccolissima i Punta di Frida. Wokół masywu wiedzie szlak, który łączy się z innymi ścieżkami w okolicy. W sezonie wakacyjnym jest tu wielu turystów. Jeśli masz taką możliwość, to przyjedź tu w maju albo we wrześniu. Istotna uwaga: wędrować po szlakach można przez cały rok, ale schroniska i droga dojazdowa są zamykane już w październiku.  

Tre Cime di Livaredo – podstawowe informacje

Tre Cime di Lavaredo jezioro

Tre Cime di Lavaredo leży w łańcuchu Dolomiti di Sesto, we włoskiej prowincji Belluno. To świetne miejsce zarówno na łatwy trekking widokowym szlakiem, jak i pierwsze wędrówki łatwymi ferratami. Stosunkowo łatwo tu dojechać, a w pobliżu masywu jest kilka schronisk górskich i parkingów samochodowych. W zasięgu wzroku są też inne widokowe szczyty i przełęcze, a skalne formacje przypominają w niektórych miejscach księżycowy krajobraz. Postrzępione granie, zielone doliny, pojedyncze obłoczki chmur – widoki są iście bajkowe. 

Tre Cime di Livaredo. Dojazd i parkingi samochodowe

Z Polski w Dolomity najłatwiej dojechać swoim samochodem. Jadąc na trekking wokół Tre Cime, kieruj się na miasteczko Misurina w regionie. Znajdziesz tu parkingi, ale też hotele i restauracje, a w okolicy urokliwe gospodarstwa agroturystyczne.

Punktem startowym na trekking wokół masywu górskiego jest schronisko Rifugio Auronzo, przy którym znajduje się obszerny parking, oddalony od Misuriny o 7 km. Wiedzie do niego kręta i wąska droga asfaltowa. Jest to droga płatna (tzw. Strada Misurina), a wstęp kosztuje 30 euro. Wjazd opłaca się w automacie przy bramkach za jeziorem Lago Antorno, przy którym znajdują się ostatnie parkingi przed szlabanami. W sezonie wakacyjnym kursuje tędy komunikacja publiczna (bilet kosztuje ok. 8 euro od osoby). Jesienią droga jest już zwykle oblodzona, a wjazd zamknięty. Należy wówczas zostawić auto, a do schroniska pójść pieszo.

Zobacz też:  Góry Orlickie - szlaki i przewodnik po Sudetach

Szlaki piesze wokół Tre Cime di Livaredo

Tre Cime di Lavaredo szlaki

Wokół masywu wiedzie łatwy szlak spacerowy o długości około 9 km. Teren jest przeważnie płaski, ścieżka dość szeroka o żwirowej nawierzchni. Kierując się ze schroniska Rifugio Auronzo w prawo, mija się po drodze charakterystyczne obiekty:

  • kapliczkę Capella degli Alpini;
  • schronisko Rifugio Lavaredo;
  • przełęcz Lavaredo i taras widokowy Paternsattel – stąd w lewo odchodzi ścieżka poprowadzona bezpośrednio pod skalnymi ścianami, w prawo zaś ścieżka na szczyt Monte Paterno i dalej do schroniska Pian di Cengia;
  • schronisko Rifugio Locatelli;
  • Manga Langalm – jadłodajnię górską z miejscami noclegowymi; stąd szlak główny prowadzi z powrotem do Rifugio Auronzo.

Noclegi w pobliżu Tre Cime di Livaredo 

Tre Cime di Lavaredo noclegi

Kameralne pensjonaty i eleganckie hotele oraz restauracje ze smacznym jedzeniem znajdziesz w klimatycznych miasteczkach: Misurina, Cortina d’Ampezzo, Auronzo, San Nicolò di Comelico, Innichen,Toblach i Moos. Kompleks wypoczynkowych miejscowości wokół Toblach to znane zimowe ośrodki narciarskie. Latem atrakcją na tych terenach są kolejki linowe oraz relaks nad przepięknymi jeziorami Dobiacco obok Toblachu i Santa Caterina przy Auronzo. 

Przygotuj się do trekkingu po Dolomitach

Tre Cime di Lavaredo trekking

Przygotowania do wyjazdu zacznij od zakupów w sklepie Decathlon. Kupisz tam wszystko, co będzie ci potrzebne podczas urlopu, m.in.: 

  • wygodną odzież, 
  • buty trekkingowe, 
  • plecak, 
  • kijki trekkingowe,
  • wiele innych akcesoriów.

Tre Cime di Livaredo to kwintesencja piękna Dolomitów. Na urok tego pasma górskiego składa się urozmaicony krajobraz żwirowych dolinek i skalnych formacji, zielonych polan, jeziorek z lazurową wodą i klimatycznych schronisk. Całości dopełnia tyrolska zabudowa górskich miasteczek.      


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  W jakim kraju leżą Góry Skaliste? Dowiedz się więcej
Archiwum: luty 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Related Posts