Eiger – szczyt w Alpach Berneńskich. Popularny cel alpinistów

Szczyt Eigeru przyciąga wspinaczy z całego świata swoją słynną północną ścianą. Ten imponujący masyw w Alpach Berneńskich oferuje też atrakcje dla mniej zaawansowanych turystów. Poznaj najważniejsze informacje o Eigerze i sposobach eksplorowania tego rejonu szwajcarskich Alp.

Eiger – gdzie jest zlokalizowany? Opis szczytu

Eiger to szczyt w Alpach Berneńskich w Szwajcarii, wznoszący się na wysokość 3970 m n.p.m. Wraz z Mönch (4107 m) i Jungfrau (4158 m) tworzy charakterystyczną grupę górską, widoczną z wielu miejsc w środkowej Szwajcarii. Eiger ma formę potężnej piramidy skalnej z wyraźnie zarysowanymi ścianami. Północna ściana Eigeru, wznosząca się ponad doliną Grindelwald, uchodzi za najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną w Alpach. Dość wspomnieć, że ma pionowy spadek liczący 1600 m. Przyciąga więc najlepszych alpinistów świata.

Masyw Eigeru zbudowany jest głównie z wapieni i margli. Charakterystyczną cechą są liczne spękania, żleby i kominy skalne na ścianach. Szczyt pokryty jest wiecznym śniegiem, a u jego podnóża znajdują się lodowce, m.in. Eigergletscher. Okolice Eigeru to wysokogórski krajobraz polodowcowy z licznymi dolinami, morenami, jeziorami i wodospadami.

Eiger szczyt

Jak zdobyć szczyt Eigeru? Wspinaczka alpinistyczna północną ścianą

Eiger jest celem dla doświadczonych wspinaczy, głównie ze względu na swoją północną ścianę. Pierwsze próby zdobycia szczytu tą drogą podjęto w latach 30. XX w. i zakończyły się tragicznie. Przełomem było pierwsze przejście ściany w 1938 r. przez zespół austriacko-niemiecki. Od tego czasu poprowadzono na Eigerze wiele trudnych dróg wspinaczkowych. Trudności techniczne sięgają VI.5 w skali UIAA. Dodatkowym wyzwaniem są zmienne warunki pogodowe, lawiny kamienne i lodowe. Dlatego wspinaczka na szczyt Eigeru wymaga dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu.

Jak przygotować się do wspinaczki na Eiger? 

Planując wspinaczkę na Eiger, należy przede wszystkim realistycznie ocenić swoje umiejętności. Niezbędne jest bardzo dobre przygotowanie kondycyjne, doświadczenie w terenie wysokogórskim i wspinaniu mikstowym. Kluczowy jest wybór odpowiedniego czasu na atak szczytowy – stabilna pogoda jest tu rzadkością. Należy zabrać kompletny sprzęt wspinaczkowy, odzież i obuwie przystosowane do mroźnych warunków oraz zapas żywności.

Zobacz też:  Gęsia Szyja – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Wspinaczkę na północnej ścianie Eigeru zwykle rozpisuje się na kilka dni, z biwakowaniem w ścianie. Warto wcześniej zapoznać się ze szczegółowym opisem drogi, trudnościami i orientacyjnymi czasami przejścia. W razie wypadku w ścianie jedyną możliwością ewakuacji jest helikopter ratowniczy, co dodatkowo podnosi poziom ryzyka.

Turystyczna trasa blisko szczytu Eigeru

Dla turystów nieposiadających umiejętności wspinaczkowych atrakcyjną opcją jest szlak pieszy zaczynający się w Grindelwald. Trasa wiedzie zboczami Eigeru przez przełęcz Eigerjoch (2320 m n.p.m.), skąd roztaczają się wspaniałe widoki na masyw. Dalej szlak prowadzi w kierunku schroniska Mönchsjochhütte (3650 m n.p.m.), położonego u stóp lodowca Jungfraufirn. Stamtąd można podziwiać z bliska północną ścianę Eigeru. 

Szlak jest dość wymagający kondycyjnie ze względu na znaczną różnicę wzniesień. Czas przejścia w obie strony to ok. 8-10 godzin. Wymagane jest dobre obuwie trekkingowe, ciepłe ubranie i prowiant – potrzebne akcesoria można kupić w sklepie Decathlon. Trasa jest dostępna tylko w sezonie letnim. Warto wyruszyć wcześnie rano, aby uniknąć załamania pogody po południu. Wędrówkę można skrócić, korzystając z kolejki Eiger Express.

Wjazd kolejką Eiger Express

Doskonałą opcją na podziwianie masywu Eigeru jest wjazd nowoczesną kolejką linową Eiger Express. Dolna stacja znajduje się w Grindelwald, a górna na przełęczy Eigergletscher na wysokości 2320 m n.p.m. Kolejka pokonuje odległość 6,5 km w niecałe 15 minut, zapewniając spektakularne widoki na północną ścianę Eigeru i lodowiec Eigergletscher.

Na górnej stacji kolejki znajduje się taras widokowy i restauracja. Można tam też rozpocząć krótką wycieczkę pieszą wzdłuż krawędzi lodowca. Eiger Express kursuje przez cały rok, umożliwiając podziwianie gór także zimą. Wjazd kolejką to świetna alternatywa dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na długie piesze wycieczki. Aby podjechać jeszcze bliżej, można przesiąść się do wagonika kolei zębatej Jungfraubahn.

Zobacz też:  Kościelec – najważniejsze informacje. Opis szlaku, dojazd, parking, czas podejścia

Podróż gondolą to koszt 99,80 CHF (w obie strony dla osób dorosłych). Można także kupić bilet tylko na wjazd lub zjazd (50,20 CHF).

Eiger Express

Przejażdżka koleją zębatą Jungfraubahn

Będąc w rejonie Eigeru, warto wybrać się na przejażdżkę zabytkową koleją zębatą Jungfraubahn. Trasa wiedzie z Grindelwald przez przełęcz Kleine Scheidegg, a następnie przez tunel wykuty wewnątrz Eigeru i Möncha. Pociąg zatrzymuje się na dwóch stacjach widokowych wewnątrz tunelu, gdzie przez okna można podziwiać lodowce i ściany szczytów. Końcowa stacja Jungfraujoch (3454 m n.p.m.) to najwyżej położona stacja kolejowa w Europie. Znajduje się tam kompleks turystyczny z tarasami widokowymi, lodowym pałacem, restauracjami i sklepami. 

Główną atrakcją są zapierające dech w piersiach widoki na lodowce i szczyty Alp Berneńskich, w tym oczywiście na Eiger. Jungfraubahn kursuje przez cały rok, dostarczając niezapomnianych wrażeń z wysokogórskiej podróży.

Szczyt Eigeru to prawdziwa ikona szwajcarskich Alp, przyciągająca wspinaczy i turystów z całego świata. Niezależnie od poziomu umiejętności i kondycji, każdy znajdzie tu dla siebie sposób na obcowanie z majestatem gór. Wspinaczka, piesze wycieczki czy przejażdżki kolejkami to różne oblicza tej samej fascynacji potęgą natury, jaką uosabia Eiger.


Może Cię także zainteresować:
Archiwum: sierpień 2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts