Góry Sokole – gdzie leżą i co mają do zaoferowania?

Góry Sokole są masywem należącym do pasma Rudawy Janowickie. Najwyższym szczytem jest Krzyżna Góra (654 m n.p.m) oraz Sokolik Duży (644 m n.p.m). Turystów przyciąga Schronisko PTTK Szwajcarka. Jakie atrakcje czekają na wędrujących przez Góry Sokole? Sprawdź!
góry sokole

Skąd wzięła się wdzięczna nazwa tych gór? Wiele lat temu gnieździły się tam sokoły wędrowne, które zainspirowały do nadania przydomku górom. Tereny tamtejsze upodobała sobie rodzina Hohenzollernów, której zawdzięczamy utworzenie parku krajobrazowego oraz wybudowanie obecnego schroniska. Tak wyglądały początki rozwoju ruchu turystycznego na obszarze Gór Sokolich. Wędrówkę po górach warto rozpocząć z Przełęczy Karpnickiej leżącej na wysokości 475 m n.p.m, skąd można w niecałe pół godziny dotrzeć do Schroniska Szwajcarka. Na przełęczy znajdziesz również parkingi – płatny i bezpłatny, na których zostawisz samochód. Stąd musisz już tylko wybrać odpowiedni szlak w góry.

Góry Sokole i Schronisko Szwajcarka

Góry Sokole i Schronisko Szwajcarka
Fot. Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY 3.0

Schronisko Szwajcarka zostało wybudowane w 1823 roku przez rodzinę Hohenzollernów, początkowo pełniło rolę leśniczówki. Po II wojnie światowej budynek został przekształcony w bazę noclegową dla turystów. Przyczynił się do tego Tadeusz Steć, który znany był z propagowania turystyki w tym regionie. Jak sama nazwa wskazuje, budowla ta wzniesiona została na podobieństwo budynków szwajcarskich. W drodze do schroniska warto zatrzymać się przy muralu upamiętniającym Wandę Rutkiewicz. To właśnie w Rudawach Janowickich biegną szlaki, które przemierzali znani polscy himalaiści – Wojciech Kurtyka, Krzysztof Wielicki. Spod schroniska wiodą trasy na najwyższe szczyty w okolicy. Na Krzyżną Górę prowadzi np. czarny szlak, który na początek powiedzie cię w ciekawe miejsce, jakim są Husyckie Skałki – tam odpoczniesz na ławeczce i zachwycisz się pięknymi widokami.

Zobacz też:  Bieszczady - sprawdź, co ciekawego zobaczyć!

Wspinaczka na Krzyżną Górę w Rudawach Janowickich

Wspinaczka na Krzyżną Górę w Rudawach Janowickich
Fot. Jacek Halicki via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Krzyżna Góra jest najwyższym szczytem w Górach Sokolich, paśmie Rudaw Janowickich. Na szczyt Krzyżnej Góry wiedzie pnący się stromo w górę szlak. Aby wejść na samą górę, musisz pokonać wykute w skale stopnie – im bliżej szczytu, tym trudniej, dlatego pomocne mają być metalowe barierki. Gdy już uda ci się wdrapać, dotrzesz do punktu widokowego, z którego rozpościera się widok na całe Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Dolinę Bobru, Karkonosze z ich Śnieżką, Kotlinę Jeleniogórską oraz drugi najwyższy szczyt Gór Sokolich, Sokolik Duży. Panorama może naprawdę zachwycić, dlatego warto zostać tu chwilę dłużej.

Sokolik Duży – wizytówka Gór Sokolich i całych Sudetów

Zarówno Krzyżna Góra, jak i Sokolik Duży uznawane są nie tylko za wizytówkę Gór Sokolich, ale także całych Sudetów. Na Sokolik prowadzi czerwony szlak, a na samą górę wiodą schody – metalowa konstrukcja powstała pod koniec XIX wieku. Również z tego szczytu możesz podziwiać piękne widoki.

Historia krzyża na szczycie Krzyżnej Góry

Historia krzyża na szczycie Krzyżnej Góry
Fot. SchiDD, CC BY-SA 4.0

Najwyższy szczyt Gór Sokolich zawdzięcza swą nazwę wznoszącemu się tam krzyżowi. W roku 1830 księżna Maria von Hessen-Homburg zleciła prace nad konstrukcją. Miał to być prezent z okazji urodzin jej męża Wilhelma von Hohenzollerna. Krzyż został wykonany w hucie gliwickiej, a następnie poświęcony i umieszczony na górze. Jego zadaniem miała być ochrona całej rodziny Wilhelma, a także ludności żyjącej u stóp góry.

Malowniczy zakątek Sokolich Gór – Karpniki

U podnóża Gór Sokolich leży miejscowość Karpniki wraz z wybudowanym tam zamkiem i otaczającym go ogrodem. Na tym jednak nie koniec atrakcji, będąc w Karpnikach zajrzyj do gotyckiego kościoła Św. Jadwigi, a także odwiedź ruiny kościoła ewangelickiego, ruiny zamku Sokolec czy młyn wodno-elektryczny pochodzący z XIX wieku.

Zobacz też:  Pieniny - gdzie na wakacje? Poznaj najciekawsze szczyty!

Zamek Bolczów, Skalny Most i Starościńskie Skały

góry sokole zamek bolczów
Fot. Takasamarasa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl

Zamek Bolczów, a raczej ruiny budowli to cel wielu turystów odwiedzających Rudawy Janowickie. Znajdują się one na skalnym występie, nad potokiem Janówka. Jeśli chcesz udać się na spacer w to niezwykle malownicze miejsce, wystarczy 30 minut marszu z miejscowości Janowice Wielkie. Będąc w Rudawach Janowickich, nie możesz ominąć atrakcji, jaką jest słynny skalny most. To grupa skalna o długości 25-30 metrów i wysokości niemal 20 metrów! Miejsce to upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy wspinaczki skałkowej, którzy mają do dyspozycji aż 40 tras wspinaczkowych. Podążając na najwyższy szczyt Gór Sokolich, warto zatrzymać się przy innej formacji skalnej, jaką są Starościńskie Skały, czyli niewielkie skalne miasteczko.

Góry Sokole – jak się przygotować do wyprawy?

Dolny Śląsk to wyjątkowo piękny i malowniczy region Polski. Jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności odwiedzić Sokolich Gór, warto pomyśleć o wycieczce w tamte rejony. Przez góry biegnie kilka ciekawych szlaków – niebieski szlak z Trzcińska do Kamiennej Góry, zielony z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich oraz czarny i czerwony ze schroniska na najwyższe szczyty. Kiedy już opracujesz trasę, sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany do wędrówki. Góry Sokole to liczne skałki, dlatego przydadzą się buty, które ochronią stopy. Zadbaj, aby miały antypoślizgową podeszwę i sięgały za kostkę. Dzięki temu unikniesz kontuzji i niemiłych niespodzianek na szlaku. Idealne obuwie trekkingowe znajdziesz w sklepie Decathlon.

Choć Góry Sokole to niewielki masyw, pobyt w nich na pewno nie rozczaruje. Czas spędzony w Rudawach umilą piękne widoki i ciekawe formacje skalne. Możesz tam wspinać się i chodzić, zaplanować pobyt na weekend, ale także na dłuższy okres.

Fot. główne: Poconaco via Wikipedia, CC BY 3.0


Może Cię także zainteresować:
Zobacz też:  Cinque Torri, czyli pięć wież Dolomitów. Szlakiem czy kolejką?
Archiwum: maj 2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts